Ahi Evran Üniversitesi’nde tıbbiyeliler beyaz önlüklerini giydi

Ahi Evran Üniversitesi’nde tıbbiyeliler beyaz önlüklerini giydi

25.10.2017

Şehrin ve üniversitenin özlemle beklediği Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin öğrenci alımına başlamasının ardından 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde de geleceğin doktorları üniversitemizi tercih etti. Tıp Fakültesine yeni başlayan öğrencilerin “Beyaz Önlük Giyme Töreni”, 24 Ekim 2017 tarihinde Ahi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Törene Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları […]


Şehrin ve üniversitenin özlemle beklediği Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin öğrenci alımına başlamasının ardından 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde de geleceğin doktorları üniversitemizi tercih etti.
Tıp Fakültesine yeni başlayan öğrencilerin “Beyaz Önlük Giyme Töreni”, 24 Ekim 2017 tarihinde Ahi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Törene Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, dekanlar, il sağlık kurumlarının yöneticileri, Tıp Fakültesi akademik personeli, öğrenciler ve veliler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaptı. Tıp Fakültesinin eğitim hayatına başlamasında ve bu törenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Dekan Karahocagil, velileri de Tıp Fakültesini kazanacak kadar başarılı evlatlar yetiştirdikleri için tebrik etti.
Velilere altı yılın sonunda iyi yetişmiş bir hekim olarak çocuklarını teslim edeceklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, hep birlikte büyük bir gayretle ve yorularak bu eğitim öğretim yılını da tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.
Tıp Fakültesi’nin tarihinden de kısaca bahseden Dekan Karahocagil, “Türkiye’de ilk 16 bin içerisindesiniz. Bizi tercih ettiğiniz için sizi kutluyorum. Altı yıl sonra bu kararınızdan asla pişman olmayacaksınız.” dedi.
Öğrencilere işinin ehli, ahlaklı bir hekim olduklarında toplum tarafından da sevileceklerini, bir hekim olarak bütün yaratılanlara sevgi ve saygı göstermek zorunda olduklarını anlatan Karahocagil sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bugün herkes bu törene katıldı. Bu size verdiğimiz değerin bir göstergesi. Beyaz önlüklerinizi hekimliğinize leke sürmeden, hakkıyla giymenizi temenni ediyorum. Akademik personelimizin de gayretlerini takdir ediyorum.”
Başarılarla dolu bir akademik yıl geçmesi için güzel dileklerde bulunan Dekan Karahocagil törene katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Törende bir konuşma da Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Beyaz önlüklerin toplumda temizliği ve saflığı temsil ettiğini belirten Rektör Karakaya, bu seçkin mesleği icra ederken öğrencilerin herkese faydalı olması temennisinde bulundu.

“HEKİMLİK MESLEĞİ KUTSALDIR ÇÜNKÜ MUHATABI İNSANDIR”

Yaşayan felsefecilerden Teoman Duralı’nın sözleriyle konuşmasına devam eden Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İnsan yaratılış itibarıyla eğer iman ve ahlak yoksa bir beşerdir. Tıp Fakültesinde yetişen hekimlerimiz sadece beşerin biyolojik ihtiyaçlarını mı karşılamalı yoksa dünyada öncüsü olan bir İbn-i Sina gibi insanın ruhunu ve bedenini birlikte mi düşünmeli? Hekimlik mesleği kutsal bir meslektir çünkü muhatabı insandır. İnsan dediğimiz kavramın temeli ruhu mudur yoksa bedeni midir? Bunu özellikle genç hekim adaylarımızın irdelemesi gerekiyor.”
Hekimlerin hastalar kendilerine geldiğinde bir tebessümle ruhunla hitap ettikten sonra bedeninin ihtiyaçlarını karşılayarak hastalığına çözüm bulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Vatan Karakaya, pozitivizmin maddeleştirdiği insanı tekrar insan konumuna getirecek bir algıyı yeniden canlandırmak gerektiğine vurgu yaptı.
İnsanın ruh taşıdığını ve bununla anlamlı olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Karakaya, bedende tezahür eden hastalıkların çoğunun ruhi olduğunu belirtti.
Birçok hastalığın sebebinin stres kaynaklı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti:
“Stres, insanın ruhundaki girdaplardır ve fiziksel yansımalar yapar. Hekimlere gelen hastalar bedeninin acısını ruhunda hissederek gelecekler. Bir tebessüm ve şefkat ile yaptığınız her tedavi, hem ruhen hem de bedenen hastayı sıhhate kavuşturacaktır. Bunların yanı sıra insanın ruhuna ve aslına dair çalışma başlıklarımız olmalı.”

“GÜÇLÜ BİR AKADEMİK KADROMUZ VAR”

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin güçlü bir akademik kadroya sahip olduğunu anlatarak konuşmasına devam eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, akademik personelin güçlü bir inanç ve azimle öğrencilerini yetiştirme gayretinde olduğunu sözlerine ekledi.
Konuşmasında velilere de seslenen Rektör Karakaya, çocuklarının emin ellerde olduğunu, onları en iyi şekilde yetiştirerek altı yılın sonunda ülkenin yetişmiş hekim ihtiyacını karşılayacaklarını, ülkesine ve vatanına hizmet edecek bireyler olacaklarını anlattı.
Gençleri önemsediğinin bir kez daha altını çizen Rektör Karakaya, “Onlara gelecek emanet edeceğiz.” dedi.
Heyecanlı ve hayalleri olan bir üniversite olduklarını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot üniversite misyonuyla Türkiye’nin yükseköğretimine yön verecek beş pilot üniversiteden biri arasında yer aldığını söyledi.
Bölgeye ayrıcalık şehre ise fark getirecek bir proje olduğunu anlatan Rektör Karakaya, insanlık üzerinde şansa bırakacak bir planları olmadığını belirtti.
Öğretim üyelerini ve öğrencileri önemsediklerini çünkü öğrencilerin yarınımızı oluşturacaklarını ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, geleceğin hekimleri olan Tıp Fakültesi öğrencilerini bir kez daha tebrik ederek giydikleri beyaz önlüklerin kendilerini bir ömür saf ve temiz tutması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞ: “TIP MESLEKLERİN EN GÜZELİDİR ÇÜNKÜ İNSANIN YANINDADIR”

Törene onur konuğu olarak katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Odabaş’a ait özgeçmiş Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Güneş tarafından okundu.
“İnsan, Hayat ve Tıp” konulu konuşmasını yapan Odabaş, “Bizim için yarın genç, bizim için yarın çocuklar.” sözleriyle konuşmasına başladı.
İnsanların sadece etten kemikten var olmadığını anlatan Odabaş, hastaların doktorlardan tebessüm ve güler yüz beklediğini belirtti.
Tıp bilimini, insanın anne karnına düşmeden önce başlayan ve ölene kadar insanla ilgilenen bilim olarak tanımlayan Odabaş, “Tıp mesleklerin en güzelidir çünkü insanın yanındadır.” dedi.
Hekimlik mesleğine ilişkin bilgi ve deneyimlerini geleceğin hekimleri ile paylaşan Prof. Dr. Mustafa Odabaş sözlerine şu şekilde devam etti:
“Sizler beyaz önlüğü tertemiz tutup şereflendireceksiniz. Hekimlik hiçbir zaman bitmez. Önlüklerinizi temiz tutmak için yeterli zekanız ve disiplinli çalışmanız sizlerde mevcut. Vaktinizi asla boşa geçirmeyin.”
Herkesin hekimlere ihtiyaç duyduğunu söyleyen Odabaş, hekimlik mesleğinin önemini anlatarak anılarını öğrencilerle paylaştı.
Hekimliğin bitmeyen bir süreç olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Odabaş, iyi bir hekim olmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrencilere anlattı.
Odabaş, toplumun doktorlardan beklentilerini ve öğrencilerin bu sürece hazırlanırken ailelere düşen görevleri de örnekler vererek açıkladı.
Öğrencilerin mesleklerini hakkıyla yapmalarını isteyerek sözlerine son veren Prof. Dr. Mustafa Odabaş’a konuşmasının sonunda Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından hediye verildi.
Konuşmaların son bulmasıyla birlikte üniversitemize ilk üç düzeyinde başarı sağlayarak giren öğrencilere Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt tarafından önlükleri giydirildi.
2017-2018 eğitim öğretim döneminde üniversitemizi tercih eden 79 öğrenciye Tıp Fakültesi akademik personeli tarafından önlüklerinin giydirilmesi ile tören son buldu. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .