AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE BUGÜN TEMEL ATMA TÖRENİ VAR

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE BUGÜN TEMEL ATMA TÖRENİ VAR

05.10.2017

Üniversite öğrencilerine 2 bin 664 kişilik yurt yapılıyor

Kırşehir’deki üniversite öğrencilerinin yıllardır yaşadığı yurt sorununun çözümlenmesi için il yöneticilerinin yürüttüğü çalışmalar ve girişimler sonucu Ahi Evran Üniversitesi’ne 2 bin 664 kişilik yurt yapımına başlanıyor.
Ahi Evran Üniversitesi’nin Bağbaşı kampüsünde bir süre önce yapımına başlanan 2 bin 664 yataklı öğrenci yurdunun temeli bugün saat 13.30’da düzenlenecek törenle atılacak.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bugünkü temel atma törenine bütün Kırşehir halkını davet ederek, “Öğrencilerimizin barınma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla Valimiz ve milletvekillerimizle birlikte yaptığımız girişimler sonucu 2 bin 664 kişilik modern bir yurt binası yaptırıyoruz. İhale işlemleri tamamlanan ve yapımına başlanan yurt binamızın bugün temelini atacağız. İnşallah en kısa sürede tamamlanarak, dışarıdan gelen ve barınma sorunu yaşayan öğrencilerimizin bu sorununu ortadan kaldıracağız” dedi.
Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürlüğü’ne ait Kırşehir şehir merkezinde bin 230 erkek, 2 bin 586’ı kız öğrencinin yurdu bulunuyor. Ayrıca ilçelerde bulunan yurtlarla birlikte toplam yatak sayısı 5 bin 406.
Ahi Evran Üniversitesi içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılacak 2 bin 664 kişilik yurdun dışında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 500 kişilik, ayrıca 650 kişilik üçüncü bir yurt yapılması bekleniyor.
9 PROJE 29 AYRI İŞ SONA YAKLAŞIYOR
Öte yandan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitede gerçekleşen toplam 9 proje kapsamında 29 ayrı işin devam ettiğini, bu işlerin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 62, nakdi gerçekleşme oranının ise yüzde 54 olduğunu açıkladı.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan ve üniversitede tamamlanan TOKİ 1. Etap inşaatları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektörlük Binasının yüzde 99’unun tamamlandığı ve taşınma işleminin gerçekleştiğini, Yabancı Diller Yüksekokulu Binasının yine yüzde 99’unun tamamlandığı ve taşınma işleminin gerçekleşerek eğitim öğretim faaliyetlerine açıldığını belirtti.
Stadyum inşaatında maraton tribünü hariç diğer aşamalarının tamamlandığını dile getiren Rektör Karakaya, TOKİ 1. Etap çalışmalarından alt yapı çalışmalarının yüzde 99 oranında tamamlandığını ifade etti.
TOKİ 2. Etap kapsamında devam eden inşaatlara da ayrıntılı olarak yer veren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ziraat Fakültesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Maraton Tribünü ile Kongre ve Kültür Merkezi inşaatlarının belirtilen tarihlerde bitirileceğini ve tamamlandığında üniversitenin çehresinin değişeceğini ifade etti.
TOKİ dışında Ahi Evran Üniversitesi tarafından yürütülen inşaat çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Rektör Karakaya, 100 Yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi inşaatının yüzde 44 oranında tamamlandığını ve inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini, Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, İslami İlimler Fakültesi inşaatlarının da kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.
Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu Binasının tamamlanarak eğitim öğretime açıldığını, Ahi Evran Üniversitesi Camii inşaatında ise son aşamaya geldiğini belirten Rektör Karakaya, üniversitelerinde sosyal olanaklarını genişletmek için de yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu çerçevede gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.
Merkez Kütüphane Projesi ile 500 Kişilik Yurt Yapımı Projesinin tamamlandığını da anlatan ekleyen Rektör Karakaya, Güneş Enerji Sistemi Projesinin de görüşmelerinin devam ettiğini, 41 üniversite arasından “Jeotermal ve Tarım” alanında pilot üniversite seçilen Ahi Evran Üniversitesi’nin Jeotermal Sera, Kaba Yem, Ceviz, Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM), Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi ve Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Projeleri olmak üzere 6 projeyi Kalkınma Bakanlığına sunduklarını sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .