Ahi Evran Üniversitesi’nde 2019 hedefi 27 bin öğrenci

Ahi Evran Üniversitesi’nde 2019 hedefi 27 bin öğrenci

16.01.2018

Rektör Karakaya: “Ahi Evran Üniversitesi’ni fiziki altyapısını hızla tamamlamak ve kaliteden ödün vermeden öğrenci sayısını hızla arttırmayı hedefliyoruz”

2006 yılında kurulan ve son iki yıldır Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun gayret ve çabaları ile bina yapımları hızlanan, yeni fakülte ve yüksek okullarının açılmasıyla öğrenci sayısı 20 bine ulaşan Ahi Evran Üniversitesi’nde 2019 yılı hedefi öğrenci sayısını 27 bine ulaştırmak.
Ahi Evran Üniversitesi’nde 9 proje ve 29 işin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 78, nakdi gerçekleşme oranının yüzde 75 olduğunu ifade eden Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 343 milyon liralık toplam projeye bugüne kadar 126milyon lira harcadıklarını ve bu yıl da 79 milyon lira harcadıklarını, dönem sonunda da 60 milyon lira harcama yapmayı planladıklarını açıkladı.
9 bin 757 m2 kapalı alanda yapımına 14.10.2016 tarihinde başladıkları Rektörlük binasını kullanmaya başladıklarını belirten Rektör Karakaya, aynı dönemde Yabancı Diller Yüksekokulu’nu tamamlayarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladığını ifade etti.
TOKİ 1. Etap altyapı çalışmalarının yüzde 99’unun tamamlandığını anlatan Rektör Karakaya, Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu, Kapalı Halı Saha yapımlarını tamamladıklarını, TOKİ ikinci etabında ise Ziraat Fakültesi’nin yüzde 95’inin tamamlandığını, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin yüzde 90, Eğitim Fakültesi’nin yüzde 85, kongre ve Kültür Merkezi’nin yüzde 80, Stadyum ve Maraton Tribünün yüzde 90’unun tamamlandığını belirten Rektör Karakaya üniversite tarafından yaptırılan Fizik-Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yüzde 47, İslami İlimler Fakültesi’nin yüzde 20, Ahi Evran Üniversitesi Camii’nin yüzde 87, Tıp Fakültesi Morfoloji binasının yüzde 27, 2664 yataklı öğrenci yurdunun da yüzde 47 oranında gerçekleştiğini söyledi.
Kaman Meslek Yüksek Okulu ile Mucur Meslek Yüksekokulu güçlendirme çalışmalarının tamamlandığını da açıklayan Rektör Karakaya, 11 bin 327 m2’lik alana yapılacak kütüphane için uygulama projesinin tamamlandığını, TOBB tarafından yapılacak 500 öğrenci kapasiteli yurt binasının temel kazısının tamamlanarak yapımına önümüzdeki günlerde başlanacağını açıkladı.
Yapımları devam eden fakülte ve yüksekokulların tamamlanmasıyla birlikte açacakları yeni fakülte ve yüksekokullar ve bölümlerle gelecek yıl öğrenci sayısını 27 binlere çıkarmayı hedeflediklerini belirten Rektör Karakaya, “Ahi Evran Üniversitesi’ni fiziki altyapısını hızla tamamlamak ve kaliteden ödün vermeden öğrenci sayısını hızla arttırmayı hedefliyoruz. Üniversitemize bağlı 8 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 13 Araştırma ve
Uygulama Merkezi ile 21 bin 600 öğrencimiz var. Biz istiyoruz ki kaliteli eğitimden ödün vermeyen, başarılı bilim insanlarını yetiştirmektir. Bugüne kadar bundan asla ödün vermedik. Hiçbir zaman vermeyeceğiz. Üniversitemizde özellikle profesör ve doçent kadrolarında artış sağladık, önümüzdeki dönemlerde konuyla alakalı olarak süreci devam ettireceğiz. Üniversitemizde şu an 26 profesör, 55 doçent, 207 yardımcı doçent, 412 öğretim elemanı olmak üzere toplam 700 akademik personel bulunuyor” dedi.

HEDEFİMİZ PLANLI BÜYÜMEK

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türkiye’de 5 pilot üniversite arasında gösterilmesinin üniversite ve Kırşehir için büyük taşıdığını da belirterek “Bina inşaatlarımız hızla ilerlerken, biz pilot üniversitemizin gereklerini yerine getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Ahi Evran Üniversitesi, ülkemizin hızla büyüyen üniversiteleri arasında yer alacaktır. Buna eminim. Bağbaşı Yerleşkesi’nde hızla büyüyen inşaatlarımız yakında hizmete girecek. Bu binalar tamamlandığında ve faaliyete geçtiğinde, Kırşehir’e yurt içinden gelecek çok sayıda hastayı saymazsak günde en az 200 yabancı hastanın geleceğini ve bunun Kırşehir ekonomisine çok büyük kazanç sağlayacak. Teknopark için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bunun için teknoloji transfer merkezi oluşturuyoruz. Kırşehir’in gelişim endeksinde ilk 50 şehir içinde olmasına çalışıyoruz. Biz burada Kırşehir’e kalacak eserler bırakmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz tarım ve jeotermal alanında bölgesel kalkınmada teşvik ve destek alacak 5 pilot üniversiteden birisi. Biz bunu en iyi ve en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Kırşehir ile bütünleşmek için planlar yapıyoruz. Hedefimiz, hızlı ve planlı şekilde büyümektir. Kırşehir ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sunmak” diye konuştu.

BİLGİSAYAR VE ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİ AÇILACAK

Rektör Karakaya, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde bilgisayar mühendisliği ve elektrik mühendisliği bölümlerini gelecek yıl açmayı planladıklarını da belirterek “Mimarlık ve Mühendislik Fakültemizi hızla büyütüp geliştiriyoruz. Bu yıl inşaat mühendisliğine 60, makine mühendisliğine 100 öğrenci aldık. Gelecek yıl bilgisayar ve elektrik mühendisliği bölümleri de açarak öğrenci almayı planlıyoruz. Fen-Edebiyat Fakültemizde açtığımız moleküler biyoloji bölümüne 50, felsefe bölümüne 60 öğrenci aldık. Gelecek yıl İslami Bilimler Fakültemize de öğrenci alacağız. Ayrıca Kaman ilçemizde bir fakülte kuracağız” diye konuştu.
Liselerden doğrudan meslek yüksekokullarına geçişin kaldırılması nedeniyle her üniversitede olduğu gibi Ahi Evran Üniversitesi’nde de 2 bine yakın öğrenci kaybı olduğunu, buna rağmen geçen yıl 18 bin olan öğrenci sayısının 21 bin 600’e yükseldiğini de hatırlatan Rektör Karakaya, gelecek yıl hedeflerinin yeni fakülte ve yüksekokullar ile bölümlerin çeşitlendirilmesi ile bu sayının 2019 yılında 27 binlere ulaşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .