Ahi Evran Üniversitesi 9. kuruluş yılını kutladı

Ahi Evran Üniversitesi 9. kuruluş yılını kutladı

03.04.2015

Rektör Saylam: “Ahi Evran Üniversitesi, eğitimde marka kent olan Kırşehir’in bu özelliğini daha üst düzeylere taşımak noktasında çok önemli görevler üstlenmiştir…”

5 copy

Ahi Evran Üniversitesi kuruluşunun 9. yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutlandı. Ahi Evran Üniversitesi’nin kuruluşunun 9. yıldönümü, geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen törenle kutlandı.

Kutlama etkinlikleri Eğitim Fakültesi bahçesindeki Atatürk Anıtı’na Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Törene, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, Ahi Evran Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Ercan Soydan, Ahi Evran Üniversitesi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Özkan Görgülü, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile öğretim elemanları katıldı.

1 copy

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, çelenk töreninde yaptığı açıklamada, Ahi Evran Üniversitesi’nin eğitimde marka kent olan Kırşehir’in bu özelliğini daha üst düzeylere taşımak noktasında çok önemli görevler üstlendiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:
“Üniversitemiz 2006 yılında kuruldu. Aslında genç bir üniversite olmasına rağmen kökleri oldukça eskiye dayanan bir üniversite. Cacabey Medresesi’ne kadar köklerini dayandırabiliriz, ama esas itibariyle 1961 yılındaki Erkek İlk Öğretmen Okulu ve daha sonra Eğitim Enstitüsü ve Eğitim Fakültesi’ne dayanıyor. Ve 2006 yılında da üniversiteleşme süreci tamamlanmış.
“2006 yılında kurulduktan bugüne kadar üniversitemiz çok önemli gelişmeler kaydetti. Özellikle hem akademik birim sayıları, hem öğretim üyesi, hem öğrenci sayıları noktasında ve fiziki mekan adına çok önemli gelişmeler kaydedildi üniversitemizde. İlk kurulduğunda 6 bin civarında olan öğrenci sayımız 2011 yılında görevi devraldığımızda 10 bin 400 civarındaydı. Şu an 19 binin üzerinde bir öğrencimiz var. Bunun da Kırşehir için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında öğretim üyesi sayısı noktasında da çok önemli artışlar kaydettik. 2011 yılında 440 civarında olan öğretim elemanı sayımız şu anda 700’ün üzerine çıkmış bulunmaktadır.
“Bunun ötesinde üniversitemizde akademik birimlerde de kurulduğunda 12 olan akademik birimlerimiz, şu anda 36 tanedir. 7 tane fakültemiz, 3 tane enstitümüz, 4 tane yüksekokulumuz, 7 tane meslek yüksekokulumuz, 11 tane araştırma uygulama merkezimizle Kırşehir’e, bölgemize ve ülkemize hizmet etme noktasında üniversitemiz oldukça hızlı bir gelişme kaydetti.
“9 yaşında bir üniversite olmamıza rağmen daha önce kurulan üniversitelerle rekabet edebilir bir hale geldik. Özellikle üniversite mezunlarının da oldukça büyük başarıları söz konusu. 2013 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda, 3 milyona yakın adayın girdiği sınavda 15 ayrı test ortalamasında üniversite mezunlarımız Türkiye birincisi olmuştur. Yani üniversitemiz Türkiye birincisi olmuştur. Bu başarı bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu başarıda özellikle emeği geçen öğretim üyelerimize teşekkür ediyorum. Üniversitemizin diğer çalışanlarına da teşekkür ediyorum.
“Bunlar tabi bize büyük sorumluluklar üstlenmemizi sağlamakta. Ve bu nedenle de biz çalışmalarımızı da daha hızlandırıp, daha üniversitemizi yukarılara taşımak adına önemli çalışmalar yapmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Akademik anlamda da üniversitemizde çok önemli gelişmeler söz konusu. Öğretim üyelerimizin çalışmaları, yayınları, uluslararası indeks dergilerindeki yayınları noktasında da çok önemli gelişmeler kaydettik. Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesi, eğitimde marka kent olan Kırşehir’in bu özelliğini üniversiteye taşımak, daha üst düzeylere taşımak noktasında da çok önemli görevler üstlenmiştir. Ben 9. yılını kutlayan üniversitemizin kuruluş yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

9 copy

Etkinliklerin Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki bölümü ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Uğur Başarmak ve Öğr. Gör. Şenol Afacan tarafından sunulan müzik dinletisiyle devam etti. Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki etkinliğe Kırşehir Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Kırşehir Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gülüstan Tuncer, sivil toplum örgütü başkanları ile çok sayıda öğretim elemanı katıldı.
Müzik dinletisinin ardından Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam bir konuşma yaptı.
Üniversitenin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve bu köklerin 1961 yılında kurulan Erkek İlköğretmen Okulu’na dayandığını belirten Prof. Dr. Kudret Saylam, şu anki fiziki olanaklar, teknolojik donanım ve akademik birimler hakkında bilgi verdi.
Konuşmasında, üniversitenin sahip olduğu sosyal ve kültürel olanaklara da değinen Rektör Saylam, gerek öğretim elemanları ve idari personel, gerekse öğrenciler için daha nitelikli bir üniversite ve daha yaşanabilir yerleşkeler yaratma amacında olduklarını ifade etti.
Ahi Evran Üniversitesi’ni Türkiye’nin lider üniversitelerinden biri yapma gayretiyle çalıştıklarını belirten Rektör Saylam, akademik ve idari personel ile öğrenci sayılarındaki artıştan bahsederek üniversitede hayata geçirilen bilimsel araştırma projeleri ile indeksli yayın sayıları ve teşvikler hakkında açıklamalarda bulundu.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam’ın konuşmasının ardından akademik atamaları ve yükselmeleri gerçekleşen 125 öğretim üyesine Rektör Saylam tarafından akademik kıyafetleri giydirildi.
Ahi Evran Üniversitesi’nin kuruluşunun 9. yılı kutlama etkinlikleri, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından saat 19.00’da verilen kokteyl ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .