Ahi Evran, 2,5 yılda yüzde 400 büyüdü

Ahi Evran, 2,5 yılda yüzde 400 büyüdü

27.09.2017

Rektör Karakaya: “Fiziki katkımız oldu, ama bunu Rektörlük görevi saymıyorum. Esas görevimiz gençlerimizin yetişmesindeki kalitedir”

KIRŞEHİR’DE bacasız fabrika olarak nitelendirilen ve 2006 yılında büyük umutlarla kurulan Ahi Evran Üniversitesi’nde 11’inci yılında istenilen gelişim Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın gayretli ve özverili çalışmasıyla gerçekleşti.
Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı gerçekleştirilen eğitim binaları ile yüzde 400 büyümenin sağlandığı Ahi Evran Üniversitesi’nde Türkiye’ye örnek olacak projeler de hayata geçiriliyor.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yürütülen proje ve faaliyetlere ilişkin verdiği bilgide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yurt yapımı talimatının da yerine getirilerek, projesinin hazırlandığını ve bir ay içinde temelinin atılacağını açıklayan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, yap-işlet-devret ile 2600 kişilik ayrı bir yurt yapımının da gerçekleştirildiğini ve temelinin atılacağını açıkladı.
Öğrencilerin barınma sorununun çözümü noktasında da sorumluluk alan Ahi Evran Üniversitesi, öğrencilerin zamanlarını sosyal ve kültürel etkinliklerle geçirebilmelerini sağlayacak yapılar ve faaliyetleri de ihmal etmiyor.
Üniversite olarak esas görevlerinin gençlerin yetişmesindeki kalite olduğunu belirterek, Türkiye’ye örnek olacak eğitimde kalite ve güvence sistemini uygulamaya koyduklarını açıklayan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimizden bu tarafa inşaatlarla çok yoğun bir enerji harcadık. Geldiğimizde 2013’te teslim edilmesi gereken binalar vardı. Fakat bir şekilde aksamış, dönemimize sarkmıştı. Orada göstermiş olduğumuz gayretlerle ekip halinde önce TOKİ birinci etabın 2 binasını aldık, mevcut Rektörlük ve yüksekokulumuz. Daha sonra TOKİ 2. etabın ihale süreçlerini çok hızlı bir şekilde takip ettik. 2016’nın Mayıs’ında ihaleyi yaptık, içinde 5 tane yapı vardır. Bunlar Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Kongre Kültür Merkezi, maraton tribünü ve Eğitim Fakültesi olmak üzere toplam 60 bin metrekareye yakın bir alandı. Şu anda 3 ay içerisinde tümüyle teslimi yapılmış olacak. Belki de Ekim 10’una doğru bir Fakültemiz faaliyete geçecek. Çünkü ihtiyacımız var Ziraat Fakültemiz. Eğer bunları gerçekleştirebilirsek 3 ay içerisinde 5 bina artık hizmet veriyor olacak. Bunun yanında morfoloji binamızın temeli atıldı üniversitemizin FTR Hastanesinin arka tarafında. Şu anda 1. katın zemini hazırlandı, çıkılıyor.
“Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversitemizi ziyaretinde Fahri Doktora verdiğimiz dönemde TOBB Başkanlığına bir yurt yapımıyla ilgili talimatları vardı. O süreci takip ettik ve şu anda projesi hazır. Zannediyorum ki bu aylar içerisinde gelip temel atılacak. Mevcut yurdun hemen 50 metre yakınına bir yere inşa etmeyi düşünüyoruz. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızdan talep ettiğimiz üniversitemizin kalbi dediğimiz kütüphanemizle ilgili de yapı projesini tamamladık. Proje bugün yarın elimizde olacak. O projeyle Spor Toto’ya gideceğiz gelip burada kütüphanemizin temeli atılıyor olacak. 10 bin metrekarelik kütüphane binamız olacak.
“Gençlerin yurt ihtiyacı belki de birinci derece üniversitenin sorumluluğu değil, ama toplumsal sorumluluk anlamında baktığımızda bir katkı sunmamız gerektiğine inandık. Onun için yap-işlet-devret ile 2600 kişilik bir yurdun şu anda temeli atılmaya başlandı. Taahhütler 4-5 ay içerisinde yurdun teslim edileceği noktasında. İnşallah o yurdumuzda artık faaliyete geçtiğinde gençlerimizin barınma problemi de kalmayacak. Halı saha yine gençlerin zamanını geçirebilecekleri sportif faaliyetler, sosyal faaliyetler için gerekli. Çünkü üniversitemiz sosyal alan yönünden zayıf ve bu öğrencilerin sürekli şikayeti olarak bize geliyor. Biz de elimizden geldiğince öğrenciyi sosyal ortamlarla buluşturmak için yeni yapılar, yeni oluşumlar inşa etmeye çalışıyoruz. İslami İlimlerin binası temeli atılmış durumda. Onu da eğer yatırım programı içerisine alabilirsek o inşaatımızda yürüyor olacak. Toplam da göreve başladığımız günden bu tarafa 2,5 yılda % 400 kapalı alan büyümesi yaptık. Bu fiziki katkımız. Ama bunu ben Rektörlük görevi saymıyorum. Esas görevimiz gençlerimizin yetişmesindeki kalitedir. Ülkeyi ileriye taşıyacak nokta. Bununla ilgili bölümleri yerinde ziyaret etmek ve projelerini görmek bizim için eğitimde yeni bir anlayış ve yeni bir kalite olacak.
“Eğitimde kalite güvence sistemi ve yeterliliğe dayalı bir eğitim modelimiz var. Bunu şu anda Eğitim Fakültemiz Sınıf Öğretmenliği Bölümünde hayata geçirmiş durumdayız. Sonuçlarını aldığımızda bu Türkiye için model olabilecek bir yaklaşım. İnşallah bunu başaracağız ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .