Ahi esnafına uyarı! Sicil affında son gün

Ahi esnafına uyarı! Sicil affında son gün

26.07.2017

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir’de sicili bozulan esnaf ve sanatkarların başvurularını yapmaları çağrısında bulundu…

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, işleri kötü giden esnaf ve sanatkarın rahatlamasını sağlayacak olan sicil affına müracaatların bugün sona ereceğini hatırlatarak, Kırşehir’deki esnaf ve sanatkarlarını mutlaka başvurularını yapmalarını istedi.
Kırşehir’deki Ahi esnafının içinde bulunduğu sorunları defalarca hükümet yetkililerine, hatta Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini belirten Bahamettin Öztürk, aralarında 1.6 milyon esnafın da olduğu 12.5 milyon kişiyi ilgilendiren sicil affında bankaların, borçlarını kapatan ya da yapılandıranları kara listeden çıkarmadığı iddia etti.
Bahamettin Öztürk, hükümetin borçları nedeniyle zor durumdaki esnafa kolaylık sağlamak için 20 ila 50 bin limitli faizsiz KOSGEB kredisi uygulaması başlattığını, ancak bankaların hazır krediyi türlü bahanelerle engellediğini ve Kırşehir’de birçok esnaf ve sanatkarın yararlanamadığına dikkati çekti.
Öztürk, “İnsanlar borçlarını ödedikleri ya da yapılandırdıkları halde bankalar kara listeden çıkarmıyorlar. Neymiş efendim, SSK prim borcu, vergi borcu varmış. Esnaf sanatkar kefalet kooperatifinden kredi çekmiş. Oysa hükümet bu krediyi küçük işletmeleri rahatlatmak, şu zor günlerinde nefes almaları için çıkarmıştı. Şimdi bankalar yeni şartlar koyuyor. Hükümet böyle bir şey çıkarıyor, ‘herkese verin’ diyor. Hiç borcu olmayanın zaten paraya da ihtiyacı yok. Biz her fırsatta söz konusu mağduriyetleri gidermek amacıyla yürürlüğe konulan kanunları ortaya koyarak bankalardan keyfi uygulamaları bir kenara bırakarak, kriz nedeniyle işleri kötü giden ve zor günler geçiren esnaf ve sanatkarların yanında yer almalarını ve yeni çıkan kararla 1,5 milyon esnafımız olmak üzere 12,5 milyon kişiyi ilgilendiren sicil affı ile ilgili karar listeden çıkartılmanın tam anlamıyla yerine getirilmesini istiyoruz. Merkez Bankası’nda tutulan kayıtlar silinecek. Merkez Bankası’nca kayıtların silinmesinden sonra, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktöring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmayacak. Bankaların da keyfi uygulama yapmadan esnaf ve sanatkarlara kredi vermemezlik yapmamalarını istiyoruz. Keyfi uygulama yapan ve ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarın yanında yer almayan bankaların isimlerini Bakanlığımıza bildirmiştik” dedi.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, bankaların esnafa uyguladığı keyfiyete de dikkat çekerek, sicil affının yasalaşmasının ardından bankaların da buna uyması gerektiğinin altını çizdi.
Bahamettin Öztürk, “Ekonomik krizlerden öncelikli olarak ilk etkilenen esnaf ve sanatkarlardır. Ahi esnafı perişan vaziyettedir. Kapanan dükkan sayısı her geçen gün artıyor. Kırşehir’de odamıza kayıtlı yaklaşık 9 bin esnaf ve sanatkar zor durumdadır. Esnafımız
sıkıntı içindedir. Küçük, büyük tüm esnaflar sıkıntı çekiyorlar. Başbakanımızın talimatıyla sicil affı bizleri sevindirdi. Ancak sicil affının hakkaniyetli bir şekilde uygulanması noktasında da
bankaların esnafa zorluk çıkarması önlenmelidir. İş yapamaz duruma gelmiş esnaflara bir zorluk da bankalar tarafından yaşatılıyor ve batma noktasına getiriliyor. Sicil affı ile krediyi daha kolay alabilecek olan esnafımız bir nebze olsun rahat nefes alacak ve nakit akışının sağlanmasıyla piyasada hareketlilik olacaktır. 2000 yılından bu yana beklenen sicil affının Meclis’te görüşülecek olması bizleri umutlandırdı. Tüm esnaf ve sanatkarımızın borçlarının silinerek, krediye ulaşmasını sağlayacak olan sicil affı kararına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan, Ocak ayında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sicil affı başvuru tarihinin 27 Temmuz’da sona ereceğini açıkladı.
Kredi, kredi kartı, çek ve senet gibi borçları olanların ve “kara liste”de bulunan borçluların merakla beklediği sicil affı için müjdeyi ocak ayında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci müjdeyi vermiş ve sicil affı kanununun TBMM’de kabul edildiğini bildirmişti.
Kullandığı kredi ve kredi kartı borçlarını düzensiz ödeyenler ya da ödemeyenler sicil affından faydalanabilecek. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.
Yasaya göre; 6 ay içinde borcunun tamamını ödeyen veya yapılandıranlar kara listeden kurtulabilecek. Bankalar, bu borçları 72 aya kadar vadelendirme yaparken, sicil affından faydalanmak isteyenler bankalara başvurabilecek.
Sicil affı son başvurusu 27 Temmuz tarihi verilirken, hacizlik durumda ve borç dosyası avukata gidenler de bu aftan yararlanabilecek. Toplam 14 milyon kişinin kara listede olduğu ve tamamını kapsadığı sicil affı başvuru süresi dolmadan borçların tamamının ya kapatılması ya da yapılandırılması gerekecek. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .