“AHİ ESNAFIMIZIN SORUNLARININ BİRAN ÖNCE ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ”

“AHİ ESNAFIMIZIN SORUNLARININ BİRAN ÖNCE ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ”

05.07.2018

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanı Bahamettin Öztürk, 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi: “AHİ ESNAFIMIZIN SORUNLARININ BİRAN ÖNCE ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ” Bu yıl yapılan seçimlerde hem Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hem de Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanlığına seçilen Bahamettin Öztürk, 24 Haziran […]

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanı Bahamettin Öztürk, 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi:

“AHİ ESNAFIMIZIN SORUNLARININ BİRAN ÖNCE ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ”

Bu yıl yapılan seçimlerde hem Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hem de Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanlığına seçilen Bahamettin Öztürk, 24 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetten esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümünü beklediklerini ve piyasaları canlandıracak ekonomik kararların alınmasını beklediklerini söyledi.
Seçimler öncesi Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in Malatya’da düzenlediği toplantıya kendisiyle birlikte 81 il birlik başkanının da katılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a esnaf ve sanatkarların sorunlarını gündeme getirerek destek istediklerini hatırlatan Başkan Bahamettin Öztürk, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu toplantıda Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken ve illerin birlik başkanları olarak sorunlarımızı bizzat dile getirerek çözüm için taleplerimizi iletmişytik. Kendisi de bizlerin bu sorunlarını çözümlemek için 24 Haziran seçimlerinin sonrasını göstermişti. Seçimler bitti, Cumhurbaşkanımız Pazartesi günü yemin ederek hem görevine başlayacak, hem de yeni bakanlar kurulu kabinesini açıklayacaktır. İnşallah bu hükümet şu an çok zor ve kötü günler yaşayan Ahi esnafımızın sorunlarının çözümü için gerekli kararları alır, düzenlemeleri yapar ve piyasaların canlanması sağlar. Yoksa bu sıkıntılarımız daha da artar ve bir çok esnafımız kapısına kilit vurma tehlikesi ile baş başa kalır” dedi.
24 Haziran seçimlerinde Kırşehir’den milletvekili seçilen Mustafa Kendirli ile Metin İlhan’ın Kırşehir’in sorunlarını çok iyi bildiklerini, esnaf ve sanatkarların durumunu kendilerinin de yakından yaşadıklarını belirten Başkan Bahamettin Öztürk, “Kırşehir’de yaşayan, Kırşehir’in sorunlarıyla boğuşan ve kendisi de esnaf olan Milletvekilimiz Mustafa Kendirli ile Dr. Metin İlhan’ın bu sorunların çözümü için gerekli çalışmaları yapacağına yürekten inanıyoruz. Çünkü aylardır doğru dürüst iş yapamayan, hatta kan ağlayan esnaf ve sanatkarıma gerekli yardım ellerini uzatırlar ve içine düştükleri bu çıkmazdan kurtarılmasını sağlarlar” diye konuştu.
Başkan Bahamettin Öztürk, işini büyütecek, yatırım yaparak memleketine katkı sunacak olan esnaf sanatkarlara faizsiz kredi verilmesini, döneminin başlamasını beklediklerini söyledi.
Esnaf ve sanatkârların ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahip olduğunu belirten Başkan Öztürk, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli biçimde dağıtılması ve sürdürülmesinde yaptığı katkı işsizliğin azaltılması istihdamın ve üretimin artırılması için esnaf ve sanatkarların katkıları unutulmamalıdır. Bütün sıkıntılara rağmen binlerce kişi istihdam eden esnaf ve sanatkarlarımız bu yönüyle de ülkemiz açısında çok önemi de ortadadır. Türkiye de esnaf ve sanatkârlarımız aileleri ve çalışanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde ülke nüfusunun 5’te birini oluşturmaktadır. Ülkemizde esnaf ve sanatkârlarımız; emeğini alın terini yoğun teknoloji ile birleştirerek ülke kalkınmasına istihdam ve işsizliğin önlenmesine de büyük katkılar sağlandığı bilinmektedir. Ülkemizin ekonomik toplumsal ve siyasal hayatında göz ardı edilemeyecek yere sahip esnaf ve sanatkârlarımız, son yıllarda yaşanan olumsuz piyasalar nedeniyle büyük sıkıntı yaşamakta, giderek ağırlaşan birçok sorunla karşı karşıyadır. Esnaf ve sanatkâr camiasının büyüklüğü düşünüldüğünde, yaşanan bu olumsuz etkiler toplumun geneline yansıyacağı açıktır. Acilen bu kesimi rahatlatacak rasyonel tedbirlere ihtiyaç vardır.
“Türkiye’de esnaf ve sanatkârlarımızın durumunun iyileştirilmesi, işçinin, memurun ve çiftçinin gelir düzeyinin iyi olmasına bağlıdır. Halen en büyük sorun piyasalardaki talep daralmasına bağlı azalan iş hacmi ve bunun yansımalarındaki sorunlardır. Öncelikle; ekonomik sosyal ve siyasal sorunlar teknolojik gelişim, gros, hiper ve süper marketlerin kontrolsüz mantar gibi çoğalmasıyla birlikte oluşan haksız rekabet, uygulanan bölgesel teşvikler, hızla artan ithalat girdileri ve kendi kontrolleri dışında gelişen piyasa koşulları. Bütün bu olumsuzlukların yanında: Uygun koşullu finansman sorunu, yetersiz mevzuatlar, yetersiz pazarlama ve mesleki bilgi eksikliği, planlama, adaletsiz vergi ve sosyal Güvenlik sistemi, işyeri temini ihracat ve danışmanlık hizmetlerinin yetersiz ve eksikliği ana başlıklar olarak esnaf ve sanatkârlarımızın başlıca sorunlarıdır. Çözüm olarak; ülke ekonomisinin canlandırılması ve esnaf ve sanatkârlarımızın hak ettiği seviyesine ulaştırılması için acilen yasal düzenlemelerin yanında özel teşvik ve destek paketleri gerekiyor. Yeni işyeri açacak esnaflarımıza 5 yıl süreyle vergi indirimi, diğer meslek guruplarında uygulanan akaryakıt indiriminin şoför esnafında sağlanması, şoför esnafının, araçlarının yenilenmesi için 1 kereye mahsus ÖTV ve KDV alınmaması, SGK prim teşvikinin genişletilerek esnafların istihdam ettiği işçilerde de uygulanması, çırak ve kalfaların SGK primlerinin devletçe karşılanması, esnaf ve sanatkârların kullandığı enerjide indirim sağlanması, düşük faizli kredi finansman desteğinin artırılması ve faiz oranlarının düşürülmesi, sanayinin altyapısında istihdam edilecek kalifiye eleman yetiştirecek kurumların ihdas edilerek yaygınlaştırılması, esnaf ve sanatkârların prim borçlarının yeniden yapılandırarak uzun vadeye yayılması, prim borçlarına uygulanan gecikme faizlerinin yıllık enflasyon oranında olması, SGK genel kurullarında tarım sigortalıları ile kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkârlarımızın ayrı ayrı temsil imkânı sağlanması, AVM’lerin ilçe ve il dışına çıkarılması gibi sorunların çözümlenmesi gerekiyor. Kısaca esnaf ve sanatkârlarımız, Ahi kültürünün üstün vasıflarına mensup, devletine, milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife ve şiar edinmiş, bilgi ve becerisini alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır. Umuyoruz ki en kıza zamanda esnaf ve sanatkârlarımız ülkemiz ekonomisi içinde sosyal ve siyasal yaşamında hak ettiği yeri alacaktır. Bunun için de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve kurulacak yeni hükümetten çözüm ve destek bekliyoruz.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .