AHİ ESNAFI PİŞMAN!..

AHİ ESNAFI PİŞMAN!..

10.07.2020

Kırşehir Elektrikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu: “Pek çok esnaf gibi ben de esnaf olduğum için pişmanım” Kırşehir’de yıllardır esnaflık yapan, ancak son yıllarda doğru dürüst iş yapamadığı için ya işyerinin kapısına kilit vuran, ya da başka arayışlara yönelen esnaf ve sanatkârlar koranavirüsün vurduğu en büyük kesim oldu. Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan […]

Kırşehir Elektrikçiler Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu: “Pek çok esnaf gibi ben de esnaf olduğum için pişmanım”

Kırşehir’de yıllardır esnaflık yapan, ancak son yıllarda doğru dürüst iş yapamadığı için ya işyerinin kapısına kilit vuran, ya da başka arayışlara yönelen esnaf ve sanatkârlar koranavirüsün vurduğu en büyük kesim oldu.
Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Ahi esnaflarının ve meslektaşlarının koronavirüsten en fazla etkilenen kesim olduğuna dikkat çekerek, hükümetin esnafa gereken desteği vermesi gerektiğini, aksi halde büyük bir kesimin işyerlerini kapatarak işsizler ordusuna katılacağını söyledi.
Kırşehir’de esnafların zor günler geçirdiğini ifade eden Başkan Kenan Kerimoğlu, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Koronavirüs tüm dünyayı, ülkemizi ve dolayısıyla Kırşehirimizi de büyük ölçüde etkiledi. İnsanlar aylarca evine kapandı, çarşıya pazara çıkamadı. Hatta hükümetin kararı ile bütün işyerleri kapatıldı. Yüzlerce sektörde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlarımız iş yapamadığı için zarar etti. Borçları ve giderleri katlandı, vergisi, sigortası, kirası ve tüm giderlerini ötelemek durumunda kaldı. Yani hükümetimiz işyerlerini kapatan küçük esnaf ve sanatkâra beklediği desteği vermedi. Bu da küçük esnaf ve sanatkârımızı büyük bir çıkmaza soktu. Aylardır doğru dürüst iş yapamayan esnafımız kapısına kilit vurma aşamasına geldi. Her gün bizlere gelerek destek talebinde bulunan esnafımız inanın bitmiş durumda. Pek çoğu esnaflık yaptığına, yapacağına bin pişman olmuş. İnanın ben de pişmanım. Keşke zamanında bir devlet kurumunda işe girmiş olsaydım da bugün ben de evimi ve çoluk çocuğumu rahat bir şekilde geçindirebilseydim. Kamuda çalışanların yılda bir ay izni var, Bayram tatilleri var, hasta olursa raporu var. Benim gibi hiçbir esnafın ne izni, ne raporu var. var. İşyerine gitmediği gün aç. Hükümetimiz artık küçük esnaf ve sanatkâra gereken desteği verip, sahip çıkması gerekiyor, onları rahatlatması için gerekli adımları atmalı. Yoksa bu gidiş hiç de iyiye alamet değil.”
Hükümetin esnaf ve sanatkârlara verdiği 25 bin liralık krediyle şimdilik ayakta durduğunu, ancak bütün endişelerinin kredilerin geri ödeme gününün gelmesiyle olacağını belirten Başkan Kerimoğlu, “Hükümetimizin sağ olsun küçük esnaf ve sanatkâra düşük faizli can suyu olarak 25 bin lira bir kredi vardı. Esnafımız bu parayla şimdilik işlerini sürdürmeye gayret ediyor. Benim tüm endişem bu kredilerin geri ödemesinin başlayacağı günlerdedir. Çünkü iş yapıp para kazanamayan esnaf bu krediyi ödeyemezse ne yapacak. İnşallah üzücü olaylar ve aile faciaları yaşanmaz” diye konuştu. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .