AHİ ESNAFI KREDİ BEKLEMEYE BAŞLADI

AHİ ESNAFI KREDİ BEKLEMEYE BAŞLADI

21.10.2017

İşletme kredisi sınırı, 150 binden 200 bine çıkarıldı

Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu:
“Küçük esnaf ve sanatkar desteklenip, düştükleri darboğazdan çıkarılmalı”

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz hafta Salı günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ” Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse 500 bin krediyi 10 yıl vade ile alabilecek” demesinin ardından ekonomik sıkıntı içine düşen, hatta işyerlerinin kapısına kilit vurmaya hazırlanan Kırşehir Ahi esnafı, işletme kredisi kararının bir an önce çıkmasını beklemeye başladılar.
Kırşehir Elektrik Teknisyenleri ve Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, son yıllarda piyasalarda yaşanan daralma ve iş oranlarının düşmesi sonucu doğru dürüst iş yapamadığı için darboğaza düşen, hattı işlerinin kapısına kilit vurmak zorunda kalan Kırşehir Ahi esnafının bu çıkmazdan çıkarılması için düşük faizli, hatta faizsiz desteklenmesi gerektiğini ifade etti.
Bu yaz mevsiminde de umduğu işi yapamayan Kırşehir’deki pek çok esnaf ve sanatkarın bu kışı zor geçireceğini belirten Kenan Kerimoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın işletme kredisi sınırını 150 bin liradan 200 bin liraya çıkartmasının önemli olduğunu, ancak esnaf ve sanatkarın geçmişte aldığı kredilerini bile ödeyemediğine dikkat çekti.
Hükümetin küçük esnaf ve sanatkarları düştükleri ekonomik çıkmazdan kurtarmaları için desteklemesi gerektiğini belirten Başkan Kerimoğlu, “Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor. İç ve dışta yaşanan sıkıntılar elbette her kesimi olduğu gibi Kırşehir’deki küçük esnaf ve sanatkarı da olumsuz yönde etkiliyor. Dövizdeki yükselişin önüne geçilmeli. Çünkü bu artışın faturası herkese pahalıya mal oluyor. Vatandaşın alım gücü sürekli düştüğü için esnaf ve sanatkarlarımızın işleri de düşüyor. Bu da pek çok esnafımızın darboğaza düşmesine, dolayısıyla işyerlerine kapatmaya kadar götürüyor. Hükümetimizin küçük esnaf ve sanatkarları faizsiz krediler, 2-3 yıl ödemesiz kaynaklar aktarmalı. Aktarmalı ki bunlar ayağa kalkıp, yeniden üreten, satan, ekonomiye katkı sağlayan birer esnaf ve sanatkar olsunlar. Yoksa böyle küçük kaynaklar esnafımızın sıkıntılarına çare olmaz, sadece işyerlerini birkaç ay öteler” diye konuştu.
Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım, esnafları büyüyen, güçlü Türkiye’nin bel kemiği olarak gördüklerini belirterek “2002 yılında 1 yıl boyunca bütün esnafa verilen kredi miktarı 153 milyon lira. Bugün 22 milyara çıkmış. 2002’den bu yana 1.5 milyon esnaf ve zanaatkar 70 milyar lira kredi kullandı. Esnafa açtığımız kredi bu yıl 9 milyarı geçti. Esnaflar üretiyor, istihdam sağlıyor. Unutulan sanatları yaşatıyor. Bu yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil. Önemli olan faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve artık esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması. Türkiye’nin büyümesi için buna ihtiyaç var. 900 kooperatifimiz kredi alabiliyor. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse 500 bin krediyi 10 yıl vade ile alabilecek. Bu krediler için piyasa faizi değil, Hazinenin desteklediği düşük faiz oranları kullanılacak” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .