AHİ ESNAFI ENDİŞELİ

AHİ ESNAFI ENDİŞELİ

07.08.2020

Koronavirüs nedeniyle 3-4 ay kapalı kalan, ya da iş yapamayan esnaf virüsün her geçen gün artması ile birlikte ikinci dalga korkusunu yaşamaya başladı… AHİ ESNAFI ENDİŞELİ Dünyayı ve ülkemizi sarsan koronavirüs nedeniyle 3-4 ay kapalı kalan, ya da iş yapamayan esnaf virüsün her geçen gün artması ile birlikte ikinci dalga korkusunu yaşamaya başladı. Kurban Bayramı […]


Koronavirüs nedeniyle 3-4 ay kapalı kalan, ya da iş yapamayan esnaf virüsün
her geçen gün artması ile birlikte ikinci dalga korkusunu yaşamaya başladı…

AHİ ESNAFI ENDİŞELİ

Dünyayı ve ülkemizi sarsan koronavirüs nedeniyle 3-4 ay kapalı kalan, ya da iş yapamayan esnaf virüsün her geçen gün artması ile birlikte ikinci dalga korkusunu yaşamaya başladı.
Kurban Bayramı tatili öncesi başlayan ve sonrasında tavan yapan maske ve sosyal mesafe ihlalleri koronavirüs salgını vakaları için alarm verirken, son bir haftada Türkiye’nin pek çok şehrinde köy, mezra, mahalle ve ev karantina altına alındı.
Dört günlük Kurban Bayramı tatili öncesi başlayan ve sonrasında tavan yapan maske ve sosyal mesafe ihlalleri koronavirüsü salgını vakalarının artacağının sinyalini veriyor.
Koronavirüsünün her türlü çabaya rağmen kontrol edilemediğini ve uzmanların ikinci dalga yaşanacağı yönünde açıklamalarda bulunmalarının kendilerini endişelendirdiğini ifade eden Kırşehir’deki esnaflar “Virüs nedeniyle zaten aylardır doğru dürüst iş yapamadığımız için borçlarımızı ödeyemez durumdayız. Temmuz ayından itibaren biraz iş yapar gibi olduk. Şimdi de ikinci dalga nedeniyle yeniden sert tedbirler alınacağı endişesi ile karşı karşıyayız. Şu an mantıklı olan yapılıyor birden yapılırsa ekonomi çökecek. Zaten kasamız boş bunu herkes biliyor. Bizim Türk insanımız bayram olunca koşa koşa gidiyor kimse virüs dinlemiyor e tabii ki de yayılma hızı daha hızlı olur. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez de ikinci dalgayı yaşamayız. Yoksa ikinci dalga bizim gibi küçük esnafı tümden bitirir” ifadesini kullandılar.
Piyasada nakit para olmadığı için herkesin kredi kartına yöneldiğini belirten Kırşehir esnafı, pek çok vatandaşa da veresiye mal verdiklerini, tahsilatı da zor yapabildikleri için sıkıntı yaşadıklarını söylediler.
Bu arada Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de kontrollü sosyal hayat döneminde yapılan en kapsamlı koronavirüs denetimi Perşembe günü gerçekleştirildi.
İçişleri Bakanlığımızın 81 Valiliğe gönderdiği Koronavirüs Denetimleri konulu genelge kapsamında ilimizde de “Sağlık İçin, Hepimiz İçin” sloganıyla Vali İbrahim Akın başkanlığında geniş kapsamlı bir denetleme gerçekleştirildi.
Valilik önünden başlayıp Terme Caddesi sonuna kadar devam eden denetlemeye Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, ilgili kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, meslek odaları temsilcileri, genel ve özel kolluk birimleri katıldı.
Denetleme sırasında esnaflara ve vatandaşlara alınan tedbirlere uyulması konusunda uyarılarda bulunan Vali İbrahim Akın, yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs tehlikesinin geçmediğini, salgınla mücadele etmenin belirlenen kurallara uymakla mümkün olacağını söyledi.
Salgınla mücadelenin en etkili 3 kuralının maske, mesafe ve temizlik olduğunu, bugünkü denetlemede de vatandaşlarımızdan bu kurallara uymalarını istediklerini belirten Vali İbrahim Akın; “Yaz mevsiminde olduğumuz bu günlerde salgınla mücadelede bir gevşeme oluştu, vatandaşlarımız rehavete kapıldı. Fakat tehlike geçmiş değil, salgınla mücadelemiz devam etmektedir. Salgınla mücadelenin en etkili 3 kuralı da maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve temizliğe önem vermektir. Salgınla mücadele kapsamında, insanlarımızın yoğun olarak bulunduğu iş yerlerinde de uyulması gereken kurallar belirlendi. Bugün de, İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde bütün illerimizde, kamu kurum ve kuruluşlarımızın tamamının katılımı ile sahadayız. Bu denetlemede salgınla mücadelemizin devam ettiğini, rehavete kapılmadan belirlenen kurallara mutlaka riayet edilmesi gerektiğini insanlarımıza hatırlatıyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların tamamı sağlığımızı korumak içindir. Bu vesileyle, bütün vatandaşlarımızı hem toplum sağlığı hem de bireysel sağlığımız için kurallara uymaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.
Koronavirüs denetimi, Vali Akın ve beraberindekilerin insanlarımızın yoğun şekilde bulunduğu işyerlerini denetleyerek işletme sahipleri ve vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulunmaları ile sona erdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .