Ahi esnafı çıkmazda

Ahi esnafı çıkmazda

25.04.2015

Piyasalarda yaprak kımıldamıyor, siftahsız günler yaşanıyor

Piyasalarda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve durgunluk özellikle küçük esnaf ve sanatkarları büyük sıkıntılara sürükledi.
Son aylarda dolar ve altındaki ciddi artışlar beraberinde bütün sektörlere olumsuz yönde etkiledi. Kırşehir’de esnaf ve sanatkarlar iflasların her geçen gün arttığını, icra dosyalarının kabardığını, çarşılarda, sanayi sitelerinde küçük esnafın siftahsız kepenk kapattığını söylediler.
Hükümetin küçük esnaf ve sanatkarları içine düştüğü durumdan kurtarmak adına hiçbir şey yapmadığını belirten Kırşehirli esnaflar “Günlerdir doğru dürüst iş yapamıyoruz. Aldığımızı satamadığımız için borcumuzu, çekimizi, senedimizi ödeyemiyoruz. Yanımızda çalıştırdığımız insanların haftalığı ödeyemediğimiz için çıkarmak zorunda kalıyoruz” dediler.
Aralık ayından beri piyasada giderek artan bir durgunluğun hakim olduğunu ifade eden esnaflar şöyle devam ettiler:
“Özellikle dövizdeki hızlı artış bütün sektörleri olumsuz etkiledi. Aldığımız pek çok ürün dolarla olduğu için maliyetler de buna paralel olarak arttı. Ancak biz aldıklarımızı eski fiyattan satamıyoruz ki, zam yapalım. Yaprak kımıldamıyor, günlerdir siftah bile yapamıyoruz. Senetler ve çekler ödenmiyor.. Bu sadece küçük esnafta da değil. İhracat rakamları ve diğer makro ekonomik göstergeler ilk zamanlarda daha canlıydı, ama şimdi diğer kesimlerde de sanayi ve ticarette de böyle bir sıkıntı olduğunu takip ediyoruz. Umarız bu bir krize dönüşmez. İnsanların seçimler nedeniyle harcamalarında ihtiyatlı davrandığını düşünüyoruz. Ülkemizi idare edenler seçimle yatıp seçimle kalkıyor, bizi düşünen kimse yok. Memura, işçiye emekliye verdikleri üç kuruşluk zam eridi gitti, bu kesim mecbur olmadıkça alış veriş yapamıyor. Dolayısıyla biz de bundan en çok etkilenen tarafız.”
Tüketicinin uzun vadeli yüksek borcun altına girdiği için kredi kartlarına çalıştığını, her ay kazanmadığı parayı harcayarak geleceğinden yediğini öne süren esnaflar “Taşıt, konut, tüketici kredileri nedeniyle vatandaş hep içerde. Ağır vergi yükü altında ezilen esnaf, siftahsız dükkan kapatırken; iş daraltmaları sebebiyle kara kara düşünüyor. Küçük ve orta dereceli esnafın her geçen gün kan kaybediyor. Piyasalar durgun. Alışveriş yapılamıyor. Biz kârı zaten unuttuk, şu anda işyerlerimizi yaşatma mücadelesi veriyoruz. Artık öğle yemeklerinde lokantalardan yemek istemeye bile yüzümüz kalmadı. Çünkü yediğimiz yemeğin parasını verebilecek miyiz endişesi içindeyiz. Enflasyon düştü diyorlar, alışverişin olmadığı yerde elbette düşer. Çeklerimizin yüzde 50-60’ı geri dönüyor. İtibar kaybetmemek için çek verdiğimiz insanlardan özür bile diliyoruz” diyerek tepkilerini ve endişelerini dile getirdiler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .