Ahi Baba” Karagüllü toprağa verildi

Ahi Baba” Karagüllü toprağa verildi

24.05.2018

Kırşehir’in ulu çınarı, ömrünü Ahiliği tanıtmaya ve gelecek nesillere aktarmaya adayan Ahi Baba” Karagüllü toprağa verildi Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlamalarına öncülük eden ve bu uğurda malını-mülkünü harcayan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kurucusu ve yaklaşık 50 yıllık başkanlıklarını yürüten ve 90 yaşında hayata gözlerini yuman “Ahi Baba” […]

Kırşehir’in ulu çınarı, ömrünü Ahiliği tanıtmaya ve gelecek nesillere aktarmaya adayan

Ahi Baba” Karagüllü toprağa verildi

Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlamalarına öncülük eden ve bu uğurda malını-mülkünü harcayan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kurucusu ve yaklaşık 50 yıllık başkanlıklarını yürüten ve 90 yaşında hayata gözlerini yuman “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü toprağa verildi.
Bir süre rahatsızlığı nedeniyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gördükten sonra taburu olarak evine gelen Mustafa Karagüllü Perşembe günü saat 12.03’te eşi İsmet Karagüllü’nün kollarında hayata gözlerini yumdu.
“Ahi Baba” Karagüllü’nün cenazesi Cuma günü öğle saatlerinde hastane morgundan alınarak Ahi Evran Camisi’ne getirildi. Eşi İsmet Karagüllü ve akrabaları, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.
Törene, Karagüllü’nün yakınları, Vali Vekili Adnan Kayık, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Aslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, Kırşehir eski Valisi Lütfullah Bilgin, Kırşehir eski Milletvekili Metin Çobanoğlu, Kırşehir Eski Belediye Başkanları Cahit Gürses ve Halim Çakır, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahamettin Öztürk, Ankara’daki Kırşehirliler Vakfı Başkanı Oğuz Altın, Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya, Türkiye’nin pek çok ilin esnaf odaları başkanları, Kırşehir’deki oda ve dernek başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.
Cenaze namazı öncesinde bir konuşma yapan Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, yaklaşık 35 yıl Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nde ve odada birlikte çalıştığı “Ahi Baba” Karagüllü’nün Kırşehir için büyük bir değer olduğunu ifade etti.
Ahi Baba” Karagüllü’nün kendisine çalışmalarında hep güç ve destek verdiğini ve bu nedenle lider bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Öztürk, “Bizler için Mustafa Karagüllü Kırşehir Esnaf Birliğimizin ve Kooperatifimizin kurucusu olmaktan çok daha fazlasıydı. Sevgi dolu bir ağabey, gerçek ve vefalı bir arkadaş, ülkesine aşık bir vatandaş, aydın ve vizyoner bir yönetici ve çalışanlarına güç veren ve her zaman destekleyen bir liderdi. Ama daha da ötesi geniş halk kitleleri tarafından çok sevilen bir o kadar saygı duyulan, kalbi vicdanı büyük, alçak gönüllü bir insandı. Hayata pozitif bakış açısı ve hoşgörüsüyle hepimize örnek oldu. Vefalı bir arkadaş, ülkesine aşık bir vatandaş, aydın vizyonlu bir yönetici, çalışanlarına güç veren bir liderdi. Daha ötesi geniş kitleler tarafından sevilen, alçak gönüllü, bir insandı. Mustafa Karagüllü, hayata pozitif bakış açısı ve hoşgörüsü ile hepimize örnek olurdu. Acımız büyüktür. O bir ekol, bir çınar ağacı idi. Ahi Baba, bütün Türkiye’ye mal olmuş, Ahiliği her yerde en iyi şekilde anlatan bir Ahi idi. Allah mekanını cennet eylesin. Ruhu şad olsun. Onun hatırasını da yaşatmayı bizlere nasip eylesin” dedi.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de Mustafa Karagüllü denince Ahiliğe ve Kırşehir’e adanmış bir ömrün akıllara geldiğini vurgulayarak “Bütün ömrünü yollarda Ahiliği anlatmak için harcadı. Ömrü boyunca ne milletin ne devletin malına tamah etmedi. Gözü hiçbir zaman oralarda olmadı. Hatta tüm mal varlığını Ahilik uğruna harcadı. Ahi Evran Külliyesi içinde bir yere adını vererek ölümsüzleştireceğiz” diye konuştu.
Başkan Bahçeci şöyle devam etti:
“Kırşehirliler olarak Ahi Babamıza son vazifemizi yerine getirmek için toplandık. Başkanımız güzel ifade etti. Ahi Baba denince akla Ahiliğe ve Kırşehir’e adanmış bir ömür geliyor. Bütün ömrünü yollarda Ahiliği anlatmak için harcadı. Tabi onun hayatı aslında hepimize bir takım mesajlarda veriyor. Ömrü boyunca hiçbir zaman ne devletin, ne milletin malına tamah etmedi gözü hiçbir zaman oralarda olmadı. Hatta kendi mal varlığını bu yolda harcadı. Ahi Evran Külliyesini yapmak üzere ilk kendisiyle istişare ettiğimizde ‘evladım Kırşehir’e ve Türkiye’ye yapacağın en büyük hizmet olur’ dedi. Ve bütün proje aşamalarını onun görüşlerini alarak bu eseri yaptık. Bugün de burada onun cenaze namazını kılıyoruz. İnşallah burada ismini yaşatacağız. Kendisine ben sağlığında da söylemiştim. Burada bir sokağımıza veyahut Külliyemizin bir kısmına Ahi Baba Mustafa Karagüllü ismini vereceğiz. Tabi ki her nefis ölümü tadacak. Hepimiz bu musallaya geleceğiz. Allah geri de hayırla anılan işler yapmayı nasip etsin. Bu dünya gelip geçici. Gerçek dünyada makamınızı yükseltecek işler yapmayı cenabı Allah nasip etsin. Demek ki diyorum Ahi Babamız da onun sevdiği bir kuluymuş ki Ramazanın ilk Cumasında Cuma namazına müteakip defnedeceğiz. Bu da önemli bir işaret diye düşünüyorum. Biz Kırşehirliler olarak kendinden razıyız cenabı Allah ta ondan razı olsun, mekânı cennet olsun.
“Kırşehir bugün bir çınarını kaybetti. İnşallah onun mirasına sahip çıkacağız. Ahi Babamızın ili tane sevdası vardı bir tanesi Ahilikti o artık bizlere emanet, başkanımıza, bakanlarımıza emanet, hepimize emanet. Bir de İsmet annemiz vardı. İsmet annemiz de bize emanet. Allah ona da sabır versin tüm ailesine, tüm sevdiklerine sabır versin. Tüm Kırşehirimizin başı sağ olsun.”
Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman tarafından kılınan namazın ardından “Ahi Baba” Karagüllü’nün cenazesi Kümbetaltı Mezarlığı’na götürülerek burada toprağa verildi.
“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenleri başta olmak üzere tüm Kırşehirlilere başsağlığı diliyoruz. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .