“Ahi Baba” Karagüllü anıldı

“Ahi Baba” Karagüllü anıldı

24.09.2018

KIRŞEHİR’DE ömrünü Ahiliğe adayan, Ahilik Haftası ile Esnaf Bayramı’nın kutlanmasına öncülük eden ve geçtiğimiz 17 Mayıs 2018 tarihinde 90 yaşında hayata gözlerini yuman “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü kurucusu olduğu İstanbul’daki Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı tarafından anıldı. Bugün saat 18.00’de İstanbul Topkapı’daki Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Salonu’nda düzenlenen programın açılışını Vakfı Başkanı […]

KIRŞEHİR’DE ömrünü Ahiliğe adayan, Ahilik Haftası ile Esnaf Bayramı’nın kutlanmasına öncülük eden ve geçtiğimiz 17 Mayıs 2018 tarihinde 90 yaşında hayata gözlerini yuman “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü kurucusu olduğu İstanbul’daki Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı tarafından anıldı.
Bugün saat 18.00’de İstanbul Topkapı’daki Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Salonu’nda düzenlenen programın açılışını Vakfı Başkanı hemşehrimiz Süleyman Demir yaptı.
Kırşehir’de ve ülkemizde her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası”nı başlatan, Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı’nın kurulmasına da öncülük eden Ahi Baba Mustafa Karagüllü’yü Kırşehir’in ve Kırşehirlilerin unutamayacağını belirten Süleyman Demir, “Babam rahmetli Galip Demir’le Ahi Babamız Mustafa Karagüllü’nün çok beraberlikleri oldu. Onunla birlikte Ahilik için ne büyük çabalar ve girişimlerde bulunduklarına ben de zaman zaman şahit oldum. Ahi Baba’yla birlikte Ahiliğe emeği geçen eşi İsmet Karagüllü hanımefendiyi bir plaketle onurlandırmak istiyoruz” dedi.
Ardından Kırşehirli hemşehrilerimiz Prof. Dr. İlhan Şahin, Yrd. Doç. Erol Ülgen, “Ahi Baba”yı, çalışmalarını ve Kırşehir’e yaptığı hizmet ve katkıları dile getiren birer konuşma yaptılar.
İlhan Şahin, “Ahi Babamız Karagüllü, ilerleyen yaşına rağmen Kırşehir’in ve Ahi Evran-ı Veli’nin adının geçtiği her yere katıldı, Kırşehir’i en iyi şekilde temsil etti. Ahi Evran-ı gelecek nesillere aktardı” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Erol Ülgen ise “Kırşehir tarihiyle, kültürüyle evrensel bir boyut taşırken, Ahi Evran-ı Veli’yi bundan yarım asır önce anmak ve anlatmak üzere yol çıkan Mustafa Karagüllü bu uğurda gecesini gündüzüne katarak, Kırşehir’i ve Ahiliğimizi bugünkü boyutlara taşıdı. Şimdi Ahi Baba olarak anılan Mustafa Karagüllü’yü anmak ve anlatmak üzere buradayız. Ben ve Prof. Dr. İlhan Şahin ağabeyim birebir yazılı kaynaklardan ve Karagüllü’yü tanıyabildiğimiz kadarıyla sizlere anlattığımız için mutluyuz. Ahi Baba Karagüllü’yü Kırşehir’de en az elli yıl birlikte olan Kırşehir Çiğdem Gazetesi’nin Kurucu Sahibi Başyazarı Şevket Güner de sizlere anlatacaktır” dedi.
İstanbul’daki anma programına “Ahi Baba” Karagüllü’nün tören ve toplantılarda dağıtmayı geleneksel hale getirdiği Ahi Dürümü’nden ve Kırşehir çemeninden çok sayıda yaptırarak İstanbul’a götürerek katılanlara ikramda bulan gazetemiz kurucusu ve başyazarı Şevket Güner de “Ahilik Haftası ile Esnaf Bayramı’nın kutlanmasına öncülük eden Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün yeri kolay kolay doldurulamaz. Ben Ahi Baba ile yıllar yılı birlikte oldum. Davet edildiği her ile, ilçeye mutlaka beni de götürürdü. Ahi Baba ile bitmez tükenmez anılarımız var. Ahi Baba 1960’lı yıllarda eski ilçemiz Hacıbektaş’ta Hacı Bektaş-ı Veli’yi anmak üzere o dönemdeki Müze Müdürü Ali Sümer’le, dönemin Adalet Partili Hacıbektaş Belediye Başkanı Dede Aslan tarafından kutlanmaya başlanınca, bir yıl sonra Kırşehir’de de Ahi Evran-ı Veli’yi anma etkinliklerini yoğun girişimlerle başlatmıştı. Onun temelini attığı ve bugün 54. Yılını kutladığımız Ahilik Esnaf Bayramımızı, Türkiye geneline yansıtarak, hafta olarak kutlanmasına da büyük emek ve katkı sundu. Ahi babamızı geçen mayıs ayında kaybetmekle Kırşehir’de bir devir kapanmış oldu. Bugün kendisini her zamankinden daha çok aradığımızı ve andığımızı belirtmek istiyorum. Kırşehirliler olarak ne yazık ki değerlerimizin kıymetini yaşarken bilmediğimiz gibi Ahi Baba’nın da kıymetini bilemedik. Ben burada bir kere daha rahmetler diliyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Ayrıca böyle bir etkinlikte bizleri bir araya getiren, Ahi Baba Mustafa Karagüllü’yü anmaya vesile olan Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Süleyman Demir’e kutluyor, huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Süleyman Demir’in babası rahmetli Galip Demir bizim çok sevdiğimiz değerli bir ağabeyim ve büyüğümüzdü. Süleyman Demir’i ondan devraldığı bu ulvi görevi yerine getirdiği için ayrıca kutluyorum şeklinde konuştu.
“Ahi baba” Karagüllü’yü anma törenine emekli banka genel müdürü Lütfi Özek, Ahilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Saydam, Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya, emekli bankacı Haksun Küçükkatipoğlu, Karagüllü’nün yeğeni Raşit Karagüllü ile çok sayıda davetli katıldı. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .