Afete önlem: Dirençli Yapılaşma

Afete önlem: Dirençli Yapılaşma

11.07.2017

BİRİNCİ derece deprem bölgesinde yer alan ilimiz Kırşehir’de vatandaşlar afete karşı korunmada önceliğin dirençli yapılaşma olduğu konusunda uyarılıyor. Kırşehir’de vatandaşların dirençli yapılanma konusunda bilinçlenerek bunu sorgulamasının yanı sıra müteahhitlerin de bu doğrultuda yapılaşmaya önem vermesi gerekiyor. Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, afette dirençli yapılaşmanın önemine dikkat çekti. AFAD İl Müdürü Metin […]

BİRİNCİ derece deprem bölgesinde yer alan ilimiz Kırşehir’de vatandaşlar afete karşı korunmada önceliğin dirençli yapılaşma olduğu konusunda uyarılıyor.
Kırşehir’de vatandaşların dirençli yapılanma konusunda bilinçlenerek bunu sorgulamasının yanı sıra müteahhitlerin de bu doğrultuda yapılaşmaya önem vermesi gerekiyor.
Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, afette dirençli yapılaşmanın önemine dikkat çekti.
AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan, “İçinde yaşadığımız evimiz, ders dinlediğimiz okullar, alışveriş için gittiğimiz mağaza, ya da marketler, eğlence ve kültür merkezleri ile çalıştığımız iş yerleri, bir afet durumunda uğrayabileceğimiz zararı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ülkemizdeki yapısal risklerin önemli bölümü, inşaatlarda standartlara ve yönetmeliklere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Olası afetler karşısında büyük can ve mal kayıplarının önlenmesi için, güvenliği yetersiz olan binaların güçlendirilmesi, ya da yıkılıp yeniden inşa edilmesi gereklidir” dedi.
Afetlere karşı güvenli bina yapım sürecinin nasıl olması gerektiğini de anlatan AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan, “Binaların afetlere karşı güvenliği, inşaatın başlamasından binanın kullanıma açılmasına kadar geçen tüm aşamaları kapsar. İmar Kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve Belediyelerce uygulanmakta olan İmar Yönetmelikleri bu aşamaları belirler ve tanımlar. Oturduğumuz veya satın alınacak binaların ilgili deprem yönetmeliklerine göre yapılıp yapılmadığını sorgulamak gerekir” şeklinde konuştu.

Güvenli malzeme ve materyal kavramına ilişkin de bilgiler vererek, binalar yapısal ve yapısal olmayan elemanlardan meydana geldiğini anlatan İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, yapısal elemanları binayı taşıyan kolonlar, kirişler, perde duvarlar (düşey olarak), döşeme ve çatı, temel (yatay olarak) ve bağlantı yerleri (kolon-kiriş bağlantıları, kiriş-kiriş bağlantıları); yapısal olmayan elemanları da dolgu duvarlar, bölme duvarlar, pencereler (düşey olarak), asma tavanlar (yatay olarak), her türlü mobilya, beyaz eşya, elektrik aksamları, kolon veya kirişlerin yapısal olmayan dolgu duvarlar ile bağlantıları şeklinde açıkladı.
Metin Alpaslan, Kırşehirli hemşehrilerine ev kiralarken ya da satın alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini şöyle sıraladı:
“Mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş olmasına, yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmiş olmasına, inşaatın usta işçiler tarafından yapılmış olmasına, ruhsatının ve iskânının olmasına, proje amacına uygun olarak kullanılmasına ve yapılmış olan değişiklikler için tadilat ruhsatının bulunmasına dikkat etmeliyiz.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .