AFAD Müdürü Alpaslan: “Sorumluluklarımızı hatırlayalım”

AFAD Müdürü Alpaslan: “Sorumluluklarımızı hatırlayalım”

19.08.2017

KIRŞEHİR İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, depreme hazırlıklı olma noktasında Kırşehirli hemşehrilerini bilgilendirdi. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, “Ülkemizin deprem tarihine bakıldığında pek çok acı olaylar yaşandığı görülmektedir. Bu acıların en büyüklerinden biri de hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999 Marmara depremidir. 17 […]

KIRŞEHİR İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, depreme hazırlıklı olma noktasında Kırşehirli hemşehrilerini bilgilendirdi.
17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, “Ülkemizin deprem tarihine bakıldığında pek çok acı olaylar yaşandığı görülmektedir. Bu acıların en büyüklerinden biri de hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999 Marmara depremidir. 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03.02’de gerçekleşmiş, Kocaeli/Gölcük merkezli depremdir. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur. Depremin verdiği hasarın şiddetli olmasının en önemli nedenleri arasında; depremin gece yarısı gerçekleşmiş olması, 45 sn. sürmesi, depremin meydana geldiği bölgelerde binaların zemine uygun inşa edilmemesi, halkın depreme karşı tedbirleri almamış olması yer almaktadır. Büyük can ve mal kaybına neden olan deprem ülkemizde afet yönetimi açısından da bir milat olmuştur” dedi.
Deprem öncesi zarar azaltma çalışmalarına öncelik verildiğini belirterek, afet ve acil durumlara hazırlıkta en önemli çalışmada tehlike ve risklerin önceden tespit edilmesi, alınacak tedbirlerle herhangi bir afet sonrasında meydana gelebilecek zararları en aza indirgemenin hedeflendiğini belirten İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, “Başbakanlık AFAD Başkanlığımızca yapılan çalışmalardan biri de 2013 yılında uygulamaya konulmuş olan ‘Afete Hazır Türkiye Projesi’dir. Bu projenin amacı kısaca afet ve acil durumlara karşı hazırlıklı bir toplum oluşturmaktır. Afet ve acil durumlara hazırlıklı bir toplumun temelini de etrafındaki tehlike ve risklerin farkında olan ve bunun sonucunda gerekli tedbirleri almış bireyler oluşturmaktadır. Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü olarak afet öncesi, sırası ve sonrası hazırlıklarımıza yönelik çalışmalarımızın yanı sıra Kırşehir halkının afetlere özellikle de depreme karşı hazırlıklı bir yaşam oluşturabilmesi için, AFAD Başkanlığımızca başlatılan Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri, Afete Hazır Gençler Projeleri ve ‘Gönüllü Ol, Sorumluluk Al, Harekete Geç’ sloganıyla başlatılan ‘O Kahraman Benim’ projesi ile e eğitimlerimize devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

DEPREMDEN ÖNCE HAZIRLIK

Depremden önce nasıl hazırlık yapılması gerektiğini belirten Metin Alpaslan, “Deprem, ilkyardım ve yangın eğitim programlarına katılmalıyız. Kullandığımız yapının depreme ne kadar dayanıklı olduğunu araştırmalı, dayanıklı değilse güvenli hale getirmeliyiz. Yaşam alanlarında tehlike avı yaparak deprem anında devrilip-düşerek zarar verebilecek veya çıkış yolunu kapatacak eşyaları sabitlemeli ya da yerlerini değiştirmeliyiz. Afet ve acil durum çantamızı hazırlamalı ve çıkışa yakın bir yere koymalıyız” şeklinde hazırlık yapılması gerektiğini anlatırken, dehrem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini şöyle açıkladı:
“Deprem sırasında ne yapmalıyız? Sakin olmalı ve paniğe kapılmamalıyız. Bina içinde isek hemen en yakındaki sağlam bir cismin (koltuk, kanepe, yatak, vb.) yanında Çök-Kapan-Tutun hareketi sergilemeliyiz. Bina dışında isek devrilebilecek cisimlerden (bina, ağaç, direk, vb.) uzak, boş bir alanda çöküp beklemeliyiz.
“Depremden sonra ne yapmalıyız? Kendimizin ve çevremizdekilerin yaralanıp yaralanmadığını kontrol etmeliyiz. Binadaki tesisatları (elektrik, su ve doğal gaz) kapatmalıyız. Afet ve acil durum çantasını yanımıza alarak dikkatli bir şekilde dışarı çıkmalıyız. Artçı sarsıntılar olabileceğini unutmamalı ve dikkatli olmalıyız. Mümkünse etrafımızdakilere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız.”
İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, 17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02’de meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara depreminin milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini alırken, depremle yaşamayı öğrenebilmemiz amacıyla bize sürekli sorumluluklarımızı hatırlatan bir tarih olması gerektiğini ifade ederek, bu bilinçle hareket ederek afetler ve acil durumlar öncesinde alacağımız önlemlerle göreceğimiz zararı en aza indirebileceğimizi unutmamız gerektiğini kaydetti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .