AFAD, kimyasal saldırılara karşı bilgilendiriyor

AFAD, kimyasal saldırılara karşı bilgilendiriyor

19.07.2017

GÜNÜMÜZDE artan terör olayları ile birlikte kimyasal silahlı saldırılarda önem kazanırken, Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü kimyasal saldırılara karşı alınacak önlemler ve korunma yöntemlerine ilişkin Kırşehir halkını bilgilendirdi. Kırşehir İl Afat ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Metin Alpaslan, “Kimyasal saldırılarla ilgili genel bilgileri öğrenin ve çevrenizdekilere öğretin” uyarısında bulunarak, ayrıntılı bilginin Kırşehir İl Afet ve Acil […]

GÜNÜMÜZDE artan terör olayları ile birlikte kimyasal silahlı saldırılarda önem kazanırken, Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü kimyasal saldırılara karşı alınacak önlemler ve korunma yöntemlerine ilişkin Kırşehir halkını bilgilendirdi.
Kırşehir İl Afat ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Metin Alpaslan, “Kimyasal saldırılarla ilgili genel bilgileri öğrenin ve çevrenizdekilere öğretin” uyarısında bulunarak, ayrıntılı bilginin Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkililerinden alınabileceğini belirtti.
Kimyasal saldırılarla ilgili, “Kimyasal Savaş Ajanı Nedir?: Kimyasal savaş ajanları; öldürmek, yaralamak, insanları etkisiz hale getirmek, bitkisel ve hayvansal besin kaynaklarını, besin stoklarını kirletmek ve yok etmek, ekonomik önemi olan hedefleri işlemez hale getirmek, kaosa ve paniğe neden olmak amacıyla spesifik hedeflere karşı kullanılan, yüksek toksisite potansiyeline sahip çeşitli yapılardaki kimyasal maddelerdir. Kimyasal Silah Nedir? Kimyasal ajanların hedef üzerine dağıtılması için kullanılan, bir veya daha fazla kimyasal ajan dağıtabilen ve bir taşıyıcı / dağıtıcı sistem içeren silahlardır. Kimyasal Savaş Nedir? Kimyasal özelliği sebebiyle öldürücü, yaralayıcı ve tahriş edici etkiler gösteren, sis ve yangın meydana getiren, bitki ve metallere etkili olan katı, sıvı, gaz veya aerosol halindeki maddeler ile yapılan savaştır” şeklinde genel bilgiler veren Kırşehir İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, kimyasal silah kullanıldığının nasıl anlaşılacağını şöyle açıkladı:
“Yüzeylerde kuşkulu yağ ve su damlacıkları görüldüğünde,
“Bulantı, nefes alma zorluğu, kusma, kasılma, göz yaşarması, ciltte kızarıklık ve kanama vb. semptomlar gösteren çok sayıda kişi görüldüğünde,
“Alışkın olunmayan kokular duyulduğunda (acı badem, sarımsak, çürük meyve, çürük yumurta çimen vb.),
“Havada yoğun ve fark edilir bir sis ve duman görüldüğünde,
“Atılan mermi veya bombalardan çok az bir patlama sesi duyulduğunda,
“Etrafta sebebi bilinmeyen hayvan ölüleri ya da ölmekte olan hayvanlar görüldüğünde,
“Kimyasal silah kullanımından şüphe edilmelidir.
KİMYASAL SALDIRIDAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER
“İkaz ve alarm işaretlerini öğrenin.
“İlkyardım esaslarını öğrenin.
“Ev ve işyerinizin bir odasını sığınma odası olarak belirleyin. Bu odanın seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, seçilen odanın pencere ve kapı sayısının en az olmasıdır. Su kaynağına yakın geniş bir oda idealdir (Banyo ile bağlantısı olan yatak odası gibi). Ayrıca seçilecek sığınma odası yapısal olarak evin en yüksek noktasında bulunmalıdır. Bunun sebebi kimyasal gazların birçoğunun havadan ağır olması ve yere çökmesidir.
“Sığınma odalarında ilkyardım kiti, el feneri, pilli radyo ve bunlar için yedek pil, çalışır durumda bir telefon, izole bant ve makas, çamaşır suyu bulundurulmalıdır. Sızdırmaz kaplarda yiyecek ve su- Kişi başı yaklaşık 4 LT su depolanmalıdır. Herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmadan direk tüketilebilecek, buzdolabında saklanmasına gerek olmayan yiyecekler seçilmelidir. Eğer depoladığınız su bittiyse tuvalet rezervuarından su içilebilir fakat musluklardan kesinlikle su içilmemelidir.
Havlu ve plastik örtü- Plastik örtüler kapı ve pencerelerin ölçüsüne uygun olarak kesilip hazır bulundurulmalı ve acil bir durumda kullanılmalıdır.
Sığınma odasında bulunan pencere kenarlarını ve kapı aralıklarını gaz sızıntısını önlemek amacıyla koli bandı, yapışkan sünger veya macunla kapatın. Buna ek önlem olarak odanın havasını ağırlaştırmayacak miktarda çamaşır suyu ile karıştırılmış suyla (tercihen 1 bardak çamaşır suyuna 10 bardak su oranında hazırlanmış) ıslatılmış bezleri pencere ve kapı aralıklarını kapatacak şekilde yerleştirin.
Yiyecek ve içecekleri gaz geçirmeyen cam vb. kapalı kaplarda saklayın ve kullanmadan önce bu kapları yıkayın.
KİMYASAL SALDIRI OLDUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER
Kimyasal bir saldırı gerçekleştiğinde öncelikle yetkili kurumlarca verilen bilgileri ve uyarıları dikkatle dinleyin. Her kimyasal saldırı durumu birbirinden farklı olabileceği için alınması gereken tedbirler de farklılık gösterebilir, bu yüzden verilen talimatlara mutlaka uyun. Kimyasal saldırı durumlarında genel olarak yapılması gerekenler şu şekildedir:
Bir an önce kapalı bir alana girin ve içeri alabileceğiniz hayvanları da beraberinizde getirin.
Bütün kapı ve pencereleri sıkıca kapatın ve kilitleyin. Kilitlemek kapı ve pencerelerin daha sıkı kapanmasını ve böylece gazlara karşı daha etkin bir koruma sağlayacaktır.
Klimaları, ısıtıcıları ve tüm havalandırmaları hemen kapatın. İçeri hava girebilecek her türlü sistemi kapatın.
Sığınma yeri olarak belirlediğiniz odaya gidin ve kapısını kapatın.
Radyoyu açın ve telefonu her an kullanmak üzere yakınınızda bulundurun. Acil bir durum olmadıkça telefonu kullanmayın.
Sığınma odasında gaz sızıntısı olabilecek bütün aralıkları ve havalandırmaları bantla sıkıca kapatın.
Elektrik prizlerini ve açıklıklarını kapatın.
Lavabo ve tuvaletleri her zamanki gibi kullanabilirsiniz.
Radyoyu devamlı dinleyin ve dışarı çıkmanızın güvenli olduğu talimatı verilene kadar sığınma odasını terk etmeyin.
Saldırı gerçekleştiğinde eğer taşıtlarda iseniz pencere, kalorifer ve havalandırma sistemlerini derhal kapatın. Eğer başka bir seçeneğiniz varsa taşıtlarda sığınmayı tercih etmeyin ve en yakın sığınma bölgesine gidin.
Kimyasal saldırı anında eğer açık alanda bulunuyorsanız ve hemen girebileceğiniz kapalı ve korunaklı bir alan yoksa bulabileceğiniz en yüksek yere çıkın. Kimyasal gazların birçoğu havadan ağır olduğu için yere çökecektir.
KİMYASAL SALDIRI DURUMUNDA ALINACAK KİŞİSEL TEDBİRLER
Kimyasal saldırı durumlarında bazı kimyasal maddeler cildinize, gözlerinize ve elbiselerinize temas edebilir. Böyle bir durumda bu maddenin etkilerini en aza indirebilmek için üzerinizdeki giysileri çıkararak kimyasal maddeyle temasa geçen bölgelerinizi temizlemeniz hayati önem taşımaktadır. Kimyasal maddelerin birçoğu elbiselerinizden geçerek vücudunuza nüfus edebilecek kapasitededir. Bu nedenle kişisel temizleme işleminin kimyasal maddeler maruz kalındıktan sonraki bir veya iki dakika içinde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
Elbiselerin Çıkarılması: Kimyasal saldırı esnasında kimyasal maddeye bedenen maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ilk olarak elbiselerinizi çıkarın ve kirli elbiseleri teması en aza indirerek plastik bir poşetin içine koyarak poşeti sıkıca bağlayın. Daha sonra bu poşeti kirlenmeyi en aza indirebilmek için ikinci bir plastik poşetin içine koyup ağzını sıkıca bağlamayın. Baş üstünden çıkarılması gereken elbiseleri dikkatlice keserek ve içten dışa doğru kıvırarak çıkarın. Eğer başka kişilerin elbiselerini çıkarmasına yardım ediyorsanız kirliliğin bulaşmaması için çok dikkatli olun.
Yıkama İşlemi: Elbiselerin çıkarılmasından sonra derhal tüm vücudunuzu bol su ve sabunla yıkayın. Bu işlem kimyasal maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırması için yardımcı olacaktır.
Kimyasal maddelerin vücuda girişi gözlerden çok daha kolay olur. Bu sebeple gözlerinizde yanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda gözlerinizi akarsuyun altında en az 10-15 dakika boyunca yıkayın. Eğer lens kullanıyorsanız derhal çıkarın ve kirli elbiselerin olduğu poşete koyun. Lenslerinizi temizleyip tekrar takmayın. Gözlüklerinizi de bol su ve sabunla iyice yıkayın. Yıkama işleminden sonra gözlüklerinizi kullanabilirsiniz.
Gerekli önlemleri aldıktan sonra verilecek talimatları dikkatle dinleyip talimatlara uyun ve ilk fırsatta en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
UNUTMAYIN! Kimyasal saldırılarda kendinizi korumak için çok az zamanınız olacaktır. Bu yüzden panik yapmadan ve uyarıları dikkate alarak hareket etmeniz hayati önem taşımaktadır.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .