Aday çok önemli…

Aday çok önemli…

03.05.2018

Gündemde önümüzdeki 24 Haziran’da Başkanlık ve Milletvekilliği seçimleri var. Bu seçimler Türkiye için çok önemli öyle ki beklide cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak. Bu yüzden tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de bu seçimlerde adaylar partilerin önüne geçeceğe benziyor. Bilindiği üzere Kırşehir’den iki vekil girecek parlamentoya. Geçen yazımda da değinmiştim kırsalda adaylar partilerden daha […]

Gündemde önümüzdeki 24 Haziran’da Başkanlık ve Milletvekilliği seçimleri var.
Bu seçimler Türkiye için çok önemli öyle ki beklide cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak.
Bu yüzden tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de bu seçimlerde adaylar partilerin önüne geçeceğe benziyor. Bilindiği üzere Kırşehir’den iki vekil girecek parlamentoya.
Geçen yazımda da değinmiştim kırsalda adaylar partilerden daha çok önem arz ediyor diye.
Gerçekten de bu böyle, bunun örneklerini geçtiğimiz seçimlerde çok kez görmüştük.
Şehirde sevilip sayılan, milletin teveccühünü kazanan biri bir partiden aday olur ve hiç beklenmedik bir şekilde seçimi kazanabilir. Öte yandan parti güçlüdür adaylar halk tarafından sevilmez o vakit seçimi kaybedebilir.
Mesela; “Hükümet partisinin adayları kötü olursa bir vekil, iyi olursa iki vekil çıkartır” sözleri hemen her yerde söyleniyor.
Ya da şöyle demeli. “Tayyip Erdoğan ismi zaten bir vekil çıkartıyor. Kalan vekili aday olanların kazanması gerekiyor” diye yorumlayabilirsiniz.
Peki, bir garanti mi?
Elbette ki değil oy sandıktan çıkar. Belki de muhalefet partilerinin adayları çok sevilen ve takdir edilen biri olur belkide iki vekilliği farklı iki parti kazanabilir. O zamanda halk tarafından söylenen “Zaten iki vekilin birisini Tayyip Erdoğan alıyor. O yüzden 1 garanti” sözü geçersiz olabilir.
Peki, adaylar nasıl seçilecek, mülakat olacak mı, olsa bile mülakattan çıkan sonucun bir önemi olacak mı hepsi muamma…
Bir de seçim öncesi muhtemel yenilgi ve başarısızlıklara kılıflarda şimdilerde hazırlanmış durumda.
Nasıl mı?
“Yine oy çalacaklar”, “elektrik kesintileri olacak”, “mükerrer oy kullandırılacak”, “seçimde para ile oy satın alacaklar”, “altın dağıtacaklar” … gibi bir sürü sözler.
Yaptırmayın kardeşim alın önleminizi, seçim sonrası laf söz etmeyin.
Yıllarca seçimlerde görev aldık, her sandıkta her partinin temsilcisi var müşahitler var takip edin bu işler söz söyleme ile olmuyor madem öyle bir endişeniz var gerekli tedbirleri alın.
İlimizde en çok aday adaylığı müracaatı AK Parti’de oldu. Cumartesiye kadar da müracaatlar uzatıldı, Bakalım daha kimler aday olacak bekleyip göreceğiz.
Biz bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde İyi Parti’den Asaf Kayaoğlu da Genel Merkeze giderek aday adaylığı başvurusunu yaptı.
Asaf Kayaoğlu MHP Belediyesi döneminde Fen İşleri Müdürü olarak başarılı çalışmaları ili biliniyor. Dik durup düz yaşayan ve siyasette kirlenmemiş milliyetçi ve muhafazakâr kimliğe sahip bir siyasetçi. Eminim ilimizdeki seçimlerde dengeleri değiştirecek.
Ülkücü camia ve diğer siyasi seçmen tarafından sevilen ve saygı duyulan bir aday adayı.
Asaf Kayaoğlu’nun aday olması yeterli mi değil elbette. Çünkü aday olup birinci sırada yer alması durumunda bu söylediklerimiz ancak mümkün olabilir. Yoksa ikinci sıradaki bir ismin kazanması neredeyse imkânsız.
Bu söylediklerimizin aksini gerçekleştirecek tek parti varsa oda AK Parti’dir. Bu da ancak iki adayın da isminin kimler olduğuna bağlı…
Görünen o ki ülkemizde olduğu gibi ilimizde de siyaset epey heyecanlı geçeceğe benziyor.
Adayların kesin listesi Mayıs ortasında netleşecek.
Adaylar kesinleşmeden çok fazla konuşmanın anlamı yok taşra da isimler her zaman partilerin önüne geçer…
Gelecek yazımızda CHP ve Saadet Partisini konuşmak ümidi ile…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .