95. YILINDA İSTİKLAL MARŞI

95. YILINDA İSTİKLAL MARŞI

14.03.2016

İstiklal Marşı’mızın kabulü tarihinden bu yana 93 yıl geçti.12.03.1921 günü TBMM kabul etmişti. Marş’ın kabulü sırasında büyük şair Mehmet Akif, tüm gerçek büyüklerde bulunan bir hassa ile heyecanından,’’heyecanından’’mahcubiyetinden’’ olacak ki, Meclis’te duramamış Hamdullah Suphi Tanrıöver, büyük bir coşkuyla,edebiyatçı kimliğiyle Marş’ı seslendirdiği zaman da Akif büyük bir heyecana kapılmıştı.O Akif ki gönlü Ağrı Dağı kadar yüce, […]

İstiklal Marşı’mızın kabulü tarihinden bu yana 93 yıl geçti.12.03.1921 günü TBMM kabul etmişti. Marş’ın kabulü sırasında büyük şair Mehmet Akif, tüm gerçek büyüklerde bulunan bir hassa ile heyecanından,’’heyecanından’’mahcubiyetinden’’ olacak ki, Meclis’te duramamış Hamdullah Suphi Tanrıöver, büyük bir coşkuyla,edebiyatçı kimliğiyle Marş’ı seslendirdiği zaman da Akif büyük bir heyecana kapılmıştı.O Akif ki gönlü Ağrı Dağı kadar yüce, kesesi fakirdi. Ruh zenginliği, Hunlardan, Göktürklerden,Osmanlılardan beri süzülüp gelen bir yüce milletin ruh zenginliğiydi.Bağımsızlık ,özgürlük doruklarından kanat çırpan bir kartalın heybeti ve kararlılığıyla akıp gelen kararlı bir zenginlikti.Bir zenginlik ki Batı emperyalizminin tüm servetiyle satın alamayacağı derinlikte ve genişlikte kök salmış sökülmesi olanaksız bir çınarın zenginliğiydi.
Âkif’in soğuk kış günlerinde giyeceği bir paltosu bile yoktu. Aldığı 500 Lira ödülü de kimsesiz ve yoksul çocuklarla kadınların iş öğrenerek sefaletlerine son vermek amacıyla kurulmuş olan ‘’Dürülmesai’’ menfaatine hediye etmiştir.
Marş’ın yazıldığı,kabul edildiği tarih,Türk tarihinin en karanlık,en acı ,en meşakkatli dönemidir.Düşman Ankara’ya 80 kayaklaşmıştır. Şehrin düşmesi tehlikesine karşılık önemli evraklarla birlikte Meclis’in Kayseri’ye nakli bile düşünülmektedir. Milletvekilleri ve aileleri muhtemel bir göç için hazırlıklara başlamıştır. İşte böyle bir ortamda Balıkesir milletvekili Hasan Basri Çantay’ın takriri ile Meclis’e sunulmuştur. İstiklal Marşı’nın kabulü için Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği tezkere,6.toplantı 11.celsede görüşülür. Bakanlığın seçtiği 7 şiir için Kütahya milletvekili Besim Atalay , Bolu milletvekili Tunalı Hilmi muhalefet ederler.Milli marşların milletin ruhundan doğmasının şart olduğunu ısmarlama marş yazılmayacağını ileri sürerler.Memleketin ısmarlama şiire parası yoktur.
Hamdullah Suphi, bu eleştirilere çok sert cevap verir. Önemli olan bir milli marşın halkın,milletin yaşadığı tarihi hakikati ve coşkuyu dile getirmesi bir heyecan ve destansı bir ruh yaratmasıdır.Sonuçta bu şiir,milli marş olarak ekseriyeti “azime-ezici çoğunluk”la kabul edilir. Teklifte imzası olanlar arasında Kırşehir milletvekili Yahya Galip Bey de vardır.
İstiklâl Marşı, Anadolu’yu yutmak isteyen emperyalizme karşı uyanan ve şahlanan bir soylu milletin, azminin, kararlılığının,şahlanışının ifadesidir.’’Özüyle sözüyle’’,fikriyle fiil olan’’ bir yüce şairin yapıtıdır. İki bin yıllık bir geçmişe sahibolan bir milletin bağımsızlığının asla elinden alınamayacağının tarihsel belgesidir.
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!
Dizeleri Türk Milleti’nin birliğine, dirliğine yönelik eylemleri tezgahlayan, pompalayan gafillerin suratına bir kamçı gibi inmektedir!’’Dünya koşuyorken yol üstünde yatılmaz’’ Mehmet Akif’in sözlerinden ders alacak pek çok akıl akıl fukarası vardır. Din tacirleri Akif’i iyi anlamalılar. O çağdaş bir Müslümandı. Yobaz değildi. Geniş bir hoşgörü adamıydı. ‘’Bağımsızlık tacirleri ‘’ de yitirilen bağımsızlığın ‘’bağımsızlık’’ olamayacağını iyi bellemeliler!Bindikleri dalı kesmemeliler.Doydukları toprağın ekmeğini itmemeliler.Kendi kanlarını içmemeliler!…
İstiklâl Marşı’nın kabul yıldönümünde, ondan çıkaracağımız bir yığın ders var.O marş okunurken ayağa kalkmayan, onu değiştirmek isteyen “şeriatçı” yobazla ‘’bölücü yobaz’’ elele vermiştir. Türk Milleti yedisinden yetmişine Atatürk’ün gösterdiği yolda uyanık olmaya her zamankinden daha çok mecburdur. Bu mecburiyeti idrak etmeyen kafaların tarümar edilmesi lâzımdır! ‘’Çözüm süreci’’ uydurmasıyla bölücü, kanlı terör örgütüne yardım ve yataklık yapanların da İstiklâl Marşı’ndan alacakları dersler var! Hem de pek çok!
Misak-ı Milli asla parçalanamaz!…
Mehmet Âkif’in tüm şiirleri, didaktiktir. Ders vericidir. Yalnız İstiklâl Marşı değil,tümünde bir erdem, bir ataklık, bir dinamizm, bir uyanış felsefesi vardır.
Ey koca şark, ey ezeli meskenet,
Sen de kalkınmaya bir yol niyet et,
Korkuyorum Garb’ın elinde yarın,
Kalmayacak çekmediğin melanet!
Körfez savaşı’nda ‘’Şark’’ ‘’Garb’ın elinde oyuncak oldu. Batı dediğini yaptırdı. Müslümanlar da seyretti. Saray Bosna olayı da gene Akif’i haklı çıkardı. ‘’Kalkınmayaniyet’’ etmeyen Şark’’ Batı’nın maskarası oldu. Fikret’in dediği gibi “kuvvet kimdeyse hak” onun oldu. Şimdi Suriye iç savaşında da durum değişmedi!
Bir baksana, gökler uyanık, yer uyanıktır,
Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır.
Çalış, dedikçe şeriat, çalışmadın, durdun
Onun hesabına bir çok hurafe uydurdun,
Sonunda bir de tevekkül sokuşturup araya
Zavallı dini çevirdin onunla maskaraya
Sahipsiz olan vatanın batması haktır,
Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır!
Akif, Batı medeniyeti’nin değil, batı emperyalizminin düşmanıdır. Akif, bir uygarlık aşığıdır. Miskinliğin, tembelliğin, uyuşukluğun düşmanıdır. Sömürünün, Din istismarının düşmanıdır. Atatürk Devrimi’nin ise hiçbir zaman karşıtı olmamıştır. Bilimi, modern düşünceyi özümsemiş yüksek karakterli bir şairin uygarlık, yenilik, Türk devrimi karşısında olması mümkün değildir.Bakınız Mitat Cemal Kuntay’a verdiği mülâkatta ne diyor:
‘’—Tarım Bey, ben yemin etmem;fakat işte yemin ediyorum; ben Milli Mücadele’de yanında bulundum; yakından tanıdım. Vallahil azim, eğer Atatürk olmasaydı bu zafer kazanılmazdı.’’Hakkı Tarın biraz düşündü,sonra;
‘’—Fakat, ben Atatürk’e böyle bir sözden ziyade Kur’an tercümesini götürmek istiyorum.’’
Buna Akif’in cevabı şu olmuştur: ‘’Kuran-ı tercüme etmek için insan, ya çok alim olmalı yada çok cahil!’’
İstiklal Marşımız,aynı zamanda milli bir destanımızdır. Ama öküzler için değil!… Kavrama, yorumlama, anlama, anlatma gücü olanlar için.
Mart-2016YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .