9 MAYIS DÜNYA “ÇÖLYAK GÜNÜ”

9 MAYIS DÜNYA “ÇÖLYAK GÜNÜ”

09.05.2015

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş,  9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle açıklama yaptı. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, çölyak hastalığının tek tedavisinin glutensiz sıkı diyet olduğunu bildirdi.  9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, çölyak hastalığının, ince bağırsağın gluten proteinine karşı ömür boyu süren alerji olduğunu belirten Demirbaş,  açıklamasında şu […]

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş,  9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, çölyak hastalığının tek tedavisinin glutensiz sıkı diyet olduğunu bildirdi.  9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, çölyak hastalığının, ince bağırsağın gluten proteinine karşı ömür boyu süren alerji olduğunu belirten Demirbaş,  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır.
“Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bazen çölyak hastalığı, bir ameliyat, doğum sonrası, gebelik sürecinde, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi direkt çölyak hastalığı tablosuyla da ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı literatürde; çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı görülmüştür.
“Çölyak hastalığı olan çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda hastalığın belirtileri daha geniş bir yelpazeye yayılır.
Yetişkinlerde görülen belirtiler şunlardır:
“Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik; yaşa göre kilo azlığı; kas zayıflığı; kansızlık; dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacının artması; ishal; kusma; bezginlik; nedeni bilinmeyen karaciğer hastalıkları; büyüme geriliği; ağız içinde oluşan aftlar; iştahsızlık, gaz şikayetleri; eklem ve kemik ağrıları; sinirlilik; ciltte kaşıntılı döküntüler.
“Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmekle birlikte teşhisi zor olan hastalıklardan biridir. Çünkü belirtiler çoğunlukla ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Örneğin erken osteoporoz, kansızlık, teşhis edilmemiş laktoz alerjisi gibi hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiğinden karıştırılabilir.
“Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Teşhis yöntemlerinden kan testleri serolojik özel testler (AGA, EMA) ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır.
“Tedavi edilemezse çölyak hastalığının kısa ve uzun vadedeki riskleri nelerdir?
“Malabsorbsiyon; büyüme geriliği; hipokrommikrositer anemi; megoblastik anemi; kalsiyum ve K vitamini eksikliği; otoimmün hastalıkların prevelansında artış; osteoporoz; kısırlık, düşük; depresyon; lenfoma; kalın ve ince bağırsak kanserleri.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .