23 NİSAN’I BU YIL EVLERİMİZDE KUTLAYACAĞIZ

23 NİSAN’I BU YIL EVLERİMİZDE KUTLAYACAĞIZ

22.04.2020

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Mustafa Kemal ATATÜRK” 23 NİSAN’I BU YIL EVLERİMİZDE KUTLAYACAĞIZ Çocukların bayramını kutlayan Vali Akın: “Unutmayınız ki bu günler yakın […]

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Mustafa Kemal ATATÜRK”

23 NİSAN’I BU YIL EVLERİMİZDE KUTLAYACAĞIZ

Çocukların bayramını kutlayan Vali Akın: “Unutmayınız ki bu günler yakın zamanda geçecek, eskiden olduğu gibi dışarıda özgürce oynayabilecek, sizlere armağan edilmiş bu bayramı yine coşku içinde kutlayabileceksiniz”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecekte imza atacağı büyük başarılar için, geleceğin büyükleri olan çocukları önceden sadece onlara özel bir bayramla ödüllendirdiği, tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanlarının barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl coşkuyla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yıldönümü kutlamaları bu yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.
Kırşehirliler ve tüm çocuklarımız bayramlarını bu yıl evlerinde kutlayacaklar. Saat 21.00’de balkonlara çıkarak ellerinde Türk Bayrakları ile İstiklal Marşı’nı okuyacaklar.
Vali İbrahim Akın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Vali İbrahim Akın, Ulusal Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe kutlamanın gururunu yaşadıklarına vurgu yaptı.
Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl 23 Nisan etkinliklerinin iptal edildiğini ifade eden Vali Akın, mesajında şunları ifade etti:
“Bilindiği üzere 1. Dünya Savaşı sonrasında emperyalist güçler üç kıtayı birleştiren topraklarımızı işgal etmeye başlamışlardır. İçinde bulunduğumuz bu güç durumu kabullenmeyen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak İstiklal Mücadelesini başlatması milletimiz için büyük bir ümit kaynağı olmuştur.
“Mustafa Kemal Paşa, gerek tüm yurda gönderdiği bildirilerle gerekse kongrelerde alınan kararlarla ‘milletin kurtuluşunun ancak milletin azim ve kararlılığı ile mümkün olacağını’ tüm Anadolu’ya duyurmuştur. Neticede, Türk milletinin özgür iradesinin temsilcilerinin katılımıyla 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.
“Tüm zorluklara rağmen milli ve manevi değerlerinden aldığı güçle yurdunu korumaya çalışan vatansever milletimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararlarla Milli Mücadeleyi zafere taşıyarak yurdumuzu düşmanlardan temizlemiş, milletimiz yeniden bağımsızlığa ve ulusal egemenliğe dayalı yeni bir yönetim anlayışına kavuşmuştur.
“İşte Meclisimizin açıldığı ve ulusal egemenliğimizin tescillendiği 23 Nisan gününü, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceği olarak gördüğü, saflığın ve masumiyetin simgesi olan Türk çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. Dünyada bir başka benzeri olmayan bu bayramı her yıl farklı ülkelerden gelen çocukların katılımıyla coşku ve sevinç içerisinde kutlamaktayız. Fakat son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl 23 Nisan etkinlikleri iptal edilmiştir.
“Sevgili Çocuklar,
“Tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de salgınla mücadele ettiği bu dönemde evde kalmanız sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Unutmayınız ki bu günler yakın zamanda geçecek, eskiden olduğu gibi dışarıda özgürce oynayabilecek, sizlere armağan edilmiş bu bayramı yine coşku içinde kutlayabileceksiniz.
“Biliyoruz ki sizler gelecekte ülkemizin yönetimini devralacak ve devletimizi daha yükseklere taşıyacaksınız. Bu yüzden koşullar ne olursa olsun, sizlerin gelecekte arzu ettiğiniz mesleğe sahip olmanız, ilim ve teknolojinin ışığında, milli ve manevi değerlerimizi sahiplenen bireyler olarak yetişmeniz için gayretlerimizi sürdüreceğiz.
“Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere vatanımızın kurtuluşu için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Milli Egemenliğimizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 100. Yılını ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)

Milletvekili İlhan’dan 23 Nisan mesajı

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde atılan adımlarla hem çocuk bayramı olarak hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş kararının alındığı gün olarak her yıl büyük bir coşku ve heyecanla kutlandığını ifade eden Milletvekili İlhan, mesajında şunları söyledi:
“Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru başlayan ve yeni yılla birlikte etkisi devam etmekte olan, toplumsal açıdan sağlık konusuna en çok dikkat edilmesi gereken son günlerde, dünyada ve Türkiye’de pandemi halini alan virüs salgını ile mücadele süreci dolayısıyla onca yılın ardından 100. yılını kutlayacağımız 23 Nisan’a, bu yıl tarihteki kuruluş günlerinden farklı olarak salgınla savaş noktasında mücadele vererek girmiş olacağız.
“Demokrasi, egemenlik ve bağımsızlık iradesinin en önemli göstergeleri arasında toplumsal refah, eşitlik, adalet yer almaktadır. Toplumun refahı, adaleti için halkın parlamentodaki temsilleri ile birlikte alınan kararlar doğrultusundaki uygulamalarla her defasında iradesini ortaya koyan meclis, bugün yine toplumun risk altında olmaması, tehlike yaşamaması adına, refah seviyesi yüksek bir toplum olmayı sürdürmesi ve özellikle de içinden geçtiğimiz süreç açısından büyük önem arz ettiğinden sağlıklı bir toplum olarak gelişip ilerleme göstermesi için çalışmalarını yürütmektedir.
“Ancak salgınla mücadeleyi bireysel değil, toplumsal olarak sürdürdüğümüz düşünüldüğünde, iktidarın önlemlere ilişkin uygulamalarda gecikmeler yaşaması, tedbir noktasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlarda yetkili makamların çelişki yaratan ifadeler ve yanlış uyarıları neticesinde yaşanan ve ortaya çıkan kaos görüntüleri peş peşe bir çok sorunun oluşmasına neden olmuştur.
“Tıbbi malzemelerin temin edilmesinden gıdaya kadar adım adım halkın öncelikli olarak ihtiyaç duyacağı her konuda kişisel çıkar peşinde olanlardan kaynaklı toplumda ciddi mağduriyetler yaşanmıştır. Oysa ki ilk günden beri virüsün dünyada kontrolsüz bir şekilde yayılma gösterdiği görülüyor, biliniyordu dolayısıyla tüm bu sıraladıklarımız ve dahası yaşanmayabilirdi.
“Bu sebeplerden ötürü dünyada günden güne yayılma gösteren virüsün kontrol altına alınması hususunda süreci en başından itibaren sağlıklı bir şekilde yönetemiyor olmanın oluşturduğu çok sayıda sorunla karşı karşıya kalınmıştır.
“Bir toplumun gelişip ilerlemesinde çağdaş ve bilimsel eğitimin öneminin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. İçinden geçtiğimiz şu günlerde de sağlık konusunda verdiğimiz mücadeleye bakıldığında bilimin, bilimsel uygulamaların ve farklı branşlardaki uzmanların bilimin ışığında sundukları katkılarla ortaya koyulan çalışmalar ve pratikler bunun kanıtı olmuştur. Bu doğrultuda öngörüleri yüksek, aydın, çağdaş, entellektüel nesiller yetiştirmede laik ve bilimsel eğitimin payı büyüktür. Diğer taraftan yetişen yeni nesillerin de yetenek ve becerileri doğrultusunda tüm yönleriyle desteklenmesi gerekir.
“Tarihten bu yana büyük savaş dönemlerinde verilen mücadelelerde toplumun meclis iradesine duyduğu güven gibi bugün de salgınla mücadele kapsamında toplumun meclis iradesine ve saygınlığına olan güvenini yitirmemesi için parlamento çatısı altında alınan ya da alınacak olan kararlar hususunda hassasiyet ve titizlik gösterilmelidir. Bu da meclisin, tıpkı tarihte olduğu gibi bugünkü mücadele karşısında sergilediği duruş ve kararlarla dünyayı kendisine hayran bıraktıran bir durum olacaktır.
“Yaşanılan sıkıntılı ve olağan üstü günlerin sağlıklı bir şekilde atlatılarak geçeceğine ve Türkiye olarak salgınla mücadeleyi de başarıyla atlatacağımıza olan inançla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.”

İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen’den 23 Nisan mesajı

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
23 Nisan’ın Türkiye milli tarihinin önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Başkan Müfit Göçen, yayınladığı mesajında şunları söyledi:
“Türk milletinin ülkesini sömürge yapmak, fertlerini köleleştirmek amacıyla saldıran emperyalist dünyaya karşı ayağa kalktığı; yokluk içinde olsa bile, varını yoğunu seferber ederek omuz omuza direndiği bir süreci anma günüdür. 23 Nisan, tarihi Türk halkının egemenliğini kendi elinde bulundurma iradesini temsil eder. 23 Nisan, özgürlük yolunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirerek gösterdiği harika çabayı ifade eder.
“Bu duyguyu, en güzel şekilde yine Gazi Paşa’mız ifade ediyor: “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” “ Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.” “Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.” Ulusal egemenliğin anlam ve önemini bundan daha güzel nasıl ifade edebiliriz ki.
“23 Nisan demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin en bariz göstergesidir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Aziz milletimizin ve Cumhuriyetimizin milletçe el ele, gönül gönüle daha nice yüz yıllara ulaşmasını dilerim.
“Aziz hemşerilerim,
“Gazi Meclisimizin 100. yılını doldurduğu bu kutlu günü büyük coşkularla kutlamayı arzu ederdik. Ancak ülkemizin ve bütün dünyanın içinde bulunduğu bu günler, bulaşıcı hastalıkla mücadele ettiğimiz bir döneme rastladı. Bu nedenle 23 Nisan’ı ne bizlerin, ne de yarınlarımızın güvencesi yavrularımızın arzu ettiği biçimde kutlayamayacak olması bizleri üzüyor. Ama olsun. Yine de ulusça başka bir mücadele ve dayanışma içindeyiz. Yeni bir milli mücadele içindeyiz. Bu seferki düşmanımız da bütün insanlığın sağlığını tehdit eden, sağlıklı bir şekilde yaşamamızın önündeki engel Corona virüsü…
“Bu zorlu günleri de milletçe yan yana, el ele, omuz omuza olmasa bile gönülden gönüle sevgi bağları ile daha da güçlenerek geride bırakacağımız günlerin geleceği inancındayım. 100. yılı olmasa bile, 101. yılı ve sonraki yıldönümlerini daha coşkulu, daha birbiriyle kenetlenmiş bir bütün olarak kutlayacağız. Sizlerin sağlığı önemlidir. Yarınlar elbet bizimdir. Ancak bugünün gereklerini yerine getirelim. Yarınlara daha sağlıklı bir şekilde ulaşalım.
“Bu vesileyle tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında bulunan tüm kahramanlarımızı başta devletimizin kurucusu, ilk meclis başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun silah ve dava arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetimizin bugünlere erişmesinde kanını, canı feda etmiş; emeği geçmiş bütün şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.
“Bugün verdiğimiz virüsle milli mücadelenin kahramanları olarak, kendi canlarını hiçe sayarak ön cephede savaşan tüm sağlık görevlilerine, güvenlik güçlerimize, bu mücadelede emeği geçen her ferdimize de minnet ve şükranlarımızı sunmayı partililerim adına ifade etmeyi bir görev sayarım. Hepsine teşekkür ederiz. Dualarımız sizinle…” (HABER: BEYHAN BALLI)

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk’ten 23 Nisan mesajı:

“Bundan sonraki yıllarda bayramlarımızı yine coşkuyla kutlayacağız”

Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100 üncü yıl dönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Tüm çocukların bayramını tebrik eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk mesajında şunlara yer verdi :
“Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millette devredildiği ve millet iradesinin topyekûn temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir gurur ve sevinçle kutluyoruz.
“23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı değil aynı zamanda halkın yönetime tam anlamıyla hâkim olmasının ilk günü olması nedeniyle “ulusal egemenlik” açısından da önemli bir yeri vardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” demek suretiyle millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışının temelini atarken, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güvenin bir ifadesi olarak bu bayramı onlara armağan etmiştir. Nitekim; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” diyen Mustafa Kemal Atatürk, çocuklarımızın ne kadar önemli olduğunu bu veciz sözle bir kez daha dile getirmiştir.
“Dünyada tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs sebebiyle çocuklarımız sağlıkları göz önünde bulundurularak evlerinde kutlayacaklar. Bu virüsü ülke olarak dayanışma içinde yeneceğiz ve bundan sonraki yıllarda bayramlarımızı coşku ile yine kutlayacağız.
“Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, bugünü anlamlandıran ve geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, bayramın dünyanın tüm çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını” kutluyorum.

TSO Başkanı Mustafa Yılmaz’dan 23 Nisan Mesajı

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ülkemizin nasıl bir kurtuluş mücadelesiyle karanlıktan aydınlığa çıkışını en iyi şekilde idrak edeceğine ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği o aydınlık ufuktan asla ayrılmayacağına inancının tam olduğuna dikkat çeken TSO Başkanı Mustafa Yılmaz, yayınladığı mesajda şunları söyledi:
“Ulusal bağımsızlığımızın, demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin öncüsü ve güvencesi olan Türkiye Büyük Milet Meclisimizin açılışının 100. Yıldönümünü kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz.
“Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ülkenin içinde bulunduğu o zor koşullarda, ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ şiarıyla yürütülen Ulusal Kurtuluş Mücadelesi ve o mücadeleye yön veren Meclisimizin açılması, Anadolu’nun işgalden kurtulması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle, ulusal egemenlik yolunda nihai hedefe ulaşılmıştır.
“Bağımsızlık benim karakterimdir” diyerek, Anadolu bağımsızlık mücadelesine yön veren Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, o dönemde aldığı kararlarla, ulusumuzun makûs talihini değiştirmiş, Cumhuriyet’e giden yolun temelini oluşturmuştur.
“Her zaman öncü kişiliğiyle, ileriyi hedefleyen Mustafa Kemal Atatürk; 23 Nisan’ı da çocuklara armağan ederek, gelecek kuşakların Cumhuriyetimizin ışığıyla aydınlanmasını, ülkemiz ve dünyamız için iyi bir birey olabilmelerini hedeflemiştir.
“Bizim de, yarının genç bireyi olacak çocuklarımızın; tarih bilinciyle, ülkemizin nasıl bir kurtuluş mücadelesiyle karanlıktan aydınlığa çıkışını en iyi şekilde idrak edeceğine ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği o aydınlık ufuktan asla ayrılmayacağına inancımız tamdır. Gelecek güzel günlere olan inancımızla, başta çocuklarımız olmak üzere, bütün ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .