“AHİLİK HİÇBİR YERE GİTMEZ, MERKEZİ KIRŞEHİR’DİR, KİMSE SİYASET YAPMASIN”

“AHİLİK HİÇBİR YERE GİTMEZ, MERKEZİ KIRŞEHİR’DİR, KİMSE SİYASET YAPMASIN”

02.12.2019

Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşları KESOB Başkanı Öztürk’ün başkanlığında biraraya gelerek son noktayı koydu: “AHİLİK HİÇBİR YERE GİTMEZ, MERKEZİ KIRŞEHİR’DİR, KİMSE SİYASET YAPMASIN” Başkan Öztürk: “Ahilik bizim yumuşak karnımızdır. Hiç kimseye fırsat vermeyiz. Ahiliğin merkezinin Kırşehir’de olmasını kimse değiştiremez. Kırşehir’in çözüm bekleyen bir sürü sorunu varken, bu tür şeylerle uğraşıp gündem değiştirmeyelim. Ahiliğin üstünden kimse siyaset […]

Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşları KESOB Başkanı Öztürk’ün başkanlığında biraraya gelerek son noktayı koydu:

“AHİLİK HİÇBİR YERE GİTMEZ, MERKEZİ KIRŞEHİR’DİR, KİMSE SİYASET YAPMASIN”

Başkan Öztürk: “Ahilik bizim yumuşak karnımızdır. Hiç kimseye fırsat vermeyiz. Ahiliğin merkezinin Kırşehir’de olmasını kimse değiştiremez. Kırşehir’in çözüm bekleyen bir sürü sorunu varken, bu tür şeylerle uğraşıp gündem değiştirmeyelim. Ahiliğin üstünden kimse siyaset yapmasın. Bunun kimseye faydası olmaz.”

Konya’da 27-30 Kasım tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı’nda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Ahiliğin merkezi” sözlerinin yankıları devam ederken, Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşları başkanları dün Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde biraraya gelerek, bu tartışmaların gereksiz olduğunu ve Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunun 2008 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelikle tescil edildiğini bildirdi.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesindeki pek çok oda başkanı dün biraraya gelerek, Ahilik merkezinin Kırşehir mi, Konya mı olduğu yönündeki tartışmalara yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdiler.
Oda başkanlarının ortak açıklamasını Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk yaptı. Başkan Öztürk, “27-30 Kasım 2019 tarihlerinde Konya’da gerçekleştirilen uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi ile birlikte ulusal ve yerel basınla birlikte özellikle sosyal medyada oluşan bilgi kirliliğini gidermek amacıyla bugün Ahilik kültürünün beşiği olan Kırşehir’imizdeki meslek kuruluşları temsilcileri olarak ortak basın açıklaması yapılması gerekli hale gelmiştir.
“Ahilik Haftası Kutlamaları 13.08.2008 tarih 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle çerçevelendirilmiştir. Bu Yönetmeliğin 5. maddesi ile Ahilik Kutlamalarının merkezinin Kırşehir olduğu açıkça belirtilmiştir. 13.08.2008 Tarihli Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğinin 8.Maddesi gereği; Ticaret Bakanlığı uhdesinde “Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu oluşturulur. Bakanlıkta oluşturulan bu Merkez Yürütme Kurulunda; Kırşehir Valisi, Kırşehir Belediye Başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırşehir ESOB Başkanı yer almaktadır. Söz konusu kurulda başka herhangi bir ilden herhangi bir temsilci bulunmamaktadır. Merkez Yürütme Kurulu Ahilik Kutlamaları ile ilgili tüm yurt içi ve yurt dışı programları planlamakla yetkilidir. Ahilik Haftası Kutlamaları her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilde gerçekleştirilir. Bu kutlamalar için her yıl 2 milyon Liranın üzerinde bütçe ayrılır. Kırşehir dışındaki 81 il’e 3er bin lira kaynak gönderilir. Geri kalan 1 milyon 750 bin liralık kaynak Kırşehir’deki kutlamalar için harcanır.
En son Ahilik Etkinliklerinin 32’si 16-22 Eylül tarihleri arasında başarı ile gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda da böyle olacaktır. Ahilik Haftası etkinliklerinin şu ya da bu nedenle ilimizden alınması ve bir başka İl’e verilmesi asla söz konusu değildir. Kutlama yönetmeliğinde herhangi bir değişiklik yoktur. Böyle bir yönetmelik değişikliği de kimsenin gündeminde değildir.
“Ahi Evran-ı Veli Hazretleri tıpkı, Mevlana gibi Yunus Emre gibi tüm Türk Milletine mal olmuş bir değerdir. Ahilik sadece Kırşehir esnafının değil tüm Türkiye esnafının ortak düsturudur. Nasıl Yunus Emre ile ilgili veya Mevlana ile ilgili yurdun değişik illerinde etkinlikler yapılıyor ise Ahi Evran ile ilgili veya Ahilikle ilgili çeşitli illerimizde bir takım etkinlikler yapılmaktadır ve yapılmalıdır. Zaten Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu’nun oluşturulmasındaki temel amaçta budur. 27-30 Kasım tarihlerinde Konya ilinde gerçekleştirilen bir etkinliğin adında Ahiliğin olması, Ahilik Kutlamalarının merkezinin Konya’ya taşındığı anlamına gelmez. Zaten farklı illerde farklı tarihlerde Ahilikle ilgili; paneller, sempozyumlar vb. etkinlikler düzenlene gelmektedir.
“Kamuoyunda bir takım söylentilere sebep olan Konya’daki etkinlik ile ilgili ne Ticaret Bakanlığı’nın, ne de Cumhurbaşkanlığı’nın herhangi bir kaynak aktarmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu etkinlik Konya’nın yerel imkanları ile gerçekleştirilmiş olup, genel kutlamalara yönelik herhangi bir yönlendirici niteliği yoktur. Her il gibi Konya’nın da Ahiliği yaşama ve yaşatma hakkı vardır. Kaldı ki; Ahilik Vakfı Yasası taslağı hazırlanmış olup, bir Ahilik Vakfının kuruluş çalışmaları sürdürülmektedir. Bu yasa taslağına göre; yine tüm kutlamaların merkezi Kırşehir kabul edilmekte ve kurulacak Ahilik Vakfının yönetim kurulu üyeleri arasında; Kırşehir Valisi, Kırşehir Belediye Başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırşehir ESOB Başkanı’na yer verilmektedir. Ünü Anadolu sınırlarını aşmış olan Ahi Evran’ın ve Ahiliğin yurt dışında ve yurt içinde şu ya da bu tarihte anılıyor ve kutlanıyor olması Kırşehir’in ve Kırşehir Ahilerinin sevinmesi gereken bir durumdur. Biz Konya’da yapılmış olan bu etkinliğin Ahiliğe değer katacağına ve Kırşehir’i gölgede bırakacak bir etkinlik olmadığını değerlendiriyoruz. Kaldı ki bu kutlamaların en tepesinde Kırşehirli bir Genel Müdür bulunmaktadır. Ahilik Kutlamalarının merkezinin Kırşehir’den bir başka ile taşınmasına en başta Genel Müdürümüz imkân ve fırsat vermeyecektir.
“Sonuç olarak Ahilik Kutlamalarının Kırşehir’den alınıp bir başka İl’e verildiğine/verileceğine ilişkin tüm haber ve spekülasyonlar gerçek dışıdır. Ahilik bizim yumuşak karnımızdır. Hiç kimseye fırsat vermeyiz. Ahilik hiçbir yere gitmez, merkezi Kırşehir’dir. Gelen Kırşehirliler olarak Ahiliğimize sahip çıkalım. Ahiliğe herkesin sahip çıkıp kutlamasını, onun daha iyi tanıtımına katkı sunar. Ama merkezinin Kırşehir’de olmasını kimse değiştiremez. Kırşehir’in çözüm bekleyen bir sürü sorunu varken, bu tür şeylerle uğrayıp gündem değiştirmeyelim. Ahiliğin üstünde kimse siyaset yapmasın. Bunun kimseye faydası olmaz. Kaldı ki Ahilik ismi Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne aittir ve bu isim 16.11.2006 tarih ve 55525 sayılı marka numarası ile tescil edilmiş ve isim hakları Kırşehirimize aittir. Tekrar edeyim ki Ahilik Kırşehir’in ve bizlerin yumuşak karnıdır. Ahilik kutlamaları, Ahi Evran Üniversitemiz, Kırşehirsporumuz siyaset üstüdür ve bunlara bizlerin sahip çıkmasından ve destek olmasından doğal bir şey yoktur.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .