80 gün kaldı

80 gün kaldı

10.01.2019

Mahalli seçimlere 80 gün var. 31 Haziran 2019 günü yapılacak olan yerel yöneticilerin, yani; belediye başkanı, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve mahalle muhtarları seçimi yapılacak. Kırşehir’de, Belediye Başkanlığı seçiminin CHP ile AKP arasında geçeceği artık iyice anlaşıldı. Her iki siyasi partinin yöneticileri ve adayları Kırşehir’de bulunan sivil meslek örgütlerini, sendikaları, dernekleri, bazı […]


Mahalli seçimlere 80 gün var. 31 Haziran 2019 günü yapılacak olan yerel yöneticilerin, yani; belediye başkanı, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve mahalle muhtarları seçimi yapılacak.
Kırşehir’de, Belediye Başkanlığı seçiminin CHP ile AKP arasında geçeceği artık iyice anlaşıldı. Her iki siyasi partinin yöneticileri ve adayları Kırşehir’de bulunan sivil meslek örgütlerini, sendikaları, dernekleri, bazı kuruluşları hatta destek alacakları siyasi partileri bile ziyaret ederek alan çalışmalarına başladılar bile.
Her seçim öncesi siyasi partilerde hareketlilik en üst seviyede olur. Zira siyasi partilerin kapısını bilmeyenler bile il genel meclis üyesi veya belediye meclis üyesi olabilmek için parti binalarının yolunu aşındırırlar.
Şimdilerde o sürece giriyoruz, adını listelerde göremeyenler biraz kırgın, biraz da küskün davranırlar nedense. Bu durum CHP’de çok fazla olmaz, oradaki idealist kadrolarda çok uzun yıllar oluşan memleketin geleceği için kazanmak adına, bilgi, çalışma, heyecan birikimi her dönem aktarılarak gelir. Ancak AKP’de iktidar olanakları var bundan yarar sağlamak isteyenler olduğu gibi, her birey orada olmak İl Genel Meclisine veya belediye meclisine seçilmek ve o yerlerde kendini göstermek ister.
Tüm bunlara rağmen bir gerçeğin göz ardı edilmemesi gerekir. Siyasi partiler kazanmak adına doğru işler yapmalıdırlar. İl genel meclis üyelerini ve belediye meclis üyelerini belirlerken hep yüksek oy almayı hedeflemelidirler. Bir kere stratejik düşünülerek Kırşehir’in her bölgesini siyasi ve sosyolojik olarak temsil edebilecek şekilde liyakatlı adaylar belirlenmeli, halk kesimlerinde de karşılık bulmalıdır.
Öyle ahbap-çavuş ilişkileri ile davranılarak, “benim adamım, senin adamın” gibi tutum ve davranışlar içinde bulunarak oldu bitti ile belirlenen adaylardan çok fazla yarar sağlanmaz. Zira geçmiş seçim dönemlerinde bunun örnekleri sıkça görülmüştür. Öyleyse geçmişten ders çıkartmak, gelecek adına doğru yaklaşım olur diye düşünülmelidir.
Seçime katılan siyasi partilerin yönetici ve adayları, seçmenin karşısına çıktığı zaman bu seçmen CHP’li, yok bu seçmen AKP’li, MHP’li, İYİ Partili veya bizden-bizden değil gibi yaklaşımlarda bulunmak yerine önce İNSAN şiarıyla davranış sergileyip ona çok daha fazla değer verilmesi daha kazandırıcı davranış sayılır.
Kırşehir’de AKP üç dönemdir belediye seçimlerini kazanmaktadır. Mevcut Belediye Başkanı ve adayı Yaşar Bahçeci de iki dönemdir Kırşehir’in Belediye Başkanı. Şimdi seçim çalışmalarında “yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” diyerek seçmenden yeniden bir kez daha yetki isteyecektir.
CHP’nin Belediye Başkanı adayı Selahattin Ekicioğlu da, daha iyi yaşanılabilir bir Kırşehir için plan ve projelerini anlatarak seçmenden yetki isteyecektir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde şu şekli ile belediye başkanı adayı ve örgütün artık hiçbir bahanesi olamaz. Olmazsa olmazı parti tabanı, örgüt ve aday birlik ve beraberlik içinde tek vücut gibi hareket ederek, halkın ittifakıyla seçimin galibi olmasıdır.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .