70 firmaya 275 bin TL uygunsuzluk cezası

70 firmaya 275 bin TL uygunsuzluk cezası

17.10.2017

Güvenliğimiz için Kırşehir’de ürün denetimleri gerçekleştiriliyor…

KIRŞEHİR Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ürün Güvenliği Haftası dolayısıyla kurum ve kuruluşları ziyaret ederek, tükettiğimiz ürünlerin güvenliğine ilişkin bilgilendirmeler yapıyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen Ürün Güvenliği Haftası’nın beşincisi bu yıl 16-20 Ekim tarihleri arasında yurt genelinde gerçekleştirilecek etkinliklerle kutlanacak.
Bu kapsamda da Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, Şube Müdürü Hüseyin Koç ve Denetçi Çağdaş Mutlu ile birlikte Ürün Güvenliği Haftası dolayısıyla Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan ve beraberindekilere teşekkür etti.
16-20 Ekim tarihleri arasında kutlanan Ürün Güvenliği Haftası dolayısıyla gerçekleşen ziyarette Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na, ürün güvenliği konusunda bilgi verdi.
İl Müdürü Aslan, Kırşehir’de 2016 yılında 70 firmada denetim gerçekleştirildiği ve toplam bin 47 ürünün denetlendiğini; güvenli ürünlere aykırılığı bulunan 66 ürün tespit edilirken, 275.754 Türk Lirası idari para cezası uygulandığını açıkladı.
Temel olarak piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı ile çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesi anlamına gelen ürün güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla beş yıldır düzenlenen Ürün Güvenliği Haftası dolayısıyla Kırşehir’de Ticaret ve Sanayi Odası üyesi birçok üretici firmaya ziyaretler düzenlenecek.
Kamuoyunda ürün güvenliği bilincinin oluşturulması ve konuya dair farkındalık yaratmak amacıyla Kırşehir’de özellikle ilköğretim okullarında piyasa gözetimi ve denetimi hakkında sunum yapılacak ve güvenli bir ürünün taşıması gereken özelliklere dikkat çekilerek, ülkemizin geleceği çocukların erken yaşlardan itibaren konu hakkında bilgilendirilmesi sağlanacak.
Piyasa Gözetimi ve Denetimi, ürüne ilişkin teknik mevzuatı hazırlamaya ve yürütmeye yasal olarak yetkili olan kamu kuruluşları tarafından ürünün piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında veya ürün piyasada iken ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğini ve güvenli olup olmadığının denetlenmesi veya denetlettirilmesi ile güvenli olmayan ürünlerin güvenli hale getirilmesinin temin edilmesi ve gerektiğinde idari yaptırım uygulanmasını kapsıyor.
Ürün güvenliği, temel olarak piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı ile çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesini oluştururken, güvenli ürün kullanım süresi içinde, normal kullanım koşullarında risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçüde risk taşıyan ve temel gerekleri sağlayan ürün olarak tanımlanıyor.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .