7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni başlıyor

7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni başlıyor

13.11.2018

KIRŞEHİR’DE düzenlenen 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 17 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecek. 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediye Başkanlığı, Ahi Evran Üniversitesi, Kaman Belediyesi, Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği ve Kırşehir Kent Konseyi tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Türk milletinin sesi, Türk kültür ve irfan hayatının önderi Aşık Paşa, Şiir Şöleni’nde anılacak. […]

KIRŞEHİR’DE düzenlenen 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni 17 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediye Başkanlığı, Ahi Evran Üniversitesi, Kaman Belediyesi, Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği ve Kırşehir Kent Konseyi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.
Türk milletinin sesi, Türk kültür ve irfan hayatının önderi Aşık Paşa, Şiir Şöleni’nde anılacak. Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan Aşık Paşa adına bu yıl 7’incisi düzenlenen Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayacak olan 7. Aşık Paşa Şiir Şöleni, Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Grup Başkanı Zübeyde Gökbulut ve KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut’un açılış konuşmasının ardından, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ın konuşmalarıyla devam edecek. Aşık Paşa sunumunu ise Prof. Dr. Nadir İlhan gerçekleştirecek.
1272-1333 yıllarında yaşamış, Türkçenin bayraktarı, büyük mutasavvıf, 12 bin beyitlik Garip-Name eserinin ünlü şairi Aşık Paşa, memleketi Kırşehir’de uluslararası şiir şöleniyle anılacak.
İlk Türkçeci şairlerimizden olan, Selçuklu ve Beylikler Dönemi Anadolu’sunda Arap ile Fars kültür ve dillerinin etkin olduğu bir dönemde on iki bin beyitlik Garip-Name adlı eserini Türkçe yazmış, 1272 yılında Kırşehir’de doğmuş, Türk şair ve mutasavvıf Aşık Paşa adına düzenlenen Şiir Şöleni, Cumartesi günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 18.30’da başlayacak.
Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Grup Başkanı Zübeyde Gökbulut ve KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut’un tüm Kırşehirli hemşehrilerinin davetli olduğunu bildirdiği 7. Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni’nde yurt dışı ve yurt içinden gelecek şairlerin katılımıyla Kırşehir’de şiir rüzgarı esecek.
7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni’nde Aydın’dan Abdulkadir Güler, Aksaray’dan Yaşar Akbaş, Tokat’tan Nermin Akkan, Azerbaycan’dan Barış Cavit, Denizli’den Şerif Kutludağ, Doğu Türkistan’dan Nurula Göktürk, Iğdır’dan Yahya Azeroğlu, Kırım’dan Meryem Başkurt, Yunanistan’dan Hüseyin Özkan, Malatya’dan Filiz Bedük, Irak’dan Vaad Havdi, Kırşehir’den Ümit Yaşar Apaydın, İbrahim Düğer, Erol Kılıç, Erdoğan Çalışkan ve Mehmet Şimşek şiirleriyle Kırşehirlilere güzel bir gece yaşatacak. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .