646 bin dekar Yamula’yı bekliyor

646 bin dekar Yamula’yı bekliyor

30.09.2017

Seyfe’nin kurumasını önleyecek ve kuyuları kapattıracak Yamula Barajı Projesi ile Kırşehir’de sulanabilir arazi de artacak…

KIRŞEHİR’DE sulanabilir arazi miktarını artıracak Yamula Kalaba-Seyfe Sulaması Projesi ile Seyfe Gölü’nün kuruması da önlenecek.
Kırşehir ile birlikte Kayseri, Nevşehir ve Yozgat’ın da yararlanacağı proje ile 646 bin 860 dekarın yüzde 58 oranında sulanması sağlanacak. Kırşehir ile birlikte 4 ilde toplam 1 milyon 104 bin 220 dekar sulanabilecek.
Projenin çevresel etkileri de göz önünde bulundurularak, projenin uygulanması sırasında arazinin hazırlanması, inşaat ve işletme aşamaları dikkate alındı.
Sulama sahası içerisinde Seyfe Gölü Tabiatı Koruma Alanı yer alırken, 1989 yılında 23 bin 585 hektar SİT alanı, 1990 yılında ise 10 bin 700 hektar Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen, 1984 yılında ülkemizin ilk beş RAMSAR alanından birisi olarak seçilen ve uluslararası Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, proje kapsamında kurumadan kurtulacak. Sulama projesi kapsamında RAMSAR ve Tabiatı Koruma Alanı korunarak, bu alanlar dışındaki tarım alanlarının sulanması sağlanacak.
KUYULAR KAPATILACAK
Mucur Belediyesi başta olmak üzere bölge insanının kuyularla su alması sonucu dönem dönem kuruma tehlikesi yaşayan Seyfe Gölü’nde, söz konusu sulama projesi ile birlikte bölgedeki yer altı su seviyesini azaltan sığ ve derin kuyular kapatılacak. Seyfe ve Horla Kaynaklarının sulama için ayrılan kısmı göle geri verilecek. Ayrıca Seyfe Kapalı Havzasına 220.34 hm³/yıl suyun girmesi ile söz konusu sulak alan önemli bir su kaynağına sahip olmuş olacak.
Mevcut durumda kurumuş ve yaklaşık 20 cm kalınlığında tuzla kaplı çölü andıran ve tuzların rüzgarlarla birlikte çevre tarım arazilerine dağılarak, arazilerini verimsizleştirdiği Seyfe’de proje ile birlikte sulak alanın yeniden canlanması ve söz konusu etkinin önüne geçilmesi öngörülüyor.
Mevcut durumda tarım amaçlı kullanılan Seyfe civarında su ihtiyacı ovanın değişik noktalarında açılan sığ ve derin kuyulardan temin edilirken, bu bölgede sürekli olarak su seviyesini düşürüyor. Bölgede sürekli olarak gübre ve pestisit uygulamaları ile kirlenen ve tekrar yeraltından çekilip kullanılan suyun tarım arazilerinde de kirlilik oluşturduğu belirtilirken, söz konusu proje ile muhtemel kirliliğin de önüne geçilecek.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .