6 BİN ENGELLİ KAMUDA İSTİHDAM KARARI

6 BİN ENGELLİ KAMUDA İSTİHDAM KARARI

13.05.2016

Kırşehir Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Servet Avkapan’dan hükümete teşekkür

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun Temmuz sonu itibarıyla 6 bin engelli vatandaşı kamuda istihdam edileceğinin açıklanması Kırşehir’de iş bekleyen engelli vatandaşlarımızı sevindirdi.
Kırşehir’de 2010 yılında bu yana Bedensel Engelliler Dernek Başkanlığı görevini yürüten Servet Avkapan, hükümetin engelliler için 6 bin kişilik kadro verecek olmasından duydukları mutluluğu dile getirerek “Hükümetimiz her zaman engellilere sahip çıkmış ve önemli haklara kavuşmuştur. Biz her vesilede bakanlarımıza engelli kardeşlerimiz için kamuda istihdam istemiştik. Şimdi hükümetimiz Temmuz ayı içinde 6 bin kişiyi kamuda istihdam kararı alması bizlere ve engelli vatandaşlarımızı sevindirmiştir. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve hükümetime teşekkür ediyorum” dedi.
Dernek Başkanı Avkapan, “2010 yılında Bedensel Engelliler Derneği başkanlığını aldım. Üç dönemdir de başkanlık görevini icra etmekteyim. Görevi devraldığımda bütçesi dahi olmayan dernek üç dönemde 500 bin liralık bütçeye ulaştı. Bu dönemde hayırseverlerimiz derneğimize 350 üzerinde tekerlekli sandalye bağışında bulunurken 150 üzerinde de akülü araba dağıtımını gerçekleştirdik” diye konuştu.
“BÜTÇE ARTARKEN HİBELERDE ÇOĞALDI”
Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Avkapan, bütçe artışına bağlı olarak derneğe yapılan hibelerinde arttığını dile getirerek, “2013 yılında İş Adamı Bülent Sungur, Makissos Oteli aldıktan sonra bizimle birebir görüşerek bize Ahi Evran Mahallesinde 160 metrekare bir bina hibe etti. Daha önce derneğimizin bir yeri yoktu, 350 üzerinde tekerlekli sandalye hayırseverler tarafından bağış yapılarak 150 adet de akülü araç dağıtımına katkı sunuldu. Gençlik ve spor Hizmetleri tarafından 70 bin liralık hibe projesi kapsamında derneğe web tasarım atölyesi kurulumu yapıldı. İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından engellilere yönelik 80 bin liralık bütçe ile kurs açıldı. 80 engelli kardeşimiz bu proje kapsamında aylık 400 lira maaş alıyor. Zamanla derneğimizin düzenini oturttuktan sonra geniş üye katılımlı iftar programları düzenledik. 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Kırşehir’de konserler verildi. Şehrin yöneticileri ile bir arada engellerin sorunlarının anlatıldığı kahvaltılar organize edildi. Dilek fenerleri ile otizmlilerin sorunlarını anlatmaya çalıştık. Birçok engelli kardeşimizin haklarına kavuşması adına maaş alımlarını sağlanırken duyurularımızla da birebirde kendilerine iletti” dedi.
“4 YILDA EKPSS KURSLARI DÜZENLENDİ”
Engelli Kamu Personeli kursları açtıklarını anlatan Avkapan, “Halk eğitim Müdürlüğü işbirliği ile derneğimiz EKPSS kursları açarak bu kurslardan 160 engelli kardeşimiz faydalandı. Kurslar sonunda 45 engelli kardeşimiz ise kamu kurumlarına memur olarak atandı. Engeli yüzünden 2000 yılı öncesinde okula gidemeyen ve okuma-yazması olmayan kardeşlerimizin okur- yazarlık belgesi alması kazandırıldı. Kırşehir’de 40 kardeşimizde KOSGEB İl Müdürlüğü ile yapılan çalışma ile girişimcilik belgesi almaya hak kazandı. Evlerinden çıkamayan engellileri biz yılda iki defa gezi düzenleyerek tatile götürme imkanı sunduk. Yaptığımız çalışmalardan dolayı Vali Necati Şentürk’e, Kırşehir Belediye Başkanı ve derneğimizin de fahri başkanı Yaşar Bahçeci’ye Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Şaban Güneş’e İş-Kur İl Müdürü Ömer Faruk Akyol’a, KOSGEB Müdürü HASAN Akgümüş’e, Bülent Sungur’a, Yüksel Mermer’e ve derneğimize alakalarını esirgemeyen hayırseverlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
KAMUDA 6 BİN ENGELLİYE İSTİHDAM KARARI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) hibe desteğinden yararlanılarak, engellilere yönelik yürütülen faaliyet kapsamında Serdivan ilçesinde yapılan simit fırınının açılış törenine katıldı.
Bakan Soylu, İŞKUR’un geçmiş yıllardaki durumunu, sürecini, vatandaşın gittiği zaman hangi ilgiyle karşılandığını, bugün de meseleler karşısında nasıl çözüm ürettiğini hep birlikte takip ettiklerini söyledi.
İŞKUR’un 1 Ocak’tan 12 Mayıs’a kadar 355 bini aşkın kişiyi iş sahibi yaptığına işaret eden Soylu, “Bu yıl hedefimiz, 1 milyon civarındadır. İnşallah bu hedefimize hep birlikte ulaşacağız. 2002’de iktidara geldiğimizde kamuda çalışan 5 bin 777 engellimiz mevcuttu. Bugün ise tam yüzde 753 artışla birlikte 43 bin 959’a ulaşmıştır.” diye konuştu.
ENGELLİLERE MÜJDE
Engelliler Haftası dolayısıyla bir müjde vermek istediğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“24 Nisan’da, dünyada ilk kez yapılan, daha önce özürlü sınavı olarak bilinen ama Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olarak nitelendirdiğimiz, bu konuda dünyada ilk kez öncelik yaptığımız bir süreç içerisinde şunu ifade etmem gerekir ki yaklaşık 75 bin vatandaşımız 24 Nisan’da yapılan EKPSS’ye girmiştir. Temmuz sonu itibarıyla inşallah Allah nasip ederse 6 bin engelli vatandaşımızı kamu istihdamıyla beraber buluşturacağız ve temmuz sonu itibarıyla 6 bin insanımıza daha kamuda istihdamı sağlayan bir anlayışı gerçekleştireceğiz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .