Esnaf da, vatandaş da mağdur

Esnaf da, vatandaş da mağdur

02.12.2017

  Esnaf da, vatandaş da mağdur  iyiden iyiye satış yapamaz hale gelen esnafın siftahsız günü artarken, cebindeki parası zamlarla eriyen vatandaş, 2018 yılında da daha ağır zamlarla karşılaşacak… DÖVİZDEKİ dalgalanmalar nedeniyle birçok kalemde yapılan zamların ardından aldığı ürünü daha pahalıya satmak zorunda kalan esnaf sıkıntılı günler geçiriyor. Yapılan zamlar, hem esnafı, hem de vatandaşı mağdur […]

 

Esnaf da, vatandaş da mağdur 

iyiden iyiye satış yapamaz hale gelen esnafın siftahsız günü artarken, cebindeki parası zamlarla eriyen vatandaş, 2018 yılında da daha ağır zamlarla karşılaşacak…

DÖVİZDEKİ dalgalanmalar nedeniyle birçok kalemde yapılan zamların ardından aldığı ürünü daha pahalıya satmak zorunda kalan esnaf sıkıntılı günler geçiriyor.

Yapılan zamlar, hem esnafı, hem de vatandaşı mağdur ederken, esnaf satış yapamamanın ötesinde vatandaşın fiyat noktasındaki anlayışsızlığından yakınıyor.

Dövizdeki artışla birlikte esnafın işi iyice kötüye giderken, mal alamayan, elindeki malı satamayan esnafın yanı sıra cebindeki paranın her geçen gün zamlarla eridiği vatandaş da, alışveriş sepetini dolduramamaktan yakınıyor.

Kırşehirli esnaflar, “Dolardaki yükselişle temel maddelerin hepsine % 10 ile 20 arası bir zam şu durumda uygulanıyor. Ama tabi esnaf zorlanıyor. Bunu vatandaşa anlatmak çok zor. Toptancı bana bir parça mal gönderiyor, bir benle muhatap oluyor. Ama ben o malı satabilmek için 100 kişiyle muhatap oluyorum. Bunun için müşteriyle sıkıntı yaşıyoruz. Ve almadan giden müşterilerimiz var. Bu fiyat bizi sıkıntıya soktu. Ve hala da daha sokacağa benziyor. Bütün ürünlerimiz yurtdışından geldiği için dolar bazında bir alım söz konusu bu alımlarda doların artış sebebiyle hayatımıza yansımakta ve negatif sonuçlar vermektedir. Bundan da biz esnaf olarak bayağı etkilenmekteyiz. Bu etkilenme sebeplerimizin en başta geleni piyasaya olan borçlarımız ve satışlarımız sonucu bu borlarını karşılayamama pek çok kişi doların artışı beni etkilemez dese de gözle görülür şekilde etkiliyor. Bu da piyasadaki fiyat artışları en büyüt etken oluyor. Bunu normal karşılayabiliriz. Dünya konjonktüründe meydana gelen artışlardan dolayı normal diyebiliriz. Ama bizdeki artışlar bayağı bayağı afaki olmaya başladı. Ve hayatımızı bayağı etkiliyor” şeklinde değerlendirmede bulundular.

 Toptancıları aradıkları zaman yüzde 40 ila 45 arasında bir zamla karşılaştıklarını belirten Kırşehir Ahi esnafının birçoğu bu fiyatı tüketiciye yansıtmamaya çalışırken, yılbaşından sonra çok daha ağır şekilde zamlarla karşılaşacağımızı ifade ettiler.

Doların yükselişine karşın tedbirlerin alınması gerektiğini belirten esnaflar, “Esnafın 35 bin lira olan kirası 65 bin lira oldu. Bu da çok etkiledi ve esnaf zor durumda. Esnaf daha tüketiciye bunu yansıtmadı, ama 2018 yılı itibarıyla tüketiciye yansıyacak. Doların ateşi düşmezse müthiş şekilde zam gelecektir” şeklinde konuştular.

(HABER: Gülnaz CEYLAN)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .