TERMOMETRELER 30’UN ÜSTÜNDE

TERMOMETRELER 30’UN ÜSTÜNDE

10.07.2017

TERMOMETRELER 30’UN ÜSTÜNDE YURDUMUZDA son 80 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı aşırı sıcaklıklar devam ederken, hafta başı itibarıyla 30’un üstünde sıcaklıkların görüleceği ilimiz Kırşehir’de, Çarşamba günü için uyarı yapıldı. Hafta sonunda termometreler 31 dereceyi gösterirken, dün de sıcaklığın 30’un üstünde olduğu ilimiz Kırşehir’de az bulutlu havaya rağmen sıcaklıklar boğacak. Bugün az bulutlu hava ile birlikte […]

TERMOMETRELER 30’UN ÜSTÜNDE

YURDUMUZDA son 80 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı aşırı sıcaklıklar devam ederken, hafta başı itibarıyla 30’un üstünde sıcaklıkların görüleceği ilimiz Kırşehir’de, Çarşamba günü için uyarı yapıldı.

Hafta sonunda termometreler 31 dereceyi gösterirken, dün de sıcaklığın 30’un üstünde olduğu ilimiz Kırşehir’de az bulutlu havaya rağmen sıcaklıklar boğacak.

Bugün az bulutlu hava ile birlikte 33 derece sıcaklığın görüleceği Kırşehir’de yarın sıcak uyarısı yapan Meteoroloji, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını istedi.

Çarşamba günü termometreler 34 dereceyi gösterecek.

Meteoroloji Kırşehir İl Müdürü Seyit Ahmet Yıldız, “Yapılan son meteorolojik tahminlere göre ülkemiz Basra açık merkezinin etkisinde ve dolayısıyla ilimiz ve ilçelerimizde yağış beklemiyoruz. Hava az bulutlu ve açık geçecek. Özellikle geçtiğimiz hafta etkili olan sıcak hava etkisini biraz yitirmişti. Hava açık geçecek, özellikle ilimizde hakim olan kuzeyli rüzgarlar etkisini yitirdi. Rüzgar hafif olarak esecek, zaman zaman ise sakin olacak. Sıcaklık ise periyodik olarak tekrar yükselmeye başlayacak. Azami sıcaklığı Salı 33, Çarşamba 34 derece civarında tahmin ediyoruz. Gece sıcaklıklarının ise 16-17 civarına kadar yükselmesini bekliyoruz. Hava az bulutlu açık geçecek. Rüzgar hafif, zaman zaman ise sakin olarak esmeye devam edecek. Hava az bulutlu ve açık geçecek. Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” dedi.

Karadeniz kıyıları dışındaki tüm bölgelerde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

40 DERECEYİ GEÇECEK

Hava sıcaklıklarının; Ankara’da 32-36, İstanbul’da 30-33, İzmir’de 36-39, Aydın’da 41-43, Antalya’da 39-42, Adana’da 38-40, Zonguldak ve Samsun’da 26-28, Trabzon’da 24-27, Erzurum’da 29-31, Diyarbakır’da 40-42 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Cuma gününe kadar kuzeydoğu kesimler dışında ülkemiz genelinde önemli bir yağış beklenmiyor.

10.00-16.00 SAATLERİ ARASINA DİKKAT

Meteoroloji, “Önümüzdeki hafta yüksek hava sıcaklıklarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları önem taşımaktadır” şeklinde uyardı.

AŞIRI SICAKLARDAN KORUNMA

BU ARADA aşırı sıcaklardan korunmada, günün en sıcak saatlerinde 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısı hatırlatılırken, “Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.• Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir” şeklinde tavsiyelerde bulunuluyor.

(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .