33 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

33 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

13.10.2017

25 Eylül 2018’den itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak…

Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir TSO üyesi küçük işletmelere çağrıda bulunarak, mesleki yeterlilik eğitimlerinin alınmasını istedi…

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 33 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesine sahip olunması noktasında ilk olarak aralarında betoncu, duvarcı, makine bakımcısı ve tünel kalıpçısının olduğu 40 meslek için 2015 yılında belge zorunluluğu getirilmişti.
Belge zorunluluğu olan meslek sayısı daha sonra 48’e çıkartılmış, 26 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan üçüncü tebliğ ile 33 yeni meslekte daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.
Söz konusu meslekler arasında tren makinisti, PVC doğrama montajcısı, iplik eğirme operatörü ve motosiklet bakım onarımcısı, otomotiv kaportacısı, otomotiv montajcısı, motor testçisi, makine montajcısı ve otomotiv prototipçisi de yer alıyor.
25 Eylül 2018’den itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak. Çalıştıranlar hakkında cezai işlem uygulanacak. Yeni 33 meslekle birlikte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81’e yükseldi.
Meslekleri ve bu meslekleri icra edenlerin standartlarını üst seviyelere çıkartılmasıyla iş kazası sayısının düşmesi ve üretimin kalitesinin artmasının amaçlandığı belirtilirken, Kırşehir’de küçük işletmeler Ticaret ve Sanayi Odası’ndan eğitimlerini alarak, belge sahibi olacak ve cezai yaptırıma maruz kalmayacak.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) üyesi işletmelere çağrıda bulunarak, eğitim almalarını isteyen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Mesleki yeterlilik belgesi çok tehlikeli işlerde 48 taneydi. Özellikle inşaat ve böyle metal işlerde sektöründe patlayıcı madde ve sektörlerine göre bir meslek gruplarına ayırdığımızda 48 mesleğe biz odamızda eğitimler verdik. Yeterlilik belgeleri verdik. Üyelerimizin çalışanlarına bu konuda yeni yönetmelikte 2018’de 81’e çıkıyor. Bu konuda biz MEYBEM diye bir Odalar Borsalar Birliğinin Şirketi var birkaç da özel şirket var. İsteyen özel sektörden, isteyen Odalar Borsalar Birliğinin odamıza müracaat ederek mesleki yeterlilik belgelerini alma zorunluluğu getiriyor. Çünkü eğer yeterlilik belgesi olmayan iş kolunda çalışamayacak. O belge yasal zorunluluk oldu. Bu konuda da eğer ki hizmet sektöründe veyahut diğer imalat sektöründe olan arkadaşlarımız ilave 49’dan 81’e çıkan sektörlerde de odamızdan eğitim alarak üyelerimiz fazla istihdam yaratacak. 50 kişilik, 100 kişilik gruplar halinde olursa kendi işyerinde de eğitimini uygulamalı olarak vererek belgesini Borsalar Birliği şirketi MEYBEM’den mesleki yeterlilik belgesini alacak. Üyelerimize şunu tavsiye ediyoruz. Büyük firmalarımız kendileri işyerinde eğitimini veriyor, şirketlerimizi çağırarak oradan destek alıyor. Ama 10 kişilik küçük işletmeler de odamıza müracaat ederek bu eğitimi tamamlayarak belgelerini alabilirler ve ilerde mali ve ekonomik cezai yaptırıma uğramamaları için bu konuda da odamızdan sınırsız destek alabilirler” açıklamasında bulundu.

225 BİN ÇALIŞAN BELGE SAHİBİ OLDU

BU ARADA çalışanların mesleki standartlarının uluslararası seviyeye çıkarılmasını amaçlayan MYK, yetkilendirdiği kuruluşlar aracılığıyla çalışanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye devam ediyor. Bugüne kadar 225 bin çalışana belge veren Kurum, yılsonunda sayıyı 300 bine yükseltmeyi hedefliyor.
Çalışanların belgeye sahip olması için yetkili kuruluşlarca düzenlenen teorik ve pratik sınavlarda başarılı olmaları gerekiyor. Belge zorunluluğu getirilen mesleklerle ilgili sınav ve belge ücretleri devlet tarafından karşılanırken, sınavlarda başarılı olanların alacağı Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin uluslararası geçerliği bulunuyor.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .