30. Ahilik Haftası başlıyor

30. Ahilik Haftası başlıyor

14.09.2017

Ahiliğin başkenti Kırşehir’de bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilecek Ahilik Haftası kutlamaları 17 Eylül Pazar günü fener alayı ile başlayacak. Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, […]

Ahiliğin başkenti Kırşehir’de bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilecek Ahilik Haftası kutlamaları 17 Eylül Pazar günü fener alayı ile başlayacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
Son üç yıl Mayıs ayında kutlanan ve yapılan yönetmelik değişikliğiyle Eylül ayına alınan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın resmi tören programı belli oldu. Buna göre Kırşehir’deki kutlamalar 17 Eylül’de fener alayı ile başlayacak.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk Türkiye’nin 80 ilinde bir gün kutlanacak Ahilik Haftası’nın Kırşehir’de bir hafta devam edeceğini açıkladı.
Kırşehirlileri Ahilik Haftası kutlamalarına davet eden Başkan Öztürk, “2014-2016 yıllarında Mayıs ayında kutladığımız Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramımızı bu yıldan itibaren Eylül ayında yapacağız. Kırşehir’e 81 il ve 13 federasyondan, kooperatiften misafirlerimiz gelecek. Pazartesi günü başlayacak ve bir hafta etkinliklerimizin en görkemli ve en etkin şekilde geçmesi için hazırlıklar yaptık. Ahiliği çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Bu konuda bütün Kırşehir halkına görev düşüyor. Birlik ve beraberlik içerisinde esnaf bayramımız olan Ahilik Haftası Kutlamalarını gerçekleştireceğiz. İşyerlerimizi, evlerimizi Türk bayraklarımızla süslememiz ve tüm etkinliklere katılım sağlamamız gerekiyor. Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramımıza bütün halkımızı, esnaf ve sanatkarlarımızı katılmaya davet ediyoruz” dedi. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .