3 bin 341 öğrenci TEOG’da ter dökecek

3 bin 341 öğrenci TEOG’da ter dökecek

27.04.2015

Kırşehir’de 60 okulda bin 274 öğretmen gözetiminde gerçekleştirilecek Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda 3 bin 341 öğrenci ter dökecek…

KIRŞEHİR’İN 2014-2015 eğitim-öğretim yılının birinci dönem sınavlarında geçen yıla göre elde ettiği dereceyle başarısını tescillediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’nın ikinci dönem oturumları bu hafta gerçekleştirilecek.

TEOG ikinci dönem sınavları 29-30 Nisan günleri yapılacak. Kırşehir’de 60 okulda bin 274 öğretmen gözetiminde gerçekleştirilecek Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda 3 bin 341 öğrenci ter dökecek.
TEOG sınavı için de ilimiz Kırşehir’de tüm hazırlıklar tamamlanırken, Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, sınavla ilgili yapılan çalışmalara ilişkin haber ekibimize açıklamalarda bulundu.
Sınav dolayısıyla dün okul müdürlerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlenirken, Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, 29-30 Nisan’da yapılacak sınavlara girmeyenler için mazeret sınavının 16-17 Mayıs tarihlerinde yapılacağını söyledi.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “2014-2015 eğitim ve öğretim yılı 2. dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı, 29 Nisan Çarşamba ve 30 Nisan Perşembe günleri Türkiye genelinde yapılacaktır. İlimizde bulunan 68 ortaokuldan, 8. sınıf öğrencisi 60 ortaokulumuzdaki 3 bin 341 öğrencimiz sınava girecektir. Bu sınavlarda bin 274 öğretmenimiz görev alacaktır. Sınavlar her gün 3 oturum şeklinde yapılacaktır. Sınav süresi 40 dakika ve dinlenme arası ise 30 dakika olacaktır. Sınavlarda her dersten 20 soru sorulacak ve sadece doğru sorular değerlendirilecektir. Sınavlarda 1. gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri, 2. gün fen-teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve İngilizce derslerinden sınavları olacaktır. Bu sınavlara giremeyen öğrencilerimiz için 16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde mazeret sınavları gerçekleştirilecektir. Kırşehir son 10 yılda TEOG sınavlarında Türkiye’de ilk 10 il içerisinde yer alırken, son 2 yılda TEOG sınavlarında Türkiye birinciliğine gelmiştir. Bu başarıya ulaşmamızda, öğrencilerin ağırlıklı olarak şehir merkezinde öğrenim görüyor olmaları (% 91), branş öğretmeni norm ihtiyacının karşılanabiliyor olması, derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının altında olması, velilerin eğitim konusundaki duyarlılığıdır. Öğrencilerimize yapılacak sınavda başarılar diliyorum” dedi.
İkinci dönem ortak sınavları, tek oturumda ve 3 dersin yazılıları farklı saatlerde olacak şekilde yapılacak. Her bir dersin sınavı, yurtiçi ve yurtdışı sınav merkezlerinde, Ankara saati ile 09.00, 10.10 ve 11.20’de aynı anda başlayacak.
Birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her ders yazılısında, 20 sorunun yanıtlanması için öğrencilere 40’ar dakika süre verilecek. Dinlenme süresi ise 30’ar dakika olacak.
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ise alacakları sınav hizmetinden dolayı, her bir ders için sınav süresi 55’er dakika, dinlenme süresi ise 15’er dakika verilecek.
Ortak sınavlarda A, B, C ve D Kitapçığı olmak üzere 4 kitapçık verilecek. Her bir ders sınavı için salonlara 20’şer öğrenci yerleştirecek, öğrencilerin sıralara tek tek oturtulması sağlanacak.
TEOG YENİLİKLERİ
TEOG sınavında 15 olan tercih hakkı 25’e çıkarıldı. Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Nakil başvurusunda da 5 okul tercih edilebilecek. Yerleştirmelerde bu yıl 8 yeni uygulama var.
TERCİH SAYISI 25’E ÇIKTI: Geçen yıl 15 olan tercih sayıları bu yıl 25’e çıkarıldı. Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek.

TEK LİSTE OLACAK: A ve B grubu listeleri kalktı. Öğrencilerin, artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor, 25 tercihinden birini seçecek.

ÖZEL OKUL KAYITLARI ERKENE ÇEKİLDİ: Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Böylece özel okula gitmek isteyen öğrenciler havuzdan çıkacak. Bakanlığın tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına ‘Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ ve ‘Tercih yapmak istiyorum’ butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, ‘Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

YERLEŞEMEYENLER NAKİL BEKLEYECEK: Öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler Bakanlığın belirleyeceği tarihlerde boş kontenjanlara nakil yapabilecek.

NAKİLLERDE YENİ DÖNEM

5 TERCİH HAKKI: Nakil başvurusunda tek değil, 5 tercih alınacak. Öğrenciler bu tercihleri doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne göre merkezi olarak bu okullardan birine yerleştirilecek. Kesin kayıtlar otomatik olarak yapılacak.

HIZLI İŞLEM YAPILACAK: Boş kontenjana nakil başvurusu haftanın 4 günü alınacak, cuma günleri sonuçlar açıklanacak.
NAKİLDE 20 PUAN ŞARTI: Danıştay’ın da yürütmeyi durdurma kararı verdiği taban puan dikkate alınmadan puan üstünlüğüne göre boş kontenjanlara yapılan yerleştirmelerde “-20 puan şartı” gelecek. Buna göre ilk yerleştirmenin ardından okulda boş kontenjan kalırsa en son yerleşen öğrencinin puanından ancak 20 puan daha düşük öğrenciler bu okullara nakil için başvurabilecek.
RUTİN NAKİL ARALIKLARI DEĞİŞTİ: Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak. Daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, ayda bir kez yapılacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .