3 bin 300 çocuk taramadan geçti

3 bin 300 çocuk taramadan geçti

24.03.2015

Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu gülüşleri için el ele…
Çocukların diş ve ağız sağlığını korumalarını sağlamak amacıyla yapılan flor vernik uygulaması Kırşehir’de başarıyla yürütülüyor…

KIRŞEHİR’DE anaokulları ile birlikte 60 ayını doldurmuş çocuklara yönelik ağız ve diş sağlığı taraması çalışmaları yürütülüyor.

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmada, 3 bin 300 çocuğa flor vernik uygulaması yapıldı.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan program kapsamında ana sınıfı öğrencilerinin ağız taraması ve flor vernik uygulaması çalışmaları merkezdeki okullarda tamamlandı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen koruyucu ağız diş sağlığı programları kapsamında geçtiğimiz günlerde ilk uygulamasına başlanmış olan “60 ayını tamamlamış çocuklarda flor-vernik uygulaması” devam ediyor. Uygulama kapsamında 60 ayını tamamlamış çocuklara diş taraması yapılarak, flor-vernik uygulanmış ve oral-hijyen eğitimi verildi.

 

3 copy
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü diş hekimi Ebru Aydemir Kılıçaslan ve Boztepe Toplum Sağılığı Merkezi diş hekimi Esma Durmuş önderliğinde Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Ebelik, Hemşirelik ve Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerinin desteği ile il merkezindeki bağımsız anaokullarında ilk uygulamalar bitirildi. İlçelerde de uygulamalara devam edilirken, çalışma kapsamında yaklaşık 3 bin 300 çocuğa flor vernik uygulaması yapıldı.
Flor vernik uygulamasına ilişkin bilgiler veren Diş Hekimi Esma Durmuş, “Uygulamada kullanılan florürlü verniklerin diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede sertleştiği için yutulum ve florür intoksikasyon riski yok denecek kadar azdır. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir. Çürük profilaksisinde kullanılan oral florür kaynakları güven vericidir, büyük miktarda yutulmadığı takdirde hiçbir yan etkisi oluşmaz. Bu uygulama özellikle, çocukları süt dişlerindeki çürümeleri önemli ölçüde engeller ve yeni başlayan çürüklerin gerilemesine yardımcı olur” dedi.

HALK SAĞLIĞI DİŞ TARAMASI.avi_snapshot_06.43_[2015.03.24_11.24.21] copy
Diş Hekimi Esma Durmuş, “Köyler dahil olmak üzere 3 bin 300 öğrenciyi flor vernik ile buluşturduk. Okul taramalarında yaptığımız muayenelerle çocukların çürük oranının oldukça yüksek olduğunu gözlemledik. Yaptığımız bu flor vernik uygulaması çocukların çürükleri ile oluşabilecek çürüklerini en aza indirgemeyi hedefliyor. Çok sağlıklı ve güvenilir bir yöntem. Basit ve maliyeti düşük bu yöntem çocuklar için travmatik olmayan, rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntem. Çocukların ağzına bu verniği sürdüğümüzde vernik ile tükürük birleşiyor ve tükürüğün etkisiyle hemen donuyor. Dolayısıyla çocuklar yutmuyor, bu açıdan da çok güvenilir. Koruyucu hekimlik Halk Sağlığı uygulamalarında önemli bir yer almakta. Bu kapsamda bütün anaokullarını, 60 ayını doldurmuş bütün çocuklara tek tek ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye genelinde Bakanlığımızca yürütülen bu çalışmayı ilimiz Kırşehir’de de başarıyla yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .