28. Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi

28. Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi

07.10.2019

Vali İbrahim Akın: “Kaman cevizinin dünyaca ünlü bir marka olmasıyla birlikte daha fazla üretim yapılmasını ümit ediyoruz” Kırşehir’in Kaman Belediyesi tarafından 28’incisi düzenlenen Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Festivalin açılış programı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Protokol üyeleri ve vatandaşlar, daha […]

Vali İbrahim Akın: “Kaman cevizinin dünyaca ünlü bir marka
olmasıyla birlikte daha fazla üretim yapılmasını ümit ediyoruz”

Kırşehir’in Kaman Belediyesi tarafından 28’incisi düzenlenen Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.
Festivalin açılış programı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Protokol üyeleri ve vatandaşlar, daha sonra mehter takımı ve davul zurna eşliğinde belediye binası önüne kadar kortej yürüyüşü yaptı.
Burada devam eden törende konuşan Vali İbrahim Akın, Kaman cevizinin kentin ve ilçenin tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.
Festivalin açılış töreninde konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Kaman ilçemizle özdeşleşen, verimi ve kalitesi yüksek Kaman Cevizinin son yıllarda verilen uğraşlar neticesinde hem üretiminin artırıldığını hem de yapılan tanıtımlar neticesinde bir marka haline getirildiğini söyledi.
Geleneksel olarak düzenlenen bu festivalle, ilçemiz için bir cevher olan Kaman Cevizimizi ve ilçeye ait kültürel değerleri daha geniş kitlelere tanıtma imkânı bulduklarını belirten Vali İbrahim Akın, şunları söyledi:

“Ülkemiz, tarımsal manada dünyada kendisine yetecek üretime sahip sayılı ülkeler arasında bulunmaktadır. İşte Anadolu’nun toprağına, havasına, suyuna uyum sağlamış bu değerli ürünlerden birisi de ceviz ağacıdır. Sağlığa birçok faydasının olması ve kullanım alanı genişliği sebebiyle ülkemizde üretilen cevizin çoğu iç piyasada tüketilmektedir. Bu yüzden daha çok ceviz fidanının toprakla buluşturulması ve üretimin arttırılması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar ve uygulanan projelerle ilçemizde ceviz ekili alan 21 bin dekara yükselmiştir. Yeni ceviz bahçesi oluşturacak çiftçilerimize devletimiz her türlü desteği sağlamaktadır. İnanıyorum ki bu çalışmalar gelecekte ürününü verecek ve Kaman ilçemiz, hem ceviz fidesi üretiminde hem de farklı ceviz türlerinin yetiştirilmesinde öncü olmaya devam edecektir. Cevizi ile adını dünyaya duyuran Kaman ilçemizin Kalehöyük kazıları, Arkeoloji müzesi, Japon Bahçesi ve her yıl binlerce gencimize ev sahipliği yapan Hirfanlı Gençlik Kampı ile turizm alanında da hak ettiği yere ulaşması en büyük arzumuzdur. Bu duygularla, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum. Bu tür festivaller şehrimizin ve ilçelerimizin gelenek ve göreneklerinin, kültürel değerlerinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynarken yöre halkının da bir araya gelmesine vesile olmaktadır.”
Ankara Milletvekili Kırşehirli hemşehrimiz Hacı Turan da yaptığı konuşmada Kaman Cevizi’nin önemine dikkat çekerek, festivalin Kaman’a ve yöresine katkılar sağlamasını temenni etti.
AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli de Kaman ilçesinin ceviz ile ismini dünyaya duyurduğunu, her yerde Kaman denince akla gelen ilk şeyin ceviz olduğunu belirterek, bundan gurur duyduklarını ifade etti.
Kırşehir Belediye Bakanı Selahattin Ekicioğlu da Kırşehir’in en büyük ilçesi Kaman’da düzenlenen 28. Kaman Kültür, Sanat ve Ceviz Festivali’nin düzenleyenleri kutladı, katılanlara teşekkür etti.
Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak ise Kaman’da geleneksel hale gelen ve bu yıl 28’incisi kutlanan festivale gösterilen yoğun ilgi için teşekkür etti ve emeği geçenleri kutladı.
Yıl boyu emek verip mahsulünü yetiştiren üreticilerin ciddi bir çaba sarf ettiklerini dile getiren Çolak, verimli bir hasat dönemi geçiren üreticilerin ürünlerini festival sayesinde pazarlama imkanı bulduklarını söyledi.
Festival kapsamında düzenlenen yarışmalar sonucunda, Özcan Kulaksız’a “yılın en iyi ceviz bahçesi”, Ünsal Baş’a “yılın en iyi cevizi” ve Derya Özdemiş’e “yılın cevizli baklava ustası” ödülü verildi.
Vali Akın ve beraberindeki protokol üyeleri, törenin ardından, festival alanında stant açan üretici ve esnafı ziyaret ederek, mahsuller hakkında bilgi aldı.
Festival, bugün ve yarın düzenlenecek konserler, yarışmalar ve çeşitli etkinliklerle devam edecek.
Yapılan konuşmaların ardından, Sayın Valimiz ve diğer protokol tarafından en iyi ceviz bahçesine sahip olanlara, en iyi cevizi yetiştirenlere ve cevizli baklavayı en iyi yapanlara ödülleri verildi. Konserler ve çeşitli gösterilerle iki gün süren olan festivalde açılan stantlarda vatandaşlara çeşitli tatlarda Kaman cevizi ikram edildi.
28.Kültür, Sanat ve Ceviz Festivaline Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Çorum Valisi Sayın Mustafa Çiftçi, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, Yargıtay Hukuk Genel Kurul Üyesi Yakup Ata, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, Kaman Kaymakamı Şükrü Özcan, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, il ve ilçe protokolü, daire müdürleri, ceviz üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. (HABER: BEYHAN BALLI)

Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali Kaman’ın tanıtımına katkı sağlıyor

 Kırşehir’in Kaman ilçesinde, belediye tarafından 28’incisi düzenlenen Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.
Ceviz satışı için Almanya’dan geldiğini söyleyen üretici İlyas Çarpışan, 9 yıl önce kurduğu ceviz bahçesinin hasadının çok iyi olduğunu belirterek, “Her yıl iznimi festival tarihine göre ayarlıyorum. Festivaller Kaman’ın tanıtımı için çok önemli.” dedi.
Kaman’dan ceviz almak için her yıl Kırıkkale’den geldiğini söyleyen Şeref Uludağ da “Her yıl ceviz festivalinde yaklaşık 100 kilogram ceviz alarak hem kendi ihtiyacımızı gideriyor hem de çevremdeki insanlara hediye ediyorum. Herkes cevizini almak için Kaman’a gelip bu coşkulu festivali görsün.” diye konuştu.
Ceviz satışlarının bu yıl önceki yıllara oranla çok daha iyi olduğunu aktaran ceviz üreticisi Meryem Kozan ise “Her yıl ceviz festivalimizi yapıyoruz. Bu yıl 400 kilogram ceviz sattım. Geçen yıla oranla daha çok satış yaptık. Herkesi ince kabuğu ile ünlü Kaman Cevizi almaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.KIRŞEHİR (AA) –YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .