27. Kaman Ceviz Festivali görkemli geçti

27. Kaman Ceviz Festivali görkemli geçti

08.10.2018

KAMAN Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen Ceviz, Kültür ve sanat Festivali hafta sonunda gerçekleştirildi. Kaman ilçe meydanında gerçekleştirilen festivale Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın’ın yanı sıra Milletvekili Metin İlhan, 26. Dönem Milletvekili Mikail Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Yargıtay Üyesi Yakup Ata, Sivil Savunma Daire Başkanı İsmail Deniz, Kaman Kaymakamı […]

KAMAN Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen Ceviz, Kültür ve sanat Festivali hafta sonunda gerçekleştirildi.
Kaman ilçe meydanında gerçekleştirilen festivale Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın’ın yanı sıra Milletvekili Metin İlhan, 26. Dönem Milletvekili Mikail Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Yargıtay Üyesi Yakup Ata, Sivil Savunma Daire Başkanı İsmail Deniz, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, il ve ilçe protokolü, daire müdürleri, ceviz üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman cevizinin tanıtımı için düzenlenen festival dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Daha sonra Atatürk Caddesi’nde mehter takımı ve davul zurna eşliğinde gerçekleştirilen korteje, çok sayıda vatandaş da katıldı.
Belediye Başkanı Erhan Talu göreve geldiklerinde Kaman’da 30 bin ceviz ağacı varken şu an 500 bine yakın ceviz fidesi olduğunu anlatarak, “Yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındayken şimdi 200 tona yaklaştı. Cevizin tanıtımı için her yıl çeşitli etkinlikler yaptık ve bunları yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
Kaman Kaymakamı Murat Girgin de Orta Anadolu’nun beşiğinde yer alan Kaman’da cevizin önemli bir değer olduğunu dile getirdi.
Festivalin açılış töreninde konuşan Vali İbrahim Akın, düzenlenen 27. Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinin Kaman ilçemizi ve bu yöreye özgü cevizimizi tanıtmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Kaman’ın hem ceviz fidesi üretiminde hem de farklı ceviz türlerinin yetiştirilmesinde öncü olmaya devam edeceğini belirten Vali İbrahim Akın, “Bilindiği üzere ülkemiz tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve ürün çeşitliliği ile bulunmaz bir cennettir. Var olan bu zenginliğimizi tanıtmak amacıyla son yıllarda ülkemizin birçok yöresinde çeşitli adlar altında festivaller düzenlenmektedir. Bu sosyal ve kültürel etkinliklerin en önemli amacı ülkemizin yöresel güzelliklerini ve cevher niteliğindeki ürünlerini geniş kitlelere tanıtmak ve insanların kaynaşmasına vesile olmaktır. Bu güzel organizasyonlardan birisi de Kaman Belediyemiz ve Kaman Kaymakamlığımız tarafından ortaklaşa düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’dir. Bu festival ile birlikte yörede yetiştirilen verimi ve kalitesi yüksek Kaman Cevizi tanıtılmaya çalışılmış, zaman içerisinde gösterilen bu gayretler sonuç vermiş, Kaman cevizi bir marka haline gelmiştir. Tadı ve sağlığa faydaları sebebiyle en çok tüketilen besin maddelerinden birisi olan cevizin maddi getirisinin yüksek olması ve iç piyasada çabuk tüketilmesinden dolayı son yıllarda ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi gittikçe artmıştır. Toprak yapısı ve iklimi ile ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan Kaman’da Ceviz Eylem Planı dâhilinde birçok ceviz fidanı toprakla buluşmuş, yeni ceviz bahçeleri oluşturulmuş, çiftçimiz bilgilendirilerek üretim için teşvik edilmiştir. Bu vesileyle, festivalin ilimiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Festival kapsamında “Yılın En İyi Ceviz Bahçesi” ve “Yılın Cevizli Baklava Ustaları” ödülleri sahiplerini buldu.
Vali Akın ve protokol üyeleri, festival alanında stant açan üretici ve esnafları ziyaret ederek, ürünler hakkında bilgi aldı.
Festival kapsamında Kaman Belediyesi Yeni Hizmet Binası ile birlikte Arıtma Tesisi, Güneş Enerji Santrali, Kapalı Pazaryeri gibi hizmetlerin toplu açılışı gerçekleştirildi. Hizmetlerin resmi açılışının ardından, protokol üyeleri ile birlikte Ceviz stantları gezilerek Kaman’da cevizciliğin yeniden gelişmesini sağlayan Cevizin Babası lakaplı Lokman Avşar’ın kabri ziyaret edildi.
Konserler ve çeşitli gösterilerle iki gün süren festivalde açılan stantlarda Kaman cevizinin satışı ve tanıtımı yapıldı. Ayrıca, festival boyunca vatandaşlara çeşitli tatlarda Kaman cevizi ikram edildi.
Festivalin ilk günü olan 6 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da başlayan konser bölümünde sırasıyla Gülşen Kutlu ve Ali Kınık sahne alarak, Kaman halkına birer konser verdiler.
Festivalin ikinci günü olan 7 Ekim Pazar günü ise Nurhan İner, Veli Erdem Karakülah ve Yusuf Güney Kamanlılara ve katılan misafirlere unutulmaz bir festival yaşattılar. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .