26. Vergi Haftası başladı

26. Vergi Haftası başladı

23.02.2015

Vali Necati Şentürk: “Kayıt dışı ekonominin önlenmesi konusunda hepimize önemli görevler düşüyor”

BU YIL 26.’sı kutlanan Vergi Haftası nedeniyle, İl Defterdarı Yusuf Balcı başkanlığındaki heyet Vali Necati Şentürk’ü ziyaret etti.

Defterdarlık birim yöneticileri ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M. İzzet Doğan’ın da katıldığı ziyarette İl Defterdarı Yusuf Balcı, çalışmalarına verdiği destekten dolayı Vali Necati Şentürk’e teşekkür etti.

Konuşmasında Vergi Haftası’nın önemine değinen Vali Necati Şentürk, devletimizin bütçesinin temelini vergilerin oluşturduğunu söyledi.

b (5) copy

Toplumda vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla Vergi Haftasının kutlandığını belirten Vali Necati Şentürk, “Vergi bilincinin yerleştiği toplumlarda, kamu hizmeti her alanda gelişir. Devletin kuruluşundan itibaren vatandaşlarımızdan toplanan vergi, hem klasik hem de modern kamu hizmetlerinin yürütülmesi için bir araçtır. Önemli olan vergi adaletini sağlamaktır. Vatandaş kendi iradesiyle, herhangi bir baskı olmadan kendisini vergilendiriyor ve gönüllü olarak vergisini yatırıyorsa toplumda vergi bilinci oluşmuş demektir. Kayıt dışı kazançları da en aza indirmiş olmak lazım aksi takdirde bu kazançların vergilendirilmemiş olması, vergisini ödeyenlere haksızlık yapılması anlamına gelir. Kamu görevlileri ve vatandaşlar olarak, kayıt dışı ekonominin önlenmesi konusunda hepimize önemli görevler düşüyor” dedi.
Konuşmasının devamında Vergi Haftasını kutlayan Vali Necati Şentürk, bu hafta dolayısıyla yapılacak çeşitli etkinliklerle verginin öneminin halkımıza en iyi şekilde anlatılacağına inandığını ifade etti.
Ziyaret, Defterdar Yusuf Balcı’nın kurum çalışmaları ve Vergi Haftası programı ile ilgili bilgiler vermesiyle sona erdi.

b (6) copy
VERGİ HAFTASI’NDA PANEL VE KONFERANSLAR
1990 yılından bu yana geleneksel hale gelen “Vergi Haftası” kutlamalarının 26’ncısı bu yıl 23 Şubat-1 Mart 2015 tarihleri arasında değişik etkinliklerle kutlanacak.
Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincini oluşturmak, vergiyi toplumun bütün kesimlerine benimsetmek ve maliye-mükellef ilişkilerini olumlu yönde güçlendirmek amacıyla geleneksel hale getirilen ve bu yıl 23 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanacak olan “Vergi Haftası” etkinliklerinin 26’ncısı Kırşehir’de dün saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında verginin önemini belirten afişler ve pankartlar mükelleflerin yoğun olduğu caddelere asılacak ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile gerekli iletişim kurularak futbol, basketbol ve voleybol takımlarının maçlarında kullanılacak sloganların yer aldığı bez afişlerle sahaya çıkmaları sağlanacak.
Vergi Haftası dolayısıyla Kırşehir’de Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek 2. kademe (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) ve 3. kademeden (9, 10, 11 ve 12. sınıflar) okul öğrencilerine Defterdarlığın gelir birimleri gezdirilerek vergilendirme ile ilgili yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verilecek, yine Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bildirilen üç ilköğretim ile iki ortaokula ziyaret düzenlenerek 1 saat süre ile vergi konulu konuşmalar yapılacak. İlimiz merkezinde bulunan 1.kademeden (1, 2, 3 ve 4. sınıflar) okullar arasında ödüllü Satranç Turnuvası düzenlenecek, dereceye giren öğrencilere ödül verilecek. İlimizde bulunan meslek odalarına verginin önemi hakkında bilgilendirme ziyaretinde bulunulacak
Defterdarlığın yetki alanı içerisinde olup, beyan ve ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükellefler işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacak.
2013 vergilendirme döneminde ilimizde en yüksek vergi ödeyen gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden ilk üç sırada yer alan vergi rekortmenleri işyerlerinde ziyaret edilerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gönderilen plaketleri takdim edilecek. İlimizde bulunan büyük alışveriş merkezlerinde stant açılarak vergi konusunda danışmanlık hizmeti verilecek. Mart ayının ilk haftasında Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı yerleşkesi Konferans Salonu’nda vergi konulu panel yapılacak. 2-27 Mart 2015 tarihleri arasında ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda da personelimize yönelik moral ve motivasyon artırıcı seminer verilecek. Ülkemizin geleceği çocuklara verilen değerin bir gereği olarak birim amirleri ile birlikte ilimizde bulunan Çocuk Yuvaları ziyaret edilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .