26. Vergi Haftası 23 Şubat’ta başlıyor

26. Vergi Haftası 23 Şubat’ta başlıyor

18.02.2015

Kırşehir’de 23 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanacak Vergi Haftası dolayısıyla panel ve seminerler düzenlenecek…

1990 yılından bu yana geleneksel hale gelen “Vergi Haftası” kutlamalarının 26’ncısı bu yıl 23 Şubat-1 Mart 2015 tarihleri arasında değişik etkinliklerle kutlanacak.

Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincini oluşturmak, vergiyi toplumun bütün kesimlerine benimsetmek ve maliye-mükellef ilişkilerini olumlu yönde güçlendirmek amacıyla geleneksel hale getirilen ve bu yıl 23 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanacak olan “Vergi Haftası” etkinliklerinin 26’ncısı Kırşehir’de 23 Şubat Pazartesi günü saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak.
Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında verginin önemini belirten afişler ve pankartlar mükelleflerin yoğun olduğu caddelere asılacak ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile gerekli iletişim kurularak futbol, basketbol ve voleybol takımlarının maçlarında kullanılacak sloganların yer aldığı bez afişlerle sahaya çıkmaları sağlanacak.
Vergi Haftası dolayısıyla ilimiz Kırşehir’de düzenlenecek etkinliklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılı bir açıklama yapan Defterdar Yusuf Balcı, okullar arası yarışmaların yanı sıra panel ve seminerler düzenleneceğini belirterek, şunları kaydetti:

0860610001330289827 copy
“Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığı mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde, vergi ödemenin sadece bir yükümlülük değil, vatandaş olma ve sorgulama hakkı olduğu bilinciyle hareket ederek, kendisinden hizmet alan herkese eşit ve kaliteli bir şekilde hizmet sunmaya devam etmektedir.
“Kendisinden hizmet alan herkesi memnun etmeyi ve mükellefin hayatını kolaylaştırmayı kendisine amaç edinen Başkanlığımız, toplumumuza ve yeni nesillere daha iyi bir gelecek sunmak adına şeffaflık, hesap verilebilirlik ve mükellef odaklılık temel ilkeleri çerçevesinde vergiye gönüllü uyumu artırmaya yönelik olarak hareket etmekte, mükellefe elektronik ortamda sunulan hizmetler ile sürekli olarak kendini yenilemektedir.
“Gelir İdaresi Başkanlığı’nın önemli hedeflerinden birisi de toplumsal vergi bilincinin artırılmasıdır. Bu kapsamda toplumda vergi bilincinin geliştirilmesi, verginin ülke kalkınması ve ekonomisinde öneminin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacı ile 1990 yılından itibaren her yıl kutlanmakta olan Vergi Haftası’nın yirmi altıncısı bu yıl 23 Şubat-1 Mart 2015 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.
“Bu etkinlikler çerçevesinde 23 Şubat 2015 Pazartesi günü saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasına müteakiben saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak. Verginin önemini belirten afişler ve pankartlar mükelleflerimizin yoğun olduğu caddelere asılacak ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile gerekli iletişim kurularak futbol, basketbol ve voleybol takımlarının maçlarında kullanılacak sloganların yer aldığı bez afişlerle sahaya çıkmaları sağlanacak. Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek 2. kademe (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) ve 3. kademeden (9, 10, 11 ve 12. sınıflar) okul öğrencilerine Defterdarlığımız gelir birimleri gezdirilerek vergilendirme ile ilgili yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verilecek, yine Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bildirilen üç ilköğretim ile iki ortaokula ziyaret düzenlenerek 1 saat süre ile vergi konulu konuşmalar yapılacaktır.
“İlimiz merkezinde bulunan 1.kademeden (1, 2, 3 ve 4. sınıflar) okullar arasında ödüllü Satranç Turnuvası düzenlenecek, dereceye giren öğrencilere ödül verilecektir. İlimizde bulunan meslek odalarına verginin önemi hakkında bilgilendirme ziyaretinde bulunulacak
“Defterdarlığımız yetki alanı içerisinde olup, beyan ve ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükellefler işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.
“2013 vergilendirme döneminde ilimizde en yüksek vergi ödeyen gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden ilk üç sırada yer alan vergi rekortmenleri işyerlerinde ziyaret edilerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gönderilen plaketleri kendilerine takdim edilecek,
“İlimizde bulunan büyük alışveriş merkezlerinde stant açılarak vergi konusunda danışmanlık hizmeti verilecektir.
“Mart ayının ilk haftasında Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı yerleşkesi Konferans Salonu’nda vergi konulu panel yapılacaktır. 2-27 Mart 2015 tarihleri arasında ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda da personelimize yönelik moral ve motivasyon artırıcı seminer verilecektir.
“Ülkemizin geleceği çocuklara verilen değerin bir gereği olarak birim amirleri ile birlikte ilimizde bulunan Çocuk Yuvaları ziyaret edilecektir.
“Vergi Haftası’nın ilimize, tüm vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize hayırlı olmasını dilerim.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .