24 Haziran adayları okuyun

24 Haziran adayları okuyun

10.05.2018

24 Haziran 2018 seçimleri çok sancılı bir seçim. Ülkenin kıt kaynakları ve halkın darboğazdan geçtiği bir seçim. Faizler tavan yapmış, dolar tırmanışa geçmiş, akaryakıt fiyatları dünyanın en yüksek fiyatına varmış, hane halklarının nerdeyse tamamı borçlu. Sanırım bu noktada oturup düşünmek gerek. 24 Haziran Seçimleri madem ki yapılacak, sonuçları bize neyi getirmeli? Evvela, defalarca çeşitli hakaretlere […]

24 Haziran 2018 seçimleri çok sancılı bir seçim. Ülkenin kıt kaynakları ve halkın darboğazdan geçtiği bir seçim. Faizler tavan yapmış, dolar tırmanışa geçmiş, akaryakıt fiyatları dünyanın en yüksek fiyatına varmış, hane halklarının nerdeyse tamamı borçlu. Sanırım bu noktada oturup düşünmek gerek. 24 Haziran Seçimleri madem ki yapılacak, sonuçları bize neyi getirmeli?
Evvela, defalarca çeşitli hakaretlere uğrayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten ve halkından özür dilenmeli. Bu halkın şanı, şerefi iade edilmeli.
Eğitimin topal ayakları bir an evvel iyileştirilmeli… Feto ayaklarının geçmiş dönemlerde, milli eğitime bağlı okullarda kıyıma uğratılan okul müdürlerinin, müdür yardımcılarının ve öğretmenlerinin rotasyonları iptal edilip, yerlerinden edilen eğitim emekçilerinin gasp edilen hakları ve makamları iade edilmeli.
Çiftçilerin mağduriyeti acilen çözülmeli. Mazottaki, gübredeki, tarım ilacındaki fahiş vergiler geri çekilmeli, çiftçi odaları kolektiflerinin ortak görüşüyle Tarım Bakanlığı oturup, hububat fiyatları maliyetlere göre belirlenmeli. Aralarında Kırşehir Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu satılan şeker fabrikaları geri alınmalı halka iade edilmeli.
Vergideki adaletsizlik çözülmeli, gelir üzerinden vergi alınma politikasının üzerine, gider üzerinden vergi politikası geliştirilerek, harcamanın çarpanlarına göre vergi alınmalı. Muhtelif çeşitlilik arz eden kambur vergiler kaldırılmalıdır. Esnaf rahatlatılmalıdır.
Üniversite eğitimleri ücretsiz hale getirilmeli, durumu yoksun öğrencilere ücretsiz barınma, yemek, seyahat destekleri sağlanmalıdır. Ve eğitim gören tüm öğrencilere hiç bir koşul olmaksızın burs verilmelidir. Sınav ücretleri kaldırılmalıdır.
Emekli maaşlarında ve borçlanmalarında hayat standardını yakalamak için düzenlemeler getirilmelidir.
Üreten fabrikalar, tüten bacalar kurulmalı, üreten Türkiye inşa edilmelidir.
SGKP Primlerinde düzenlemeler yapılarak, prim ödemeleri geriye esnetilmeli, ödeme kolaylığının önü açılmalı, daha fazla işçi alımının önü açılmalı, çok işçi çalıştıran işyerlerine mali yükümlülüklerinde imtiyazlar tanınmalıdır.
Kadınlar topluma daha çok kazandırılmalı, şiddet, tecavüz, hırsızlık ve vatana ihanet davaları önceliğe alınarak seri bir şekilde sonuçlandırılmalıdır.
Basına, aydınlara, yazarlara yazın özgürlüğü getirilmeli, ülkenin bilim ve kültür temelleri işler hale getirilmelidir.
İllerin valilik, kaymakamlık ve bir çok kurum işleyişleri periyotlar halinde halka sorulmalı, yerel yönetimler gözetim ve denetime tabi tutulmalıdır.
Yerel yönetimlerin siyaset farklılığı gözetilmemeli, eşit ve adil yerel yönetimlere kaynak aktarmaları yapılmalıdır.
Ülkenin tüm kültür sanat koridorları açılmalı, her ile her ilçeye sinema, tiyatro, kültür çalışmaları inşa edilmelidir.
Halkın şikayet hakkı, talep hakkı dikkate alınmalı, halk bir kaç bürokrasinin dozeri altında ezilmemelidir.
Din ile devlet işleri bir birinden kati suretle ayrıştırılmalı, özgür bir toplum dizayn edilmelidir.
En önemlisi bundan sonra yapılacak yerel ve genel seçimlerde, tıpkı gerek devlet kurumlarına, gerek özel kurumlarına işe alımlarda olduğu gibi, eğitim durumu gibi, meslek gibi, yaş gibi, itibar gibi şart ve esaslar konulmalı, muhtelif seçim değil, ayıklayarak seçme seçilme şekli inşa edilmelidir.
Bilhassa Kırşehir, hak ettiği ekonomik seviyeye, gelişime ve büyüme seviyesine getirilmeli, Kırşehir siyasetini yapan zeki, çevik ve atak siyasetçilere omuz verilmelidir. Kırşehir kaderine terk edilmemelidir.
Kısaca Anadolu hakkın ve halkın yolunu bulmalı, hak ettiği yere getirilmelidir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .