23 Haziran günü İstanbul halkı konuşacak

23 Haziran günü İstanbul halkı konuşacak

09.05.2019

31 Mart tarihinden bu yana seçimlerin kesin sonuçları bir türlü açıklanamadı, millet nefesini tuttu ve Yüksek Seçim Kurulunun vereceği kararı bekliyordu ki, kimi çevreler “yeniden seçime gidilir” derken kimi çevreler de “seçim bitmiş kazanan görevine başlamıştır, yeniden seçim de neyin nesi?” diyordu. Öyle olmadı, YSK Sandık kurullarının teşkili ve sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlükleri gerekçe göstererek […]

31 Mart tarihinden bu yana seçimlerin kesin sonuçları bir türlü açıklanamadı, millet nefesini tuttu ve Yüksek Seçim Kurulunun vereceği kararı bekliyordu ki, kimi çevreler “yeniden seçime gidilir” derken kimi çevreler de “seçim bitmiş kazanan görevine başlamıştır, yeniden seçim de neyin nesi?” diyordu.
Öyle olmadı, YSK Sandık kurullarının teşkili ve sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlükleri gerekçe göstererek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verdiğini açıkladı.
Ayrıca İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının alınmasını ve seçimlerin 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılmasını da kararlaştırdı.
YSK’nun şaşırtıcı kararının açıklanmasından sonra siyasette ve ekonomide dengeler bozuldu, adeta sarsıntı meydana geldi. Euro ve Dolar Türk lirası karşısında değer kazanırken, tüm toplumun alım gücü her geçen gün de biraz daha maalesef azalıyor.
Gözler AKP ve CHP’nin üzerinde yoğunlaşmış vaziyette. Her iki parti de en üst düzeyde kurmaylarını toplayarak görüş alış verişinde bulunmakta ve bundan sonrasının yol haritasını belirlemeye çalışmaktadırlar. Her iki partide de tansiyon yüksek, ancak CHP biraz daha avantajlı, zira 31 Mart seçimlerini kazanmanın verdiği moral ve motivasyonla seçimlere girecek.
AKP ise seçim kaybetmenin çöküntüsü ile yenilenecek seçime yeniden bir ümit diyerek yarışa katılacak.
YSK’nun kararının açıklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu gelinen durumun değerlendirmesini yaptılar. DSP, TKP, TKH açıklamalarını kamuoyuna duyurdu. Şimdi seçimin sonucu ne olur noktasına gelmiş durumdayız.
Sahi, İstanbul’da yenilenecek seçimin sonucu ne olur?
CHP’nin seçimlere Ekrem İmamoğlu ile gireceği kesin. AKP’de ise rota Binali Yıldırım’ı gösteriyor. Şimdi adaylar aynı olsa bile bu kez siyasi partiler farklı yöntemlerle seçime hazırlanacaklar.
AKP’nin kampanyasını sanki Cumhurbaşkanı Erdoğan yürütecek gibi, zira tek yetkili olduğu için İstanbul seçimlerini de kazanmak için tüm tecrübesini, birikimini, kamu gücünü kullanacaktır.
CHP’nin 23 Haziran gününe kadar, seçim kampanyasını ise, daha önce seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu ve bunun yanında, Genel başkan Kılıçdaroğlu, Milletvekilleri, PM üyeleri, MYK üyeleri yürütecektir. Ancak unutulmamalıdır ki, İstanbul il başkanı, ilçe başkanları ve parti örgütü bir bütün olarak mücadele edecek, tüm bilgi ve birikimlerini, tecrübelerini, becerilerini, teorik ve pratik olarak uygulamak suretiyle 31 Mart seçimlerinde gösterdikleri başarı çıtasını biraz yukarı taşımak suretiyle sonuç odaklı çalışacakları da aşikârdır.
6 Mayıs Pazar günü YSK konuştu Hakkâri gerildi, Edirne gerildi, Kars gerildi, Muğla gerildi daha doğrusu Türk siyaseti gerildi, ekonomi gerildi dengeler bozuldu halk biraz daha fakirleşti. 23 Haziran 2019 günü söz milletin olacak ve o günü artık İstanbul halkı konuşacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .