2018 yılı umre turları başlıyor

2018 yılı umre turları başlıyor

26.09.2017

Beş dönem halinde düzenlenecek umre organizasyonunda 1. Dönem 1 Kasım 2017-15 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek…

KIRŞEHİR İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 yılı umre organizasyonunun Ekim ayında kayıtların alınmasıyla başlayacağını duyurdu.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen 2018 yılı umre organizasyonu kayıtları Ekim ayı içerisinde başlayacak ve ilk turlar Kasım ayının ilk haftasında hareket edecek.
Detaylı bilginin Kırşehir İl Müftülüğü Hac ve Umre Bürosu’ndan alınabileceği bildirilirken, 2018 yılı umre turları 1. Dönem 1 Kasım 2017-15 Ocak 2018, 2. Dönem 15 Ocak-10 Şubat 2018, 3. Dönem 10 Şubat-15 Mart 2018, 4. Dönem 15 Mart-10 Mayıs 2018 tarihlerinde, 5. Dönem ise Ramazan ayında gerçekleştirilecek.
Umre ibadeti için Suudi Arabistan’a gidecek vatandaşların ibadetlerini sağlık, güvenlik ve huzur içerisinde yerine getirmeleri bakımından organizasyonda görevlendirilecek personele önemli görev ve sorumluluk düştüğü belirtilirken, umrecilere hizmet vermek üzere organizasyonun her kademesinde ehliyet ve liyakat sahibi personelin görevlendirilmesi yapılacak.
Kırşehir İl Müftülüğü, Kasım ayında başlayacak umre turları için önceki yılların umre organizasyonlarıyla ilgili değerlendirmeleri de dikkate alarak, 2018 umre organizasyonunda çeşitli unvanlarda görevlendirilecek personelin belirlenmesiyle ilgili hususları belirledi.
Umre konaklama türleri de 7, 11 ve 14 gün süreli otel, 14 ve 20 gün yürüme mesafeli, 14 ve 24 gün servisli, üniversite öğrencileri için 7 gün, Ramazan ayında da 20 gün yürüme mesafeli, 20 ve 30 gün servisli şeklinde olacak.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevlerinden olan umre hizmetlerinin, irşat açısından da önemli bir fırsat ve imkân sunduğu ve uzun yıllardan beri başarıyla yerine getirildiği belirtilirken, her kademedeki teşkilat mensuplarının özverili gayret ve çalışmalarıyla 2017 umre organizasyonunda önemli bir başarı elde edildi.

Umre hizmetinin daha nitelikli ve irşat açısından verimli hale getirilmesinin Kırşehir İl Müftülüğü’nün her kademedeki personelinin göstereceği çalışma ve gayretle mümkün olacağı belirtilirken, umre hizmetlerinde arzu edilen hedeflere ulaşılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle açıklandı:
1- Suudi Arabistan Umre Mevzuatına göre, umre mevsimi her yıl kameri aylardan 1 Muharrem’de (21 Eylül 2017) başlamaktadır. Ancak vize sisteminin açılması ve gerekli hazırlıkların tamamlanabilmesi için 2018 umre organizasyonu turlarının 2017 yılı Kasım ayı başında başlatılabileceği öngörülmektedir. Bu çerçevede hazırlanacak tüm turlarda; süre, ücret ve takvim açısından en uygun programların hazırlanmasına gayret edilecektir.
2- Önceki yıllarda olduğu gibi 2018 umre ücretlerinin de asgari düzeyde tutulmasına özen gösterilecektir.
3- 2018 umre mevsiminde, vatandaşlarımızın tercihleri de dikkate alınarak, aşağıda özellikleri belirtilen konaklama türlerinde umre organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.
4- Oda tercihli yürüme ve servisli konaklama türlerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü olacaktır. Ayrıca öğle için kumanya verilecektir. Otel konaklama türlerinde ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe şeklinde verilecektir.
5- Yürüme mesafeli oda tercihli konaklama türüne ait otellerin, Mekke’de Harem’e uzaklığı en fazla 1000 metre mesafededir. Servisli oda tercihli konaklama türüne ait oteller/binalar ise yürüme mesafesi dışında olduğundan ulaşım servislerle sağlanacaktır.
6- Üniversite öğrencilerine yönelik umre turları düzenlenecektir.
7- Kudüs bağlantılı umre ve Kudüs turları düzenlenecektir.
8- Umreye yönelik irşat, eğitim, seminer, uğurlama, karşılama, görevli istihdamı ve sağlık gibi alanlarda gerekli hizmetler verilecektir.
9- Din hizmetleri sınıfında görev yapan personelden aynı dönemde en az 30 kişilik grup oluşturanlar tercihen görevlendirecektir. Grup oluşturanlar, ayrı dönemlerde olmak kaydıyla en fazla 2. defa görevlendirilecektir. 40 kişilik grup oluşturanlara ise umre sezonunda bir defaya mahsus olmak üzere ayrıca (1) free umreci götürme hakkı verilecektir. Umre sezonu boyunca 30 kişiyi tamamlayanlar da tercihen görevlendirilecektir.
10- Söz konusu personel tarafından umreye yönlendirilenlerin isimleri, yönlendiren her personel için ayrı ayrı oluşturulacak listelerde müftülüklerce kayıt altına alınacaktır.
11- Başkanlığımız emekli personelinden; kişilik grup oluşturanlar grubunun başında görevlendirilecektir. kişilik grup oluşturanlara ise ayrıca (1) free umreci götürme hakkı verilecektir.
12- Başkanlığımız ve TDV personelinden çalışanlar ve emekliler; Başkanlığımız organizasyonu ile umreye gitmek istemeleri halinde kendisi, eşi, çocukları, annesi, babası, kayınpederi ve kayınvalidesi için tercih etmiş oldukları umre programı ücreti üzerinden indirim yapılacaktır.
13- Bayan vaizler ile bayan Kur’an Kursu öğreticileri grup oluşturdukları takdirde ihtiyaç halinde kafilede bayan irşat görevlisi olarak da görevlendirilebileceklerdir.
14- Umre organizasyonu düzenleyen seyahat acenteleri ile kişisel çıkar sağlayacak şekilde işbirliği yapan personel hakkında idari ve disiplin işlemi yapılacaktır. Bu itibarla seyahat acentelerine umreci yönlendirme mukabilinde kişisel çıkar sağlamaya tevessül edilmemesi, bu türden ilişkisi tespit edilenlere idari ve disiplin işlemi yapılacağının personele yazılı olarak tebliğ edilmesi, Personelin mezkûr hükme aykırı davranmamaları için müftülüklerce her türlü önlemin alınması, konunun yakından takip edilmesi, acentelerle çıkar ilişkisine girdiği tespit edilenlerin delilleriyle birlikte derhal Başkanlığımıza bildirilmesi, Kendi imkânlarıyla umreye gitmek isteyen personelin; Başkanlık personeline sağlanan indirimden de bahisle Başkanlığımız organizasyonuna yönlendirilmesi, Başkanlığımızca gerekli denetimin yapılmasını teminen seyahat acenteleri ile umreye gidecek personelin isimlerinin derhal Başkanlığımıza bilindirilmesi gerekmektedir. Bu hususlarda yaşanan aksamalardan ilgili müftülükler sorumlu olacaktır.
15- Umreye gitmek isteyen vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla, mahalli basın-yayın organlarından yararlanılacaktır. Ayrıca, Başkanlığımızca umre hakkında gönderilen afiş ve broşürler, merkezi camilere ve uygun görülen diğer yerlere asılacaktır.
16- Vatandaşlarımız Başkanlığımızın umre organizasyonunda taahhüt ettiği hizmetler doğrultusunda bilgilendirilecek, abartılı vaatlerde bulunulmayacaktır.
17- 2018 umre organizasyonu tahsilatında Başkanlığımız kurumsal banka hesabı kullanılacağından, müftülükler ayrıca hesap açtırmayacaktır.
18- Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın alabileceği yeni tedbirler dikkate alınarak, 2018 Umre Organizasyonu Talimatı, umre fiyatları, umre broşür ve afişleri daha sonra gönderilecektir. Gerekli açıklamalar müftülüklere periyodik olarak ulaştırılacaktır.
19- Özel umre turları Başkanlığımız umre ibadetini, irşat ve din eğitimimin bir parçası olarak gördüğünden özellikle öğrenci ve meslek grupları için özel umre turları düzenlenecektir.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .