2 YILDA 44 PROJE

2 YILDA 44 PROJE

27.07.2017

Kırşehir’in ekonomisine sunduğu katkı ile bacasız fabrika beklentisini yerine getiren Ahi Evran Üniversitesi’nde Rektör Karakaya, 2 yılda 44 projeyi gerçekleştirmede başarılı oldu…

AHİ Evran Üniversitesi’nin fiziksel, akademik olarak gelişimini sağlamada önemli ilerlemeler kaydederek, Kırşehirlilerin takdirini kazanan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, göreve geldiği 2015 yılı Mayıs ayında bu yana gerçekleştirdiği 44 proje ile sözlerini yerine getiriyor.
Yap-işlet-devret modeliyle çarşı, yurt ve sosyal tesis inşa edilecek olan Ahi Evran Üniversitesi’nde 1 milyon Euro’luk Güneş Enerji Sistemleri Projesi ile Kırşehir’e yine katkı sunacak olan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’nde yaşanılan fiziki gelişme sürecini kamuoyuyla paylaştı.
Rektör Vatan Karakaya, göreve geldikleri günden bu yana 44 proje üzerinde çalıştıklarını ve bu projelerin 18’ini tamamladıklarını, 26 projenin ise kabul sürecinin ve inşaat işlerinin devam ettiğini söyledi.
Rektörlük Binası ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nun tamamlanan projeler arasında olduğunu ve altyapı çalışmaları ile stadyum inşaatının ise yüzde 90’ının tamamlandığını ifade eden Rektör Karakaya, “Üniversitemizde göreve geldiğimiz günden bugüne 44 proje gerçekleştirdik. Bunların 18’i tamamlandı. 26’sı da değişik aşamalarda devam etmektedir. İhale suretinde olanlarımız var, anlaşma imzalanamayanlar var. Fakat 26 projemizde şu anda gündemimizde. Bu projelerden geldiğimizde devam eden TOKİ 1. Etaptaki Rektörlük binası tamamlandı ve kullanıyoruz. Yabancı Diller Yüksek Okulu, stadyum ve bunlara ait altyapı çalışması tamamlanmış durumda. Stadımız da teslim edilecek. TOKİ 2. etapta 5 tane yapımız var, bunlar da 3’ü fakülte, bir Kongre Kültür Merkezi ve maraton tribünü. Ziraat Fakültesi % 87, Mimarlık Mühendislik % 64, Eğitim Fakültesi % 66, Maraton tribünü % 30, 100 yataklı hastanemiz % 43 ve Kültür Merkezimiz hemen yanı başımızda % 58 gerçekleşme durumunda bulunuyor. Yine Çiçekdağı Meslek Yüksekokulumuz şu anda teslim aldık. Şuanda taşınma işlemleri başladı. İslami İlimler Fakültemiz temeli atıldı %20 gerçekleşmeyle onunda artık kalan kısmını bu dönemki yatırıma alarak devam ettirmeyi planlamaktayız. Ahi Evran Üniversitesi Camii % 85 gerçekleşmede iç dizaynı devam ediyor inşallah bu sene sonu itibariyle bitirelim niyetindeyiz” şeklinde konuştu.
BU ARADA Yap-işlet-devret modeliyle çarşı, yurt ve sosyal tesis inşa edilecek olan Ahi Evran Üniversitesi’nde 1 milyon Euro’luk Güneş Enerji Sistemleri Projesi ile Kırşehir’e yine katkı sunacak olan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, elektrik ihtiyaçlarının yüzde 95’ini proje ile karşılamayı hedefliyor.
Rektör Karakaya, “Yap-işlet-devret modeliyle çarşı, yurt ve sosyal tesis planımız var. Mülkiyeti üniversitemize ait olan 28 dönümlük arazi üzerine üst kullanım hakkı verilmek suretiyle 1300+1300 şeklinde iki blok halinde yurt, yaklaşık 5000 m2’lik çarşı ve 3000 m2’lik sosyal tesis yaptırılması için Başbakanlıktan izin alındı. İhale süreci devam ediyor. 2 bin 600 kişilik yurt, 5 bin metrekarelik çarşı ve 3 bin metrekarelik bir sosyal tesis ile üniversitemizde çocuklarımızın yaşam alanlarını biraz daha rahatlatmak amacıyla projemizi uygulayacağız. Bir aksilik olmazsa 2017 yılı Eylül ayında teslim edilmek üzere çalışmaları yapılıyor. Görüşmesi devam eden projelerimiz arasında güneş enerji sistemleri projesi var. Üniversitemiz kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, çeşitlendirilmesine ve artırılmasına yönelik faaliyetler kapsamında yürütülen çalışma olan; kampüs alanının elektrik ihtiyacını karşılayacak 1 MW’lik ve yaklaşık 1 milyon Euro bütçeli Güneş Enerjisi Santrali Projesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nda görüşme gerçekleştirildi. Maliye Bakanlığı’nda 1 milyon Euro’luk bir projenin bütün süreçler tamamlandı, onay alırsak şehrimiz için büyük bir katkı olacak. Elektrik ihtiyacımızın yüzde 95’ini karşılayacağız. Bağbaşı Yerleşkesinde açılan ikinci lokasyondaki kuyudan suyun çıkarılması için gerekli enerji, Güneş Enerji Sistemi ile sağlanacak. TEMSAN tarafından GES kurulumuna başlandı. 30 Nisan 2017 tarihi itibarı ile kurulumun tamamlanması planlandı” açıklamasında bulundu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .