“2 BİN DAĞCI YÜRÜDÜ”

“2 BİN DAĞCI YÜRÜDÜ”

28.05.2015

KIRŞEHİR Doğa Sporları ve Trekking Derneği (Kirdost Treakking) Başkanı Hikmet Gözübüyük, hafta sonunda Isparta’ya bağlı Dedegöl Zirvesi’nde gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne 2 bin dağcının katıldığını açıkladı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Kırşehir Doğa Sporları ve Trekking Derneği Başkanı Hikmet Gözübüyük, yaptığı açıklamada, “Kırşehirli doğa yürüyüşçülere ile birlikte zirveyi 71 yaşındaki jeoloji mühendisi de, 9 yaşında Alihan da […]

KIRŞEHİR Doğa Sporları ve Trekking Derneği (Kirdost Treakking) Başkanı Hikmet Gözübüyük, hafta sonunda Isparta’ya bağlı Dedegöl Zirvesi’nde gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne 2 bin dağcının katıldığını açıkladı.
Sosyal medya üzerinden örgütlenen Kırşehir Doğa Sporları ve Trekking Derneği Başkanı Hikmet Gözübüyük, yaptığı açıklamada, “Kırşehirli doğa yürüyüşçülere ile birlikte zirveyi 71 yaşındaki jeoloji mühendisi de, 9 yaşında Alihan da tırmandı. Ülkemizin en geniş kapsamlı dağ şenliği sayılan ve Etudost’un düzenlediği Isparta Dedegöl Dağı (2998) geleneksel dağ şenlikleri ve zirve çıkışı yurdumuzun çeşitli illerinden ve KKTC’den gelen yaklaşık 2 bin dağcının katılımıyla gerçekleşti.
Kırşehir’den benimle birlikte, Fırat Karagüllü, Yıldırım Aslan, Ali Erul, Şinasi Işık, Osman Akçakaya ve Turgay Kaya katıldı. 23 Mayıs saat 00.10’da başlayan yolculuğumuz 06.30 gibi Eğridir Gölü’nün kenarında güzel bir manzara içerisinde son buldu. Eğridir, çoğumuzun ilk defa geldiği gölü, dağları, asker eğitim merkezi ve kemik hastalıkları hastanesiyle meşhur bir ilçemizdir. İlk işimiz kahvaltı yapıp dağ için alışverişlerimizi yapıp bir an önce Dedegöle hareket etmek oldu. Amacımız, başka illerden gelen ve geceden yolculuk yapmış şenliğe tek ve gruplarla gelen dağcılarla doluydu. Hepimizin amacı birdi. Saat 09.30 gibi Rota Grubu’yla birlikte Aksu İlçesi’ndeki 765 metre yükseklikteki Zindan Mağarası’na girdik. Zindan Mağarası’nın en büyük özelliği tarihi dönemlerde kullanılmış olmasıdır. Mağaranın önünde Tanrı Eurymedon adına yapılan kutsal açık hava mabedinin kalıntılar görülmektedir. Daha sonra Melikler Yaylası’na giden yaklaşık 4 kilometrelik bir aracın zor geçtiği yolu takip ederek yemyeşil çevresi ormanlarla kaplı nispeten düzlük sayılabilecek Melikler Yaylası’na ulaştık. Pınargözü Mağarası’na yürüdük. Avrupa’nın en uzun mağarası da sayılan (15-16 km) mağaranın buz gibi suyunu içtik. 700 yıllık anıt bir çam ağacını gördük.
Saat 04.00’te kalktık ve kahvaltının ardından İstanbul Rota ile birlikte zirve yoluna koyulduk. Dağcı arkadaşlarla tırmanışa geçtik. Saat 08.30 gibi zirve yapanlarla birlikte dönmeye başladık. Zirvede Beyşehir Gölü ve kısmen Eğirdir Gölü izleniyordu. Muhteşem bir manzaraydı. Dağcılığı ve doğa sporu yürüyüşü dostlarımıza sevdirmek bundan sonra yapacağımız etkinliklerimize herkesin katılmasını arzu ediyoruz. Ülkemizin eşsiz güzelliklerini görmek ve yaşamak; ülke sevgisini artırmak amacımız olmalı. 20. Dedegöl Dağ Şenliği’nde buluşmak dileğiyle Isparta’dan Kırşehir’e döndük.”
(Haber-Fotoğraflar: Spor Servisi)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .