16 çocuk bağımlılığa karşı eğitimden geçti

16 çocuk bağımlılığa karşı eğitimden geçti

17.10.2017

KIRŞEHİR’DE bağımlılıkla mücadele eğitimleri düzenleniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Yeşilay Cemiyeti arasında yapılan protokol gereği ilimiz Kırşehir’de eğitim programları yapılıyor. 15 yaş üzeri çocuklar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan bütün personellere yönelik Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi veriliyor. Kırşehir’de bugüne kadar 16 çocuk ve 204 personele Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi verildiği […]

KIRŞEHİR’DE bağımlılıkla mücadele eğitimleri düzenleniyor.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Yeşilay Cemiyeti arasında yapılan protokol gereği ilimiz Kırşehir’de eğitim programları yapılıyor.
15 yaş üzeri çocuklar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan bütün personellere yönelik Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi veriliyor.
Kırşehir’de bugüne kadar 16 çocuk ve 204 personele Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi verildiği öğrenilirken, Kasım ayında da Kırşehir Merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlıklarında eğitim verileceği bildirildi.
BU ARADA “Büyük değişimler küçük dokunuşlarla başlar” sloganıyla başlatılan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı TBM iki yıl içinde 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye ulaştı.
1920’den bu yana bağımlılıkla mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye’de yürütülen önleme çalışmalarındaki eksikliklerden ve önleme çalışmaları konusundaki güncel bilimsel uygulamalardan yola çıkarak toplumun tüm katmanlarını bağımlılıkla mücadele konusunda mobilize etmek için okul ve aile tabanlı yöntemleri bir araya getirerek toplum tabanlı bir mücadele başlatmak adına Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programını (TBM) geliştirdi.
Bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirecek evrensel temelli bir önleme eğitim programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı kapsamında tütün bağımlılığı, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına göre hazırlanmış 18 modülden oluşuyor.
TBM kapsamında belirlenen 244 kazanım çerçevesinde 18 modülün her biri için kitap, broşür, 30’ar dakikalık etkileşimli içerik, ölçme araçları, eğitici ve öğrenci sunuları ve etkinlikler tasarlandı.
TBM kapsamında, ülke genelinde rehber öğretmenlerden oluşan ve bağımlılık alanında formasyon kazandırılan “494 formatör eğitimci” ve bu formatörlerin eğitim vereceği yaklaşık “28000 saha eğitimci” aracılığıyla toplam “20 milyon öğrenciye” bağımlılıklarla ilgili eğitim verilmesi hedefleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Fatih Projesi’ne entegre olacak içeriklerle bağımlılık ile ilgili eğitim veriliyor.
“Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM)” ülkemizde yaşayan çocuk ve gençlerin daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürdürmelerine katkıda bulunmak amacıyla yeni neslin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmayı hedefliyor.
Eğitim programı ile sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanırken, Türkiye’de ilk defa bağımlılıkla mücadele de bu kadar büyük hedef kitleye hitap eden bir program meydana getirildi.
TBM bağımlılık konusunda yeni nesil eğitim araçlarını kullanarak özelliklere çocuklara ve gençlere ulaşabilmeyi hedeflerken, kitap ve etkileşimli içerikler geliştirilerek TBM’nin hedef kitle ile hem yüz yüze, hem de uzaktan eğitim araçları ile iletişime geçmesi tasarlandı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .