15 Temmuz Etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi

15 Temmuz Etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi

14.07.2020

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilimizde “15 Temmuz Yansımaları” konulu panel düzenlendi. 2016 yılında ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Moderatörlüğünü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hüseyin Şimşek’in yaptığı, Prof. Dr. Fazıl Yozgat ile Prof. Dr. Refik Balay’ın ise konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz Yansımaları” […]


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilimizde “15 Temmuz Yansımaları” konulu panel düzenlendi.
2016 yılında ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Moderatörlüğünü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hüseyin Şimşek’in yaptığı, Prof. Dr. Fazıl Yozgat ile Prof. Dr. Refik Balay’ın ise konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz Yansımaları” isimli panel düzenlendi.
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşen panele Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Prof. Dr. Fazıl Yozgat ile Prof. Dr. Refik Balay’ın 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde yaşanan gelişmeleri anlattığı panel ilgi ile takip edildi.
ŞİMŞEK: “TÜRK MİLLETİ BAĞIMSIZLIĞINDAN ASLA ÖDÜN VERMEYEN BİR MİLLETTİR”
Panelin Moderatörlüğünü yapan Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şimşek, 2016 yılında geçekleştirilen 15 Temmuz Darbe Girişimi hakkında bilgiler vererek Türk milletinin bağımsızlığından asla ödün vermeyecek bir millet olduğunu, bunu da 15 Temmuz 2016 tarihinde bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini anlattı. 15 Temmuz Darbe Girişiminde 251 vatandaşımızın şehit olduğunu ve binlerce gazi olduğunu vurgulayan Şimşek, 15 Temmuz gecesi yaşananlara kısaca değindi. Hain darbe girişimini planlayan FETÖ Terör Örgütü mensuplarının hain kalkışmayı Türk Milletinin azimli kararı sayesinde istedikleri gibi sonuçlandıramadıklarını belirten Doç. Dr. Hüseyin Şimşek, yakın tarihimizin en kanlı olayı olan 15 Temmuz Darbe Girişiminin dünya demokrasi tarihine geçtiğini kaydetti.
YOZGAT: “DARBE GİRİŞİMLERİ ÜLKEMİZİ 30-40 YIL GERİLERE GÖTÜRMÜŞTÜR”
Doç. Dr. Hüseyin Şimşek’in konuşmasının ardından Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Yozgat sunumunu yaptı.
Yozgat sunumunda, 15 Temmuz Darbe Girişiminin tarihi kökenine değinerek Türkiye’nin geçmişinden bu yana onlarca darbe, ihtilal ve muhtıra olayıyla karşı karşıya kaldığını ve bu olayların Türkiye’yi 30-40 yıl gerilere götürdüğünü söyledi.
Osmanlı Tarihi’nden bu yana Türkiye’de gerçekleşen bu darbe girişimlerinin ülkemize ekonomik, iktisadi, eğitim gibi birçok alanda gerilemeler yaşattığını anlatan Prof. Dr. Fazıl Yozgat, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında yapılması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulundu.
BALAY: “BİR MİLLETİN VAROLUŞ ALGORİTMASI MİLLİ İRADEDİR”
Prof. Dr. Fazıl Yozgat’ın sunumunun ardından Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay söz alarak sunumunu gerçekleştirdi.
Balay sunumunda, 15 Temmuz Darbe Girişimini tarihimizin en önemli olaylarından biri olarak değerlendirdi. Doğumundan ölümüne kadar insanın insanca yaşaması için iradeye sahip olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Refik Balay, bir milletin gerçek bir millet olabilmesi için de milli iradeye sahip olması gerektiğini anlattı.
“Bir milletin varoluş algoritması milli iradedir.” diyen Balay, akli inancı, ideal değerleri aktif olamayan hiçbir uygarlığın millet inşaa edemeyeceğini söyledi. 15 Temmuz Darbe Girişiminin amacının milleti devlete düşman etmek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Refik Balay, Türk Milletinin iradesi sayesinde bunu başaramadıklarını dile getirdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .