10 adımda doğru güneş gözlüğü seçimi

10 adımda doğru güneş gözlüğü seçimi

20.07.2017

Güneşin kuvvetini artırdığı bugünlerde göz sağlığı için kullanımı önemli olan güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin optikler ve uzman doktorlar uyarılarda bulunuyor. Kırşehir’de Ankara Caddesi’nde hizmet veren Demir Optik sahibi Serkan Demir, gözlük seçimi ve modelleri ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, göze zarar vermeyecek seçimlerin yapılması gerektiğini belirtti. Serkan Demir, “Ultraviyole ışınları […]

Güneşin kuvvetini artırdığı bugünlerde göz sağlığı için kullanımı önemli olan güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin optikler ve uzman doktorlar uyarılarda bulunuyor.
Kırşehir’de Ankara Caddesi’nde hizmet veren Demir Optik sahibi Serkan Demir, gözlük seçimi ve modelleri ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, göze zarar vermeyecek seçimlerin yapılması gerektiğini belirtti.
Serkan Demir, “Ultraviyole ışınları süzücü özelliği olan güneş gözlükleri tercih edilmeli. Genellikle koyu renkli, piyasada akrelik naylon olan gözlükler takılmamalı. Optiklerden alınmalı. Gözlüğünüzde ultraviyole ışığı süzme özelliği olmalı. Ultraviyole süzme özelliği olup organik cam olacak veyahut da kristal cam olması önemlidir. Piyasadaki naylon akrelik güneş gözlükleri önerilmez, onlar katarakt yapar. Sertifikası olacak gözlüğün, garanti belgesi olacak, firması belli olacak, ultraviyole ışınları süzme özelliği olan cam takılmış olacak. Göz çok önemlidir. Normal diğer piyasa gözlükleri taktığı an gözde katarakt da oluşturur. Göze zarar verir. Güneş gözlükleri yine geçen seneki modeller gibi oval modeller, aynalı modeller, kaplamalı camlar, polarize camlar özellikle tercih ediliyor. Şuan en çok sattığımız modeller antifriki kaplamalı camları olan polarize camlar tercih ediliyor. Hemen hemen geçen seneki modellerle aynı şekilde. Halkın gözlükçüden gözlük almalarını tavsiye ediyoruz. Zaten biz yardımcı oluyoruz insanların yüz yapısına göre, ama bunun yanında yaşlıların takmış olduğu oval modeller, kaplamalı camlar onlar tercih ediliyor” açıklamasında bulundu.
Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları da Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Raşit Kılıç, açıkladı.
Yrd. Doç. Dr. Raşit Kılıç, güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıraladı:
“Uzun süre güneşe maruz kalanlarda, güneş göz merceğimizin içindeki proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açabilir. Ayrıca sarı nokta hastalığı adıyla hastalığının direkt UV ye maruz kalma sıklığı artmaktadır.
“Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından yararlanmayı tabii ki ihmal etmemeliyiz, ancak direkt olarak güneş ışığına bakılmamalıdır. Güneşe direkt bakıldığında, güneş gözlüklerinin de yeterince koruyucu olmayacağı unutulmamalıdır.
“Gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla güneşli havalarda, ışıktan rahatsız olmasak dahi, güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneş gözlüklerini seçerken özellikle kaliteli camları seçmeliyiz ve ultraviyoleden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz.
“Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür. Böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. Eğer % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. Ve koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Bu sebeple ultraviyole geçiren bozuk camları takmak göze zarar verecektir. Bu gözlükleri takmaktansa hiç güneş gözlüğü takmamak gözü daha çok koruyacaktır.
“Kolormatik camlar dışında (kolormatik camların rengi ışıkta koyulaşıp, ışığın azaldığı durumlarda açılır) alacağınız gözlüğü taktığınızda karşınızdaki kişi eğer gözlerinizi görebiliyorsa bu camlar yeteri kadar koyu değildir anlamına gelir ve bu camların güneşi ultraviyole ışınlarına karşı koruyuculuğu yeterli olamayabilir.
“Numaralı güneş gözlüğü kullananların mutlaka hekimlerine danışmaları ve bunun sonucuna göre güneş gözlüğü satın almaları gerekir.
“Kenarlıklı güneş gözlükleri faydalıdır. Bu gözlükler elmacık kemiklerinden yansıyarak göze giren zararlı ışınları bloke eder. Böylece koruyuculuk artar.
“Gözlüklerin koruyuculuklarıyla ilgili sertifikalarına mutlaka bakın! Sizde gözlük satın alırken böyle bir sertifikanın olup olmadığını sorun. Eğer varsa bu sertifika da gözlüğün ultraviyole A ve B ışınlarını geçirip geçirmediği yazacaktır. İdeal bir güneş gözlüğü ultraviyole A ve B’yi geçirmez ve ideal olarak % 95-100 geçirmemelidir.
“Ozon tabakasının delinmesi ile bu UV etkisi yükseklerde artar, zira filtre edilecek azalmaktadır. Dağcılarda tırmanma sırasında, güneşin sıcaklık etkisinin azalmasına rağmen güneş yanığı olma olasılığı daha fazladır. Dağa tırmananlar ve kar kayağı yapanlar da UV radyasyona en fazla maruz kalanlardır.
“Unutmayın, her pahalı olan iyidir denilemez ama ucuz gözlüklerin de bu özellikleri taşımama olasılığı çok düşüktür.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .