1 milyon insan akciğer kanserinden ölüyor

1 milyon insan akciğer kanserinden ölüyor

06.02.2015

AKCİĞER kanserinin tüm dünyada erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türü ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyon ölüme neden olduğu bildirildi. Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Aliye Gamze Çalış, akciğer kanserine en önemli etkenin sigara kullanımı olduğunu […]

AKCİĞER kanserinin tüm dünyada erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türü ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyon ölüme neden olduğu bildirildi.

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Aliye Gamze Çalış, akciğer kanserine en önemli etkenin sigara kullanımı olduğunu belirtti.
Akciğer kanseri ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Aliye Gamze Çalış, akciğer kanserinin risk faktörlerini madenlerde, gemi yapımında, yalıtım malzemesi yapımında kullanılan asbest, tüberküloz öyküsü, hava kirliliği, radon gazı, ailede akciğer kanseri öyküsü olması, vitamin A ve E eksikliği olarak sıralarken, en önemli risk faktörünün sigara olduğunu hatırlattı.

aliyegamze copy
Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yrd. Doç. Dr. Aliye Gamze Çalış, uzun süreli öksürük ve balgam, balgamda kan görülmesi, kilo kaybı, gece terlemesi, nefes darlığı, sırt ve göğüs ağrısı, ses kısıklığı, boyunda ve yüzde şişlik gibi belirtileri olan akciğer kanserine ilişkin bilgiler verdiği açıklamasında şunları kaydetti:
“Akciğerler göğüs boşluğumuzda bulunan ve vücudumuzun oksijen ihtiyacını temin eden organlarımızdır. Akciğer kanseri tüm dünyada erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyon ölüme neden olmaktadır.
“AKCİĞER KANSERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ”
“Sigara içimi: Sigara kullanımı, akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir. Bununla beraber akciğer kanseri, sigara içmeyenlerde de görülebilmektedir. Sigara kullanımı özellikle 20 yılı geçtikten sonra risk belirgin olarak artış gösterir. Light veya filtreli sigara içenlerde kanser riski azalmamaktadır. Akciğer kanseri gelişme riski sigarayı bırakmayı takiben 10-20 yıl içinde hiç içmeyenlerin düzeyine yaklaşmaktadır.
“Madenlerde, gemi yapımında, yalıtım malzemesi yapımında kullanılan asbest. Tüberküloz öyküsü. Hava kirliliği. Radon gazı. Ailede akciğer kanseri öyküsü olması. Vitamin A ve E eksikliği.
“Akciğer kanserinin belirtileri: Uzun süreli öksürük ve balgam. Balgamda kan görülmesi. Kilo kaybı. Gece terlemesi. Nefes darlığı. Sırt ve göğüs ağrısı. Ses kısıklığı. Boyunda ve yüzde şişlik.
“Bu belirtiler başka hastalıkların da bulgusu olabileceği için benzer şikayetler olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca akciğer kanseri ileri evreye kadar semptom vermeyebileceği ve sinsi ilerlediği unutulmamalıdır, risk faktörü olan hastaların rutin muayenelerini aksatmamaları önerilmelidir.
“Akciğer kanseri tanısı düz akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi. Balgam sitolojisi: balgamın mikroskop ile incelenmesi. Bronkoskopi: İnce ve ışıklı bir tüp (bronkoskop) hava yollarını görmek için ağızdan sokulur, hava yolları incelenir. Akciğer biyopsisi yapılır.
“AKCİĞER KANSERİ TİPLERİ”
“Küçük hücreli akciğer kanseri: Daha nadir görülür ancak daha hızlı ilerler.
“Küçük hücreli dışı akciğer kanser: Yassı epitel hücreli, büyük hücreli ve adeno kanser olarak üç gruptan oluşur, daha yavaş ilerler.
“Akciğer kanseri evrelemesi tümör çapına, lenf bezi tutulumuna, uzak organ yayılımına göre yapılmaktadır.
“AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ”
“Tedavide ameliyat, kemoterapi, radyoterapi seçenekleri mevcuttur. Tedavi akciğer kanserinin tipi, hastalığın evresi ve kişinin genel sağlık durumu gibi bir çok faktöre bağlıdır. Erken evrede tanı konulduğunda cerrahi olarak tümörün çıkarılması ilk tercihtir. Cerrahi olarak çıkarılamayacak tümörlerde kemoterapi ve radyoterapi tercih edilir.
“AKCİĞER KANSERİ SEYRİ”
“Erken tanı konulan hastalarda seyir daha iyi olmaktadır. Prognoz kanserin hücre tipine, evresine, hasta yaşına bağlıdır. İlk 2 yıl içinde lokal nükslerin ve gizli metastazların, ikinci kanser olasılığının % 40-50 oranında görülebileceği, bu nedenle ilk 2 yıllık izlemin çok önemli olduğu dikkate alınmalıdır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .