“1 MAYIS TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN”

“1 MAYIS TÜM EMEKÇİLERE KUTLU OLSUN”

29.04.2015

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Hak-İş ve Memur-Sen emek, barış, özgürlük ve demokrasi için meydanlarda…

KIRŞEHİR’DE 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde mitingler düzenleneceği bildirilirken, Hak-İş ve Memur-Sen Konya’da düzenlenecek mitingde emek, barış, özgürlük ve demokrasi için meydanlarda olacak.

Bayındır Memur-Sen Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Karadağ da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Birliğin, dayanışmanın, haksızlığa karşı dik durmanın günü 1 Mayıs kutlu olsun” dedi.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Bayındır Memur-Sen olarak ülkemize hizmet eden kamu görevlileriyle, işçiler ve işsizlerle, engellilerle, mesleğine sahip çıkan çalışanlarla ve tüm dünya emekçileriyle birlikte meydanlarda olacaklarını dile getirerek, 1 Mayıs’ta “Emek ver, kulak ver, bilgi ver, ama sakın boş verme” diyen Mevlana şehri Konya’dan sesleneceklerini belirten Bayındır Memur-Sen Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Karadağ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için alanlardayız. Bin yıllık desende biriz ve beraberiz anlayışının zirvesi Çanakkale Ruhunun yeniden hakim olması, birliğin, kardeşliğin ve eşit yurttaşlığın yol haritası Çözüm Sürecinin başarıyla sonuçlanması için alanlardayız.
Taşeronlaştırmaya, örgütsüzleştirmeye, güvencesizleştirmeye, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurmaya, özelleştirmeye, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya itiraz ettiğimiz için buradayız.
“Geçici işçilerin, mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü için alanlardayız. Kamuya Kadrolu İşçi alınmasını istediğimiz için alanlardayız.
“İş kazalarının, güvencesiz, kuralsız çalışmanın sona erdirilmesini, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin arttırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin mücadele edilmesini istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini istiyoruz. Ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. Kamu görevlilerinin gelir vergisi oranlarının azaltılmasını, vergiye esas matrahların artırılmasını istiyoruz. Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve refah artışından pay istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz.
“Sağlık ve sigorta alanındaki haklarımızın güçlendirilmesini istiyoruz. ‘Candan cana giden en büyük sadaka’ anlayışıyla organ bağışının yaygınlaştırılmasını istiyoruz.
“Toplu sözleşme masasında kamu görevlilerinin haklarını almak, grev ve siyaset hakkına sahip olmasını sağlamak için alanlardayız. 2005’ten sonra göreve başlayan kamu görevlilerine bir derece verilmesi için, disiplin cezalarının affedilmesi için, 4/B ve 4/C’li personelin kadroya geçirilmesi için, kamuda sadece kadrolu personel istihdam edilmesi için, ek ödemelerin emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılması için, bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanması ve ek göstergelerin artırılması için, fiili hizmet zammı konusunda verilen sözlerin oluşan beklentilerin karşılanması için, fazla çalışma ücreti adaletsizliğinin giderilmesi için, kılık-kıyafet özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması için alanlardayız.
“Daha geniş sendikal hak ve özgürlük talebimiz için alanlardayız. 12 Eylül ve 28 Şubat başta olmak üzere tüm antidemokratik süreçlerde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için alanlardayız. Ecdadımıza yönelik sözde soykırım iddia ve iftiralarını kesin ve açık bir dille reddediyoruz. Geçmişin acılarını siyasi ve diplomatik menfaatlerine malzeme yapanları kınıyoruz. Siyasal Ülkemiz üzerine oynanan oyunlara, kaos oluşturma çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere, paralel, yatay, dikey bütün darbe girişimlerine karşı olduğumuz için alanlardayız.
“Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonları olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara Mevlana’nın şehri Konya’dan sesleniyoruz. ‘Ne olursan ol, yine gel’, ‘Örgütlü ol, sendikalı ol’, ‘Hak-İş’li ol, Memur-Sen’li Ol’ diyoruz.
“Din, vicdan ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınmasını istiyoruz. Üretirken, doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini istiyoruz. Kayıt dışı çalışmanın sonlandırılmasını, Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin engellenmesini, istihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmasının sağlanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânları geliştirilsin istiyoruz. Herkesin barış ve istikrar içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz.
“Dünyanın, diktatör yönetimlere ve teröre dayalı zorunlu göç sarmalını birlikte ele almasını ve çözmesini istiyoruz. Suriye’de, Mısır’da, Filistin ve Gazze’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Yemen’de, Libya’da ve dünyanın dört bir yanında diktatörler tarafından mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını tüm dünyada demokrasinin galip gelmesini ve barışın kazanmasını istiyoruz.
“Hak-İş ve Memur-Sen olarak 1 Mayıs’ta Konya’dan emek, barış, özgürlük ve demokrasi için haykırıyoruz.
“1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .